English Česky
  

 

aktualizováno:

 

Přispějte na provoz.

 

 

Aktuální komentáře
Nightshade (13)
Slightly Magic (2)
Fantasy World Dizz... (3)
Boulder Dash 1-4 (6)
Jumping Jack (7)
Kliatba noci (9)
Journey to Another... (1)
Jonny Quest (2)
Scooby Doo in the ... (1)
další ...

 

 

důležité odkazy:
Všechny nedávno vydané hry na jednom místě.
Největší archív o ZX Spectru a vše kolem něj na světě.
Největší databáze pouků, rad a návodů.
RZX videa - kompletní herní průvodci.
Mapy tvořené přímo z herních obrazovek.
České a slovenské speccy hry.

 

Novinky

Jestli chcete, aby vám neunikla žádná aktualizace tohoto webu, zaregistrujte si svoji e-mailovou adresu, na které budete pravidelně informováni o všech změnách, které se na těchto stránkách udály. Do dnešního dne již tak učinilo 220 osob.

 

Vaše e-mailová adresa:    

 

 

09. 11. 2003

Od tohoto týdne jsem opět rozjel přidávání nových her, které bude pokračovat až do konce roku, kdybych chtěl dosáhnout konečného počtu 500 titulů, které budou tvořit základ těchto stránek. S novými tituly budou pochopitelně následovat související návody, mapy a RZX videa.

Nové tituly:
Beyond the Ice Palace - procházka ledovým palácem
Boovie - tvor Boovie přesunuje kostky v bludišti
Combat School - bojová škola vás zocelí
Go to Hell - cesta do pekla je lemována utrpením
Narc - bitvy s narkotickými gangy neustávají
Reckless Rufus - bezstarostný Rufus si poradí v každé situaci
Rockman - sbíráte mochomůrky v labyrintu
Shadow Dancer - procházíte městem a odstraňujete bomby
Tai Chi Tortoise - želva zachraňuje zásoby sýra
Turbo the Tortoise - plošinovka s želvou v hlavní roli

Návody:
Boovie

Mapy:
Beyond the Ice Palace, Narc, Shadow Dancer, Turbo the Tortoise

 

02. 11. 2003

A máme tu další výročí tohoto webu. Je to až s podivem, ale tyhle stránky už existují rovné dva roky. Malé bilancování už proběhlo vloni, takže teď bych rád trochu shrnul ten rok následující. Stánky se dočkaly lehké změny designu, konkrétně byly předělány některé nadpisy, bylo vytvořeno nové menu, ve kterém postupně přibylo několik rubrik, jmenovitě se jedná o sekce Ankety, Kvíz, Online, Remaky a Články. Počet titulů se vyšplhal na hodnotu 408, počet návodu se přehoupl přes kulatou cifru 100, počet map úspěšně atakuje hodnotu 250, přičemž za poslední rok jsem jich sám vytvořil asi 45. Výčet změn a novinek zdaleka není kompletní, ale jako malá ukázka toho, jaký kus cesty stránky od minulého listopadu urazily, to bohatě postačí.

Na závěr jsem si nechal jednu špatnou zprávu. Z nějakého neznámého důvodu se mi na serveru vynuloval žebříček, ve kterém jste hlasovali o nejlepších hrách všech dob. Zákonem schválnosti pochopitelně je, že jsem ho neměl v poslední době zálohovaný. Nakonec se mi podařilo alespoň nalézt offline zálohu z července, bohužel tam chybí asi posledních deset hlasujících. Ti tedy mají možnost hlasovat znovu. 

Přidané popisy:
Untouchables

Návody:
Untouchables

Mapy:
Untouchables

Pouky:
Untouchables

 

26. 10. 2003

Příhody alkoholika Freda vylíčila slovenská společnost Ultrasoft ve hře Notorik, s vaší pomocí musí závislák Fred proniknout do zamčeného srubu, kam jeho nepřející žena ukryla sudy s vínem. Abyste to neměli tak těžké, připravil jsem k tomuto titulu popis, návod a mapu. Novinek je pochopitelně více, však vy už si to v následujícím přehledu nějak přeberete .

Přidané popisy:
Driller, Kamikaze, Notorik

Návody:
ATF (Advanced Tactical Fighter), Driller, Notorik

Mapy:
Notorik

 

19. 10. 2003

Na přidání tří nových návodu by asi nebylo nic neobyčejného, avšak v tomhle případě jde o velice významný krok, protože od dnešního dne se jejich počet ustálil na úctyhodném čísle 100, tím se tyto stránky stávají webem s neobsáhlejší databází ryze českých návodů ke hrám pro ZX Spectrum v rámci celého internetu. I když si myslím, že kdyby tato hodnota byla o něco menší, své prvenství by rovněž obhájily

Přidané popisy:
Batman 1-3

Návody:
Batman 1, Kenny Dalglish Soccer Manager, Steg the Slug

 

12. 10. 2003

Tři nové mapy, tři nové návody, jeden přidaný popisek, to je vidět na první pohled a myslím, že není potřeba k tomu cokoliv dodávat. Co už ovšem zůstalo skryto, je fakt, že jsem překopal vyhledávácí engine. Nyní, když si vyhledáte nějakou hru, pak přímo v souhrnné tabulce najdete odkaz nejenom na její stažení, jak tomu bylo doposud, ale nově i odkazy na související RZX video, původní manuál a recenze v zahraničních časopisech, takže už není nutné zobrazovat stránku s popisem. Databázi jsem dále rozšířil o údaj, zda daná hra je určena pro Spectrum 48K nebo 128K, tím pádem hned víte, jaký hardware máte před spuštěním hry v emulátoru nastavit. Tento údaj se zobrazí když najedete kurzorem myši na soubor se hrou na stránce s popisem, popřípadě když najedete na ikonku s písmenem D poté, co použijete vyhledávací engine. Doufám, že tak odpadnou dotazy typu "Proč mi hra XY nejde spustit", v drtivé většině případů to je totiž způsobeno nevhodně zvolenou verzí Spectra .

Význam nových ikonek
- stažení hry - stažení RZX videa - zobrazení původního manuálu
- recenze v časopise Crash - recenze v časopise Your Sinclair - recenze v časopise Sinclair User

Přidané popisy:
Three Weeks in Paradise

Návody:
Dark Side, Lotus Esprit Turbo Challenge, Three Weeks in Paradise

Mapy:
Creepy Dungeons, Odd Job Eddie, Phantom F4 1-2

 

05. 10. 2003

Chcete-li si zavzpomínat na svá školní léta, pak přímo pro vás jsou určeny tituly Back to Skool a Skool Daze, ke kterým jsem doplnil popisky a přidal návody. V nich v roli studenta Erika budete řádit po škole a provádět nejrůznější lumpárny, důležité je si ohlídat, aby vás při tom nikdo nechytil. Příznivci Indiana Jonese si mohou prohlédnout dvě nové mapy a nechybí ani několik RZX videí.

Přidané popisy:
Back to Skool, Skool Daze

Návody:
Back to Skool, Cyclone, Skool Daze

Mapy:
Indiana Jones 2 - The Temple of Doom, Indiana Jones 3 - The Last Crusade

RZX videa:
Chase H.Q. 1, Navy Seals 1-2

 

28. 09. 2003

V tomto týdnu jsem pracoval hlavně na tvorbě nových map, výsledkem jsou dva nové kousky, což do počtu sice není příliš, zato oba dva tituly obsahují rovných pět levelů, takže jejich kompletní sestavení dalo pořádně zabrat. V první řadě se jedná o hru Bionic Commando od firmy Go!, kde se v žijete do role chlapíka s vystřelovacím hákem/rukou, který musí čelit obrovské přesile nepřátel, a v druhém případě jde o hru Navy Seals 1 od Ocean Software, po vizuální stránce opravdu strhující počin, jenž vám umožní vcítit se do kůže člena speciálního komanda "Námořních tuleňů", který se pouští do záchranné operace na Blízkém Východě.

Mapy:
Bionic Commando, Navy Seals 1

Remaky:
Head over Heels

 

21. 09. 2003

Zásluhou jednoho čtenáře, který mi zaslal radu ke hře Pedro v krajine pyramíd, jsem mohl (po více než jednom roku) dokončit návod k tomuto vynikajícímu titulu od Ultrasoftu a sestavit kompletní mapu. Když už jsem u těch map, lehce jsem také poupravil mapku k Dizzymu 6, kterou jsem rozšířil o pozice skrytých třešní, těch musíte ve hře posbírat rovných dvacet. Ani na slibované pouky jsem nezapomněl, jejich databáze se k dnešnímu dni rozrostla na úctyhodných 2052 titulů.

Tou hlavní novinkou je vytvoření nového webu na adrese http://zx-maps.wz.cz, kam jsem umístil všechny mapy, které jsem sestavil za období, kdy se věnuji tvorbě těchto stránek. Samozřejmě všechny moje mapy jsou přístupné i odtud, rozdíl je pouze v tom, že na nové adrese jsou pěkně pohromadě a jejich prohlížení je zase o něco pohodlnější díky vylepšenému prohlížeči, který je do stránek zabudován. Poslední změna spočívá v tom, že stránky jsou v angličtině, ale v tom by neměl být sebemenší problém, jelikož toho textu se tam vyskytuje pramálo.

Přidané popisy:
Fighter Bomber, Thanatos

Návody:
Fighter Bomber, Pedro v krajine pyramíd

Mapy:
Dizzy 6 - Prince of the YolkFolk, Metabolis, Pedro v krajine pyramíd

Pouky:
Adidas Championship Football, Aliens 2 - Aliens US, ATF (Advanced Tactical Fighter), Attack On Atlantis, Batman 1, Blow Out, Cabal 128K, Centurions, Cerius, Combustion, Creepy Crawler, Double Dragon 3 - The Rosetta Stone, Fairlight 1 - A Prelude, Fairlight 2 - A Trail of Darkness, Formula One, Ghouls 'n' Ghosts 128K, Gryzor, Hamon 4 (Demo), Hero Bomber, Ice Attack, Indiana Jones 4 - The Fate of Atlantis, International Karate, Knight Tyme 128K, Livingstone 2, Lords of Midnight, Macadam Bumper, Mango Jones, Megaphoenix, Meta-Galactic Llamas Battle at the End of Time, Motor Massacre, Mutan Zone 1, Nemesis the Warlock, Outlaw, Para Academy, Prison Riot, Rebel Squad, Riptoff 128K, Robocop 3, Rocky Horror Show 128K, Rodland, Sentinel (Abacus), Sex Xonix, Short Circuit 1, Sigma 7 128K, Sinclair User Photo Album, Sir Wood, Slap Dab, Speedboat Assassin, Spooked, Streaker, Strip Dice, Stupid, Super Dragon Slayer, Super Space Invaders, Switchblade, Tarantula, Terminator 2 - Judgement Day, Terrorpods, Tom & Jerry 2, Total Eclipse 2 - The Sphinx Jinx, Walls, Wanderer, Wec Le Mans 128K, Witchfiend, Wizball 128K

Odkazy:
ZX Maps, ZXF Magazine

RZX videa:
After the War 1-2, Dizzy 3.5 - Three and Half, Dizzy 6 - Prince of the YolkFolk, Rambo 3

 

14. 09. 2003

Po měsíční přestávce jsem se opět vrhl do aktualizace tohoto webu. Jak sami jistě vidíte, seznam novinek je skutečně pestrý. V první řadě se jedná o 18 nových map, které jsou převážně převzaty ze serveru WoS, jedinou výjimku představuje mapa ke hře Alchemist, která je mým vlastnoručním počinem. Z různých zdrojů na internetu jsem dále doplnil databázi pouků o spoustu nových titulů, tento seznam však zdaleka není konečný, příští týden totiž ještě zveřejním pouky, které mi zaslal Roman Placek. Díky za ně!

Tou hlavní novinkou jsou však bezesporu RZX videa. Kdo o tomto formátu ještě neslyšel, nechť neprodleně zavítá do sekce Články, kde jsem na toto téma připravil krátké povídání. Kdybych měl tento nový standard stručně charakterizovat, pak vězte, že se jedná o nový formát pro pořízení záběrů z právě hrané hry. Díky tomuto formátu lze vytvořit kompletní herní průvodce, které když si přehrajete v emulátoru, pak už nikdy nemůžete v žádné hře vytuhnout. Jediný problém je v tom, že takto vytvořených průvodců je prozatím poměrně málo, situace se ale lepší každým dnem. Vytvoření archívu s RZX videi se zhostil Daren Pearcy. Na jeho webu se k dnešnímu dni nachází asi šedesátka těchto souborů a mohu vám říci (po přehrání několika desítek videí), že je to absolutní bomba! Kdybych to neviděl na vlastní oči, tak bych asi nikdy neuvěřil, že je možné dohrát hry, jako jsou třeba Army Moves či Green Beret, bez pouků. Jak je ale vidět, na této planetě žijí lidé, kteří jsou něčeho takového schopni .

Mapy:
007 James Bond - Licence to Kill, Alchemist, ATV Simulator, Bubble Dizzy, Double Dragon 1, Fantastic Voyage, Ghostbusters 2, Hudson Hawk, Chronos - A Tapestry of Time, Laser Squad, Lords of Chaos, Pac-Mania, Predator 1, Professional Ski Simulator, Specimen 1, Stormlord 1, Turrican 1

Pouky:
3D Grand Prix, Ace 2088, Ace of Aces, Afterburner, APB, Arkanoid 2 - Revenge of Doh, Astroclone, Athena, Automania, Basket Master, Battle Ships, Battle Valley, Bestial Warrior, Blood Brothers, Boulder Dash 5, Boulder Dash 6, Bronx, CJ Elephant 1 - CJ's Elephant Antics, Cobra, Coliseum, Con-Quest, Cosa Nostra, Cosmic Wartoad, Crazy Cars 2, Cybernoid 1 - The Fighting Machine, Doomdarks's Revenge, Egg-Head 3 - Egg-Head in Space, Explorer, Fighter Bomber, Firelord, Flash Beer - The First Challenge, Fourth Protocol, Frank Bruno's Boxing, Garfield - Winter's Tail, Gremlins 2 - The New Batch, Hyper Sports, Hyperaction, Chaos - The Battle of Wizards, Chuckie Egg 1, Chuckie Egg 2, It's Only Rock 'n' Roll, Jasper, Jumping Jack, Mayhem, Moon Cresta, Nigel Mansell's Grand Prix, Non Compos Mentis 2 - Pleasure Beyond Pain, Pi in 'ere Somewhere, Ping Pong, Psycho Pig U. X. B., Rainbow Islands, Riddler's Den, Roller Coaster, Salamander, Sam Stoat Safebreaker, Satcom, Sir Fred, Solar Empire, Splat, Splitting Images, Spy vs. Spy 2 - The Island Caper, Star Paws, Stunt Car Racer, Super Trolley, Techno-Cop, Thing 2 - Thing Bounces Back, Teenage Mutant Hero Turtles 2, Transformers, Trapdoor 2 - Trough the Trapdoor, Twin Kingdom Valley, Vampire!

Remaky:
Manic Miner 1-3

Odkazy:
Congraturations Archive, RZX Archive

Články:
Informace o formátu RZX

RZX videa:
007 James Bond - Licence to Kill, 180 Darts, Alchemist, Army Moves 1-2, Barbarian 1, Batman 3 - The Movie, Benny Hill's Madcap Chase, Bruce Lee, Dizzy 8 - Little Joke, Dizzy 9 - Last Will Dizzy, Enduro Racer, Everyone's a Wally, Firelord, Freddy Hardest 1-2, Glider Rider, Green Beret, Gryzor, Head over Heels, Heavy on the Magick, Manic Miner 1, Match Day 2, Monty Mole 1 - Wanted: Monty Mole, Myth - History in the Making, Navy Moves 1-2, Operation Wolf, Pyjamarama, Renegade 2 - Target Renegade, Robocop 1, R-Type, Saboteur 1, Starquake, Three Weeks in Paradise, Towdie, Útok bílé myšky

 

10. 08. 2003

Na nějakou dobu (zhruba měsíc) se teď odmlčím, přeci jenom je už na čase, abych si od tohoto webu na chvíli odpočinul a načerpal nové síly do další práce. Užívejte si prázdnin a dovolených a občas si zahrajte nějakou spectráckou hru. Vězte, že jich existuje dost, které s přehled strčí do kapsy i současné, po vizuální stránce nabušené, PC tituly .

Přidané popisy:
Alien, Amazing Adventures of Robin Hood, Great Gurianos, Inferno, Pit Fighter, Total Recall, Treasure Island

Návody:
Tomahawk

Mapy:
Amazing Adventures of Robin Hood, G.I. Hero

 

03. 08. 2003

Počítačových RPG titulů pro ZX Spectrum je opravdu poskrovnu, mezi to nejlepší, co se v této oblasti urodilo, můžeme bezesporu zařadit hru Hero Quest 1, isometricky laděný dungeon, ve kterém s partou čtyř dobrodruhů procházíte prohnilé kobky a plníte rozkazy císaře. A právě tenhle titul vévodí dnešním novinkám, z časopisu FIFO  jsem k němu naskenoval mapu s návodem a přidal stručný popisek. Hlavně bych doporučoval vlastnit verzi 128K, ostatně si ji můžete z tohoto webu stáhnout, která nabízí po vizuální stránce značná vylepšení. 

Přidané popisy:
Abu Simbel Profanation, Batty, Buggy Boy, Dynamite Dan 1-2, Gilligan's Gold, Glug Glug, Gryzor, Hero Quest 1

Návody:
Hero Quest 1

Mapy:
Hero Quest 1

 

27. 07. 2003

Zavedl jsem novou rubriku pojmenovanou Články, kam budu zařazovat různé články, které budou mít nějakou souvislost se ZX Spectrem. Teď tam naleznete dva příspěvky, historii tohoto osmibitu, která měla dříve na dolním panelu vlastní položku, a otevřený dopis šéfredaktora časopisu BIT, ve kterém vysvětluje, proč časopis přestal vycházet. Je to myslím zajímavé čtení, možná dodnes existují jedinci, kteří vůbec neznají důvody jeho zániku.

Vyhledávací engine doznal svého rozšíření, takže dnes lze s jeho pomocí vyhledávat i remaky. Tím bych rovněž chtěl upozornit na předělávku skvělé pirátské arkády Booty, už jsem ji měl možnost testovat a mohu zodpovědně prohlásit, že se skutečně povedla. Stahujte, je to fakt bomba!! A nakonec nesmí chybět ani tradiční nadílka nových popisů a návodů .

Přidané popisy:
Addams Family, Advanced Pinball Simulator, Alchemist, ATP Tour Simulator, Commando 1-2, Dark Side, Darkman, Head Over Heels

Návody:
Addams Family, Game Over 1, Tusker

Remaky:
Booty

Články:
Otevřený dopis šéfredaktora časopisu BIT

 

20. 07. 2003

Tento týden jsem se rozjel k nebývalému výkonu, že až samotného mě překvapilo, kolik jsem toho za tak krátkou dobu dokázal vytvořit . Jedno je však jisté. Tato situace se již v budoucnu pravděpodobně nebude opakovat, protože asi už nikdy nebudu mít tolik času, který bych mohl věnovat tvorbě těchto stránek . K jednotlivým titulům, myslím, není potřeba nic dodávat, snad jen, že se jedná převážně o akční adventury, ke kterým se budou hodit připravené návody.

Přidané popisy:
Everyone's a Wally, Fred, Sceptre of Bagdad, Terramex, Thunderbirds 1-4

Návody:
Everyone's a Wally, Sceptre of Bagdad, Terramex, Thunderbirds 1-4

Mapy:
Avenger, Dan Dare 2, Fred, Sceptre of Bagdad, Terramex, Thunderbirds 1 - Mine Rescue, Thunderbirds 2 - Sub Crash, Thunderbirds 3 - Bank Job, Thunderbirds 4 - Evil Hood

 

13. 07. 2003

Návod ke hře Elite, který se mi úspěšně podařilo převést do elektronické podoby, je tím nejrozsáhlejším, který se kdy v počítačovém časopisu věnovaném ZX Spectru objevil. Naskenovaný jsem už ho měl někdy v březnu, ale až nyní jsem se dokopal k tomu, abych ho zeditoval a převedl do HTML podoby. Další naskenový návod se týká akčně-hororové adventury Kliatba noci, kvalitnímu počinu slovenské firmy Ultrasoft. Ani v tvorbě dalším map tvořených herními screeny jsem nikterak nepolevil, takže se můžete pokochat hned čtyřmi kousky najednou.

Přidané popisy:
Trantor - The Last Stormtrooper

Návody:
Elite, Kliatba noci

Mapy:
CJ Elephant 1, CJ Elephant 2, Kliatba noci, Trantor - The Last Stormtrooper

 

06. 07. 2003

Hry s hlavním hrdinou Seymourem nepředstavují pouze akční adventury, ale patří sem i několik arkád, nebál bych se říct i čistě akční tituly, na které jsem se nyní zaměřil. Na webu se už nacházejí delší dobu, ale rozhodl jsem se, že je přidám na společnou stránku s adventurními počiny pod pořadovými čísly 4-6. Doplnil jsem stručné popisky a naskenoval dva související návody. Těm, kterým se líbí mapy sestavené přímo z herních obrazovek, si také přijdou na své.

Přidané popisy:
Seymour 4-6

Návody:
Seymour 4 - Super Seymour Saves the Planet, Seymour 6 - Sergeant Seymour Robotcop

Mapy:
North Star, Seymour 5 - Stunt Man Seymour, Stormlord 2 - Deliverance

 

Vyhledávaní v novinkách

Hledaný text:    

 

[ 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 ]

Počet záznamů: 286-300/382

 

 
 
Poslat e-mail autorovi stránek ... pavero(a)post.czNahoru ...
  Speccy.cz
Valid HTML 4.01 Transitional TOPlist