English Česky
  

 

aktualizováno:

 

Přispějte na provoz.

 

 

Aktuální komentáře
Megamix 1 (11)
Atomix 1-2 (10)
Hlášení chyb (48)
Dark - Lost Pages (1)
Dizzy 1-7 (43)
Ještěři z Galaksio... (1)
Twilight - Krajina... (10)
Wonderful Dizzy (1)
Train - Escape to ... (1)
další ...

 

 

důležité odkazy:
Všechny nedávno vydané hry na jednom místě.
Největší archív o ZX Spectru a vše kolem něj na světě.
Největší databáze pouků, rad a návodů.
RZX videa - kompletní herní průvodci.
Mapy tvořené přímo z herních obrazovek.
České a slovenské speccy hry.

 

Novinky

Jestli chcete, aby vám neunikla žádná aktualizace tohoto webu, zaregistrujte si svoji e-mailovou adresu, na které budete pravidelně informováni o všech změnách, které se na těchto stránkách udály. Do dnešního dne již tak učinilo 245 osob.

 

Vaše e-mailová adresa:    

 

 

27. 04. 2003

Na četné žádosti jsem pro vás připravil kompletní archív všech titulů vyskytujících se na tomto webu. Vše je pěkně zabaleno v jednom souboru, takže už nemusíte pro stažení všech her pracně klikat na jednotlivé odkazy v seznamu. Celý archív má velikost 13,5 MB a kvůli maximální úspoře místa byl zkomprimován trojkovou verzí WinRARu. Také jsem sestavil offline verzi poukové databáze, což jistě uvítají ti, kteří nemohou být příliš dlouho připojeni k internetu.

Minulý týden jsem stránky obohatil o nové menu, které dnes opět doznalo dalších změn. V první řadě jsem zapracoval na jeho optimalizaci, aby se nevykreslovalo příliš dlouho, a hlavně v něm přibyla "nová sekce" s názvem Firmy, která obsahuje abecední seznam autorů jednotlivých her. Do uvozovek jsem to napsal proto, že tato sekce už na webu existuje nějaký ten pátek, jenom přístup do ní byl trochu krkolomný. Rovněž je důležité zdůraznit, že samotné menu je propočítáno na rozlišení 1024 x 768 a vyšší. Pokud používáte menší rozlišení (800 x 600), pak několik položek vůbec neuvidíte. Rámy, ve kterých jsou menu umístěna, jsou ale naštěstí roztahovatelné, takže si vše můžete nastavit tak, abyste viděli všechny položky. Předpokládám ale, že nejpoužívanější rozlišení je v současné době právě 1024 x 768, abych si tento předpoklad ověřil, připravil jsem dvě nové ankety na téma jaké máte nastaveno rozlišení monitoru a jaký internetový prohlížeč používáte.

Nové tituly:
Alien - kultovní film se musel dočkat i počítačové podoby
Aliens 1-2 - poručík Ripleyová opět nahání vetřelce na kolonizované planetě
Dragon Ninja - v této mlátičce bojujete proti tajné organizaci dračích Ninjů
N. O. M. A. D. - vyzbrojený robot chrání ohroženou zemskou Federaci
Pit Fighter - jeden z lepších předchůdců Mortal Kombatu
Rastan - království je v ohrožení, musíte se vydat do boje
Ten-pin Challenge - kuželkové turnaje nejsou na počítačích příliš běžné
Thunderbirds 1-4 - příběhy několika hrdinů inspirované kresleným seriálem

Mapy:
Alien, Aliens 1, Highway Encounter, Rastan

 

20. 04. 2003

Navýšil jsem množství přidávaných titulů, abych měl tuto proceduru co nejdříve za sebou, protože se jedná o hodně stereotypní činnosti, která mi pomalu začíná lézt na nervy . Začátkem května bude tedy prolomena vytyčená meta 400 titulů. Pak se budu moci konečně věnovat něčemu zajímavějšímu, třeba své oblíbené činnosti - tvorbě map .

Bystřejší a pravidelní návštěvníci stránek si určitě všimli, že minulý týden se zde objevily drobné změny v designu, konkrétně šlo o nově vytvořené nadpisy k jednotlivým sekcím. Dnes v tomto trendu pokračuji a nabízím zbrusu nové menu, které už je o trochu více profesionální a snad se bude správně vykreslovat ve všech prohlížečích (narozdíl od toho předchozího). Zatím jsem však neměl možnost to otestovat. Ze všeho nejlepší by bylo pochopitelně vytvořit úplně nový design tohoto webu, protože ten stávající je poněkud amatérský, ale něco takového nepřipadá v úvahu, protože se web v současné době skládá z asi 600 stránek a upravovat každou zvlášť je nadlidský úkol. Situaci by vyřešil kompletní přechod na PHP skripty, kde by se všechny stránky generovaly z jednoho zdroje, ale to také není záležitost na jedno odpoledne. Navíc generované stránky mají jednu nevýhodu, na internetu fyzicky přestávají existovat, takže žádný vyhledávač je nedokáže zobrazit. Jak vidíte, je to takový začarovaný kruh, z kterého není cesty ven. Tím chci naznačit, že asi všechno nechám při starém a žádný nový design nikdy vytvářet nebudu . Vždycky jsem totiž zastával názor, že na prvním místě je obsah a nikoliv forma, kterou je prezentován.

Nové tituly:
Everyone's a Wally - Wally musí opravit městský vodovod a uvést do chodu vodotrysk
Finders Keepers - v bludišti hledáte speciální dárek k princezniným narozeninám
Game Over 1-4 - zbavujete galaxii krutovlády zlé královny
Gunrunner - kosmonaut na cizí planetě střílí po všem, co se hýbe
International Karate 1-2 - mezinárodní soupeření v karate
Locomotion - skládáte trať před projíždějící lokomotivou
Samantha Fox Strip Poker - svlékací poker se Samanthou Fox
Vindicator - svalnatý hrdina bojuje proti obrovské přesile zla

Mapy:
Everyone's a Wally, Game Over 1, Game Over 2

 

13. 04. 2003

Od Troelse Noergaarda, autora emulátoru ZZ Spectrum, který používám pro spouštění her přímo v prohlížeči, jsem obdržel jednu kopii, kterou jsem promptně umístil na stránky, takže už nejsem závislý na serveru WoS. To znamená, že všechny hry umístěné na tomto webu by bylo možné hrát v online podobě. Tak jednoduché to ale není, protože jsem Troelsovi slíbil, že emulátor nebudu používat na spouštění her od firem Code Masters a Ultimate Play the Game, u kterých nebyla uvolněna autorská práva k volnému šíření. Alespoň jsem tedy doplnit podporu online hraní u těch titulů, které se nenacházejí na serveru WoS a které nepochází od výše zmíněných dvou společností.

Nesmím ještě zapomenout (ono to ani nejde, protože převod do HTML podoby vzhledem k velikosti textu byl opravdový horor, na který budu dlouho vzpomínat ) na návod ke hře Laser Squad, který vypracoval Miroslav Cvach. Jedná se o ten nejobsáhlejší návod, který se na stránkách objevil. Díky.

Nové tituly:
Abu Simbel Profanation - v egyptském chrámu pátráte po hrobce Ramsese II.
Batty - odpalováním míčku bouráte cihličkovou zeď
Fighter Bomber - simulátor čtyř stíhacích letounů
Space Crusade - vesmírná strategie, ve které plníte různé militantní úkoly
Spellbound - pomáháte osvobodit svého přítele a mentora, čaroděje Gimbala
Terramex - musíte zachránit Zemi před srážkou s asteroidem

Návody:
Laser Squad

Mapy:
Terramex

Online hry:
Army Moves 2, Bionic Commando, Commando 1, Freddy Hardest 2, Ghosts 'n' Goblins, Ghouls 'n' Ghosts, Ikari Warriors, Kliatba noci, Lemmings, Olli & Lissa 3, Pedro v strašidelnom zámku, Pedro v krajine pyramíd, Quadrax, Šach-Mat, Tetris 4 - Sex Tetris, Twilight

 

06. 04. 2003

Kvóta 400 titulů, které bych chtěl umístit na stránky, se pomalu blíží svému naplnění. Pro dosažení této hodnoty již zbývá nějakých 34 her, takže odhaduji, že tak v půlce května bude tento limit pokořen. Už v době vytváření tohoto webu, byla moje vize taková, že nechci vytvořit stránky, na které bych naházel tisíce her, takových už konec konců existuje na internetu velké množství. Vždy jsem se proto snažil dávat přednost kvalitě před kvantitou a u všech kvalitních titulů jsem chtěl doplnit co možná největší množství informací. To se mi zatím daří jen částečně, protože přidávání nových titulů, jejich zakomponování do stránek a propojení s databází zabere nějaký čas, kterého se mi nedostává u přidávání popisů, sestavování a přepisování návodů či u tvorby nových map, a to bych chtěl určitě do budoucna změnit.

Nové tituly:
Alchemist - v roli alchymisty se snažíte zničit zlého kouzelníka
Glider Rider - jste členem speciální jednotky bojující proti bandě pašeráků zbraní
Legend of the Amazon Women - divoké Amazonky jsou opravdu drsné
Tai-Pan - historická obchodní strategie z dálného východu
Winter Games 1-2 - kolekce několika zimních sportů

 

30. 03. 2003

Od dnešního dne se u všech popisů, u kterých to bylo možné, nacházejí odkazy na recenze, které se na daný titul objevily v zahraničních časopisech. Jedná se o tři nejvýznamnější periodika - Crash, Sinclair User a Your Sinclair (dříve Your Spectrum). Pochopitelně ale platí, že recenze na daný titul se musí nacházet v elektronické podobě na internetu, takže se nedivte, když se u některých her takový odkaz vůbec nevyskytuje.

Nové tituly:
Ghosts 'n' Goblins - statečný rytíř zachraňuje princeznu ze spárů démona
Ghouls 'n' Ghosts - pokračování hry Ghosts 'n' Goblins obsahující stejnou zápletku
Soft & Cuddly - v této morbidní hře shromažďujete části rozřezaného těla své matky
Stormlord 1-2 - v pohádkové říši osvobozujete zajaté víly
Tantalus - musíte eliminovat posledního vzbouřence na planetě Tantalus

Mapy:
Ghosts 'n' Goblins, Ghouls 'n' Ghosts, Stormlord 2, Tantalus

 

23. 03. 2003

Začátkem ledna jsem si napsal jednoduchý skript, která mapoval IP adresy všech návštěvníků těchto stránek (kromě té mé, kvůli zachování jisté objektivnosti). Před týdnem jsem pak vytvořil prográmek, který z těchto údajů dokáže vytáhnout několik zajímavých informací, o které bych se chtěl s vámi podělit. V měsíci lednu byly tyto stránky načteny 1747 krát, o což se postaralo celkem 931 návštěvníků. Nejvytrvalejší návštěvník si stránky zobrazil 139 krát. Drtivá většina čtenářů je pochopitelně z České republiky (doména CZ byla zastoupena z 61,1%), na druhém a třetím místě se umístily domény COM (11,2%) a NET (7,4%), které toho o lokalitě čtenářů příliš mnoho nevypoví. Na čtvrté místo se paradoxně probojovali čtenáři z Velké Británie (5,4%), kteří překvapivě předběhli Slováky (3,1%). Stránky rovněž v lednu navštívilo několik Španělů, Poláků, Italů, Chorvatů, Rumunů, Maďarů, Finů, Švýcarů, Holanďanů, Francouzů, Ukrajinců, dva Argentinci a jeden Brazilec . Poslední jmenovaná skupina lidí si asi příliš nepočetla, ale není vyloučeno, že se jedná o české emigranty, kteří rádi hrají ZX hry .

U seznamu her, navodů a map jsem zavedl stránkování, které už bylo vysloveně nezbytné, poněvadž například stránka obsahující seznam her zabírala přes 200 KB, což byla pro obyčejný modem pořádná zátěž. S narůstajícím počtem titulů by se její objem neustále zvětšoval. Možnost zobrazení kompletního seznamu na jednu stránku zde však zůstala, takže pokud by někomu stránkování nevyhovovalo, má možnost vrátit se k původnímu uspořádání.

Nové tituly:
Fantastic Voyage - cestujete lidským tělem a likvidujete nebezpečné viry
Mad Mix 1-2 - jedna z nejlépe zvládnutých variací Pacmana
Ms. Pac-Man - první úspěšné zpracování Pacmana na ZX Spectru
Quazatron - robotem KLP 2 se snažíte ovládnout jedno město za druhým
Starquake - stvoření jménem Blob zachraňuje planetu před sebezničením

Návody:
Last Ninja 2, Sim City

Mapy:
Alien 8, Bugaboo The Flea, Finders Keepers, Knight Lore, Mad Mix 1, Saimazoom, Spellbound 128K

 

16. 03. 2003

Hlavní novinkou tohoto týdne je, že u nově přidávaných her jsem u jejich podrobného popisu přidal odkazy na recenze, které se na daný titul objevily v renomovaných časopisech věnujících se ZX Spectru, mezi které například patřily Crash, Sinclair User či Your Sinclair. Podmínkou ovšem je, že taková recenze se musí nacházet na internetu v elektronické podobě, což bohužel v mnoha případech není. Jinak myslím, že je to v celku dobrá věc, neboť všichni, kteří umějí alespoň trochu anglicky (někdy i o dost více ), si mohou přečíst o dané hře další informace z jiných zdrojů. V budoucnu se bude snažit doplnit tyto odkazy i ke všem ostatním titulům, ale jedná se o časově náročnou činnost, takže to půjde pomalu (ale jistě ). 

Nové tituly:
North & South - strategická simulace občanské války v USA
Pac-Mania - proháníte se po bludišti a zobete chutné koláčky
Rex 1-2 - neohrožený bojovník si musí proklestit cestu labyrintem
Roller Coaster - v zábavním parku inkasujete peníze z jednotlivých atrakcí
Trantor - po vizuální stránce skvěle zpracovaná vesmírná střílečka

Návody:
Nether Earth, North & South

Mapy:
Army Moves 2, Nether Earth, Rex 1, Rex 2, Roller Coaster, Trantor, Xeno

 

09. 03. 2003

S chutí jsem se pustil do skenování návodů, ale zjistil jsem, že se jedná o pořádně zdlouhavou práci, takže proces jejich přidávání nebude tak rychlý, jak jsem původně předpokládal. To ovšem nemění nic na faktu, že tento týden vám předkládám první naskenovaný návod k vynikající strategické hře Lords of Chaos. Také jsem nahrubo převedl podrobný manuál ke hře Elite, což je ten největší návod, který kdy byl v časopisu otištěn. Potíž je v tom, že byl publikován hodně humpolácky, takže ani v samotné časopise to občas nedává smysl, natož když se to celé naskenuje a převede OCR programem. Prostě se to musí celé zkontrolovat a nějak rozumně sestavit, což mi zabere nejméně měsíc . Rád bych ještě upozornil na dvě mapy ke hrám Batman 3 a Travel with Thrashman, což je můj velmi oblíbený titul.

Nové tituly:
Head over Heels - na zámku Blacktooth hledáte pět královských korun
Operation Wolf - zaměřovačem likvidujete pohyblivé cíle
Prince of Persia - perský princ zachraňuje svou princeznu
Terminator 2 - souboj dvou terminátorů T800 a T1000
Tetris 1-4 - z padajících kostiček sestavujete souvislou zeď

Přidané popisy:
Lords of Chaos

Návody:
Lords of Chaos, Rychlé šípy 1, Rychlé šípy 2

Mapy:
Batman 3, Trashman 2 

Pouky:
BMX Freestyle Simulator, Prince of Persia

 

02. 03. 2003

Tituly, které jsem minule postrádal, jsou na světě, takže se s vámi o ně může podělit . Další dobrou zprávou je, že vedle mého počítače "dřímá" skener, takže v nejbližší době se pustím do skenování několika rozsáhlých návodů, které bych si nikdy z časových důvodů netroufl přepisovat ručně, a to ani v případě, že jsem schopný vyprodukovat přes 300 úhozů za minutu . A dvě perličky jsem si nechal na závěr. Jsou jimi mapy ke hrám Prince of Persia (příště si ji budete moci stáhnout) a Rick Dangerous 2. První mapu vytvořil Stanislav Yudin a já jsem ji pouze trochu opravil (odstranil postavu hlavního hrdiny) a tu druhou už mám na svědomí celou sám .

Nové tituly:
Seymour 4-6 - akční příhody hrdiny Seymoura
Stryker - mocným kouzelníkem v zemi Trogan
Super Robin Hood - zbojník osvobozuje svou lásku Marion
Tilt - nakláněním plošiny dopravujete kuličku k cíli

Přidány TZX verze u titulů:
Amazing Adventures of Robin Hood, Four Soccer Simulators, Grell and Falla, Race against Time for Sport Aid, Super Tank Simulator, Tarzan Goes Ape

Návody:
Grell and Falla, Rick Dangerous 2

Mapy:
Action Force 1, Prince of Persia, Rick Dangerous 2

 

23. 02. 2003

O tom, že hry od firmy Code Masters patří mezi mé oblíbené, jsem se na těchto stránkách již kdysi zmiňoval. Dnes proto přináším další kolekci jejich titulů. Všechno to jsou kvalitní kousky, vždyť tato firmy snad ani žádný špatný titul nikdy nevydala . A hlavně se na internetu tyto hry velice špatně hledají, takže je možná docela rádi uvítáte. S tím souvisí jedna prosba. Zatím se mi nepodařilo sehnat tituly Super Robin Hood, Super Seymour Saves the Planet a Tilt. Pokud uvedené hry máte, pak se nebojte mně je poslat

Nové tituly:
Advanced Pinball Simulator - skvěle zpracovaný pinball
Amazing Adventures of Robin Hood - úžasná dobrodružství Robina Hooda
BMX Simulator 1-3 - simulátor extrémní jízdy na kolech BMX
Fruit Machine Simulator 1-2 - simulátor výherního automatu
Grell and Falla - zahradník Grell a víla Falla se starají o svou zahrádku
Little Puff in Dragon Land - malý dráček hledá cestu do svého příbytku
Professional Ski Simulator - jedna sjezdovka, dva závodnici, souboj může začít
Super Tank Simulator - v tanku drtíte vše, co vám přijde do cesty

Návody:
Little Puff in Dragon Land

Mapy:
Jack the Nipper 1, Jack the Nipper 2, Little Puff in Dragon Land, Monty Mole 3 - Auf Wiedersehen Monty

Pouky:
BMX Freestyle Simulator, Professional Ski Simulator

 

16. 02. 2003

Pokud se zadíváte na hlavní menu, zajisté si všimnete jedné změny. Sekce Ostatní, která s příchodem dolního panelu ztratila na významu, byla odstraněna! Místo ní se objevila sekce Online, která obsahuje seznam her, které můžete hrát přímo v prohlížeči! To představuje obrovské usnadnění, neboť se můžete pustit do hraní, aniž byste cokoliv stahovali a instalovali. Na své si přijdou i modemáři, protože tento způsob hraní není závislý na permanentím internetovém spojení. Stačí počkat, až se načte stránka s emulátorem, a pak se můžete bez problému odpojit, samotné hraní to nijak neovlivní!

Dále jsem přepracoval sekci Odkazy (odebral nefunkční linky a přidal několik nových) a vytvořil jsem mapu ke hře Rambo 2, která je první v tomto roce a určitě budou následovat další . Na závěr nesmím zapomenout na nový update programu ZX Maps Creator.

Mapy:
Rambo 2

Utility:
ZX Maps Creator - nástroj na tvorbu map, nyní ve verzi 0.85b

 

09. 02. 2003

Na internetu se mi podařilo vypátrat funkční TAP verzi hry Bruce Lee, která se zde vyskytovala pouze ve formátu Z80. Rovněž jsem našel TZX verze her Shadow of the Beast a Turrican 1, které byly dříve k dispozici v málo rozšířeném formátu SLT. Od této chvíle již na těchto stránkách nenaleznete žádnou hru ve formátu SLT, všechny tituly jsou tak nyní ve formátech TAP, TZX, Z80 nebo SNA.

Během týdne jsem doplnil ke všem titulům odkaz na spuštění dané hry v prohlížeči a možnost vyhledání dalších informací na serverech WOS a Tipshop. V průběhu několika málo dnů vytvořím samostatnou stránku, na kterou umístím všechny hry, které lze spouštět v online podobě a zakomponuji javovský emulátor přímo do prostředí tohoto webu, takže na první pohled ani nepoznáte, že se načítá z WOS serveru

 

02. 02. 2003

V souvislosti s online hraním ZX her jsem se rozhodl přidat u podrobného popisu jednotlivých titulů odkaz, který vám umožní spuštění hry přímo v prohlížeči, takže vůbec nic nemusíte stahovat. Jelikož se hry natahují ze serveru WOS, tento odkaz naleznete pouze u těch titulů, které se na tomto serveru nacházejí. Dále jsem na konec stránky s popisem přidal další dva odkazy, které vám umožní vyhledat další informace o dané hře, konkrétně na serverech WOS a Tipshop. Takto vyhledané informace jsou pochopitelně v angličtině. Celý proces přidávání je dosti časově náročný, takže než se toto rozšíření objeví u všech popisů, bude to chvíli trvat, zatím jsem někde v polovině.

Až to dokončím, pustím se do přidávání dalších titulů, protože bych se chtěl dostat minimálně na hodnotu 400. S tím souvisí jedna prosba. Sháním co nejvíce her od firmy Code Masters, tyto tituly se poměrně špatně hledají, protože se na oficiálních stránkách nesmějí vyskytovat. Pokud tedy máte nějakou hru od této firmy, která se zde nenachází a která je uložena v nějakém rozumném formátu, a to nejlépe v TAP či TZX verzi (nepohrdnu ani formáty SNA a Z80), pak ji zašlete na můj mail.

 

26. 01. 2003

Posledně jsem uvedl odkaz na seznam sta nejhranějších her v online podobě. Jistý problém nastane v případě, kdy si chcete zahrát hru, která se na seznamu nevyskytuje. V takovém případě musíte použít vyhledávací engine serveru WOS, kam zadáte název titulu, který chcete hrát. Pak stačí vyhledat ikonu, na které je vyobrazen modrý šálek, z kterého stoupá pára. Je zde rovněž uvedeno číslo 48 nebo 128 podle toho, pro který hardware je daná hra přizpůsobena. Když na tuto ikonu kliknete, objeví se okno s javovským emulátorem, do kterého se nahraje vámi požadovaný titul. 

Mapy:
Martianoids

 

19. 01. 2003

Co takhle si zahrát nějakou ZX hru v online podobě, tedy přímo prostřednictvím internetového prohlížeče. Něco takového je možné právě zásluhou serveru WOS (World of Spectrum), kde se konkrétně na adrese http://www.worldofspectrum.org/playstats.html nachází seznam sta nejhranějších her v online podobě. Stačí tedy vybrat oblíbenou hru a počkat až se objeví nové okno s integrovaným javovským emulátorem, do kterého se daný titul natáhne. Zde si pak můžete nastavit ovládání, rychlost hry, velikost herní plochy a kdykoliv je možné si uložit rozehranou pozici. Na první pohled se to zdá dokonalé, ale má to několik much. Jisté problémy budou mít majitelé Windows XP, aby jim to celé fungovalo, musí si stáhnout a nainstalovat JVM (Java Virtual Machine, o velikosti asi 10 MB), což je interpret jazyka Java. Starší verze Windows již mají JVM v sobě obsaženého. Druhým nedostatkem jsou poměrně vysoké hardwarové nároky, to je pro změnu daň za to, že JAVA je platformově nezávislý programovací jazyk. Jednoduše řečeno, pokud máte něco jako Celerona na 500 MHz, pak na hraní her, které "skrólují" rychle zapomeňte, to by nebylo hraní, ale spíše slideshow .

 

Vyhledávaní v novinkách

Hledaný text:    

 

[ 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 ]

Počet záznamů: 271-285/343

 

 
 
Poslat e-mail autorovi stránek ... pavero(a)post.czNahoru ...
  Speccy.cz
Valid HTML 4.01 Transitional TOPlist