English Česky
  

 

aktualizováno:

 

Přispějte na provoz.

 

 

Aktuální komentáře
Treasure Island Di... (2)
Tranz Am (4)
Deathchase (12)
ATV Simulator (8)
Video Pool (29)
Abu Simbel Profana... (15)
Dan Dare 1-3 (5)
Kenny Dalglish Soc... (10)
Aven (8)
další ...

 

 

důležité odkazy:
Všechny nedávno vydané hry na jednom místě.
Největší archív o ZX Spectru a vše kolem něj na světě.
Největší databáze pouků, rad a návodů.
RZX videa - kompletní herní průvodci.
Mapy tvořené přímo z herních obrazovek.
České a slovenské speccy hry.

 

Novinky

Jestli chcete, aby vám neunikla žádná aktualizace tohoto webu, zaregistrujte si svoji e-mailovou adresu, na které budete pravidelně informováni o všech změnách, které se na těchto stránkách udály. Do dnešního dne již tak učinilo 234 osob.

 

Vaše e-mailová adresa:    

 

 

23. 03. 2003

Začátkem ledna jsem si napsal jednoduchý skript, která mapoval IP adresy všech návštěvníků těchto stránek (kromě té mé, kvůli zachování jisté objektivnosti). Před týdnem jsem pak vytvořil prográmek, který z těchto údajů dokáže vytáhnout několik zajímavých informací, o které bych se chtěl s vámi podělit. V měsíci lednu byly tyto stránky načteny 1747 krát, o což se postaralo celkem 931 návštěvníků. Nejvytrvalejší návštěvník si stránky zobrazil 139 krát. Drtivá většina čtenářů je pochopitelně z České republiky (doména CZ byla zastoupena z 61,1%), na druhém a třetím místě se umístily domény COM (11,2%) a NET (7,4%), které toho o lokalitě čtenářů příliš mnoho nevypoví. Na čtvrté místo se paradoxně probojovali čtenáři z Velké Británie (5,4%), kteří překvapivě předběhli Slováky (3,1%). Stránky rovněž v lednu navštívilo několik Španělů, Poláků, Italů, Chorvatů, Rumunů, Maďarů, Finů, Švýcarů, Holanďanů, Francouzů, Ukrajinců, dva Argentinci a jeden Brazilec . Poslední jmenovaná skupina lidí si asi příliš nepočetla, ale není vyloučeno, že se jedná o české emigranty, kteří rádi hrají ZX hry .

U seznamu her, navodů a map jsem zavedl stránkování, které už bylo vysloveně nezbytné, poněvadž například stránka obsahující seznam her zabírala přes 200 KB, což byla pro obyčejný modem pořádná zátěž. S narůstajícím počtem titulů by se její objem neustále zvětšoval. Možnost zobrazení kompletního seznamu na jednu stránku zde však zůstala, takže pokud by někomu stránkování nevyhovovalo, má možnost vrátit se k původnímu uspořádání.

Nové tituly:
Fantastic Voyage - cestujete lidským tělem a likvidujete nebezpečné viry
Mad Mix 1-2 - jedna z nejlépe zvládnutých variací Pacmana
Ms. Pac-Man - první úspěšné zpracování Pacmana na ZX Spectru
Quazatron - robotem KLP 2 se snažíte ovládnout jedno město za druhým
Starquake - stvoření jménem Blob zachraňuje planetu před sebezničením

Návody:
Last Ninja 2, Sim City

Mapy:
Alien 8, Bugaboo The Flea, Finders Keepers, Knight Lore, Mad Mix 1, Saimazoom, Spellbound 128K

 

16. 03. 2003

Hlavní novinkou tohoto týdne je, že u nově přidávaných her jsem u jejich podrobného popisu přidal odkazy na recenze, které se na daný titul objevily v renomovaných časopisech věnujících se ZX Spectru, mezi které například patřily Crash, Sinclair User či Your Sinclair. Podmínkou ovšem je, že taková recenze se musí nacházet na internetu v elektronické podobě, což bohužel v mnoha případech není. Jinak myslím, že je to v celku dobrá věc, neboť všichni, kteří umějí alespoň trochu anglicky (někdy i o dost více ), si mohou přečíst o dané hře další informace z jiných zdrojů. V budoucnu se bude snažit doplnit tyto odkazy i ke všem ostatním titulům, ale jedná se o časově náročnou činnost, takže to půjde pomalu (ale jistě ). 

Nové tituly:
North & South - strategická simulace občanské války v USA
Pac-Mania - proháníte se po bludišti a zobete chutné koláčky
Rex 1-2 - neohrožený bojovník si musí proklestit cestu labyrintem
Roller Coaster - v zábavním parku inkasujete peníze z jednotlivých atrakcí
Trantor - po vizuální stránce skvěle zpracovaná vesmírná střílečka

Návody:
Nether Earth, North & South

Mapy:
Army Moves 2, Nether Earth, Rex 1, Rex 2, Roller Coaster, Trantor, Xeno

 

09. 03. 2003

S chutí jsem se pustil do skenování návodů, ale zjistil jsem, že se jedná o pořádně zdlouhavou práci, takže proces jejich přidávání nebude tak rychlý, jak jsem původně předpokládal. To ovšem nemění nic na faktu, že tento týden vám předkládám první naskenovaný návod k vynikající strategické hře Lords of Chaos. Také jsem nahrubo převedl podrobný manuál ke hře Elite, což je ten největší návod, který kdy byl v časopisu otištěn. Potíž je v tom, že byl publikován hodně humpolácky, takže ani v samotné časopise to občas nedává smysl, natož když se to celé naskenuje a převede OCR programem. Prostě se to musí celé zkontrolovat a nějak rozumně sestavit, což mi zabere nejméně měsíc . Rád bych ještě upozornil na dvě mapy ke hrám Batman 3 a Travel with Thrashman, což je můj velmi oblíbený titul.

Nové tituly:
Head over Heels - na zámku Blacktooth hledáte pět královských korun
Operation Wolf - zaměřovačem likvidujete pohyblivé cíle
Prince of Persia - perský princ zachraňuje svou princeznu
Terminator 2 - souboj dvou terminátorů T800 a T1000
Tetris 1-4 - z padajících kostiček sestavujete souvislou zeď

Přidané popisy:
Lords of Chaos

Návody:
Lords of Chaos, Rychlé šípy 1, Rychlé šípy 2

Mapy:
Batman 3, Trashman 2 

Pouky:
BMX Freestyle Simulator, Prince of Persia

 

02. 03. 2003

Tituly, které jsem minule postrádal, jsou na světě, takže se s vámi o ně může podělit . Další dobrou zprávou je, že vedle mého počítače "dřímá" skener, takže v nejbližší době se pustím do skenování několika rozsáhlých návodů, které bych si nikdy z časových důvodů netroufl přepisovat ručně, a to ani v případě, že jsem schopný vyprodukovat přes 300 úhozů za minutu . A dvě perličky jsem si nechal na závěr. Jsou jimi mapy ke hrám Prince of Persia (příště si ji budete moci stáhnout) a Rick Dangerous 2. První mapu vytvořil Stanislav Yudin a já jsem ji pouze trochu opravil (odstranil postavu hlavního hrdiny) a tu druhou už mám na svědomí celou sám .

Nové tituly:
Seymour 4-6 - akční příhody hrdiny Seymoura
Stryker - mocným kouzelníkem v zemi Trogan
Super Robin Hood - zbojník osvobozuje svou lásku Marion
Tilt - nakláněním plošiny dopravujete kuličku k cíli

Přidány TZX verze u titulů:
Amazing Adventures of Robin Hood, Four Soccer Simulators, Grell and Falla, Race against Time for Sport Aid, Super Tank Simulator, Tarzan Goes Ape

Návody:
Grell and Falla, Rick Dangerous 2

Mapy:
Action Force 1, Prince of Persia, Rick Dangerous 2

 

23. 02. 2003

O tom, že hry od firmy Code Masters patří mezi mé oblíbené, jsem se na těchto stránkách již kdysi zmiňoval. Dnes proto přináším další kolekci jejich titulů. Všechno to jsou kvalitní kousky, vždyť tato firmy snad ani žádný špatný titul nikdy nevydala . A hlavně se na internetu tyto hry velice špatně hledají, takže je možná docela rádi uvítáte. S tím souvisí jedna prosba. Zatím se mi nepodařilo sehnat tituly Super Robin Hood, Super Seymour Saves the Planet a Tilt. Pokud uvedené hry máte, pak se nebojte mně je poslat

Nové tituly:
Advanced Pinball Simulator - skvěle zpracovaný pinball
Amazing Adventures of Robin Hood - úžasná dobrodružství Robina Hooda
BMX Simulator 1-3 - simulátor extrémní jízdy na kolech BMX
Fruit Machine Simulator 1-2 - simulátor výherního automatu
Grell and Falla - zahradník Grell a víla Falla se starají o svou zahrádku
Little Puff in Dragon Land - malý dráček hledá cestu do svého příbytku
Professional Ski Simulator - jedna sjezdovka, dva závodnici, souboj může začít
Super Tank Simulator - v tanku drtíte vše, co vám přijde do cesty

Návody:
Little Puff in Dragon Land

Mapy:
Jack the Nipper 1, Jack the Nipper 2, Little Puff in Dragon Land, Monty Mole 3 - Auf Wiedersehen Monty

Pouky:
BMX Freestyle Simulator, Professional Ski Simulator

 

16. 02. 2003

Pokud se zadíváte na hlavní menu, zajisté si všimnete jedné změny. Sekce Ostatní, která s příchodem dolního panelu ztratila na významu, byla odstraněna! Místo ní se objevila sekce Online, která obsahuje seznam her, které můžete hrát přímo v prohlížeči! To představuje obrovské usnadnění, neboť se můžete pustit do hraní, aniž byste cokoliv stahovali a instalovali. Na své si přijdou i modemáři, protože tento způsob hraní není závislý na permanentím internetovém spojení. Stačí počkat, až se načte stránka s emulátorem, a pak se můžete bez problému odpojit, samotné hraní to nijak neovlivní!

Dále jsem přepracoval sekci Odkazy (odebral nefunkční linky a přidal několik nových) a vytvořil jsem mapu ke hře Rambo 2, která je první v tomto roce a určitě budou následovat další . Na závěr nesmím zapomenout na nový update programu ZX Maps Creator.

Mapy:
Rambo 2

Utility:
ZX Maps Creator - nástroj na tvorbu map, nyní ve verzi 0.85b

 

09. 02. 2003

Na internetu se mi podařilo vypátrat funkční TAP verzi hry Bruce Lee, která se zde vyskytovala pouze ve formátu Z80. Rovněž jsem našel TZX verze her Shadow of the Beast a Turrican 1, které byly dříve k dispozici v málo rozšířeném formátu SLT. Od této chvíle již na těchto stránkách nenaleznete žádnou hru ve formátu SLT, všechny tituly jsou tak nyní ve formátech TAP, TZX, Z80 nebo SNA.

Během týdne jsem doplnil ke všem titulům odkaz na spuštění dané hry v prohlížeči a možnost vyhledání dalších informací na serverech WOS a Tipshop. V průběhu několika málo dnů vytvořím samostatnou stránku, na kterou umístím všechny hry, které lze spouštět v online podobě a zakomponuji javovský emulátor přímo do prostředí tohoto webu, takže na první pohled ani nepoznáte, že se načítá z WOS serveru

 

02. 02. 2003

V souvislosti s online hraním ZX her jsem se rozhodl přidat u podrobného popisu jednotlivých titulů odkaz, který vám umožní spuštění hry přímo v prohlížeči, takže vůbec nic nemusíte stahovat. Jelikož se hry natahují ze serveru WOS, tento odkaz naleznete pouze u těch titulů, které se na tomto serveru nacházejí. Dále jsem na konec stránky s popisem přidal další dva odkazy, které vám umožní vyhledat další informace o dané hře, konkrétně na serverech WOS a Tipshop. Takto vyhledané informace jsou pochopitelně v angličtině. Celý proces přidávání je dosti časově náročný, takže než se toto rozšíření objeví u všech popisů, bude to chvíli trvat, zatím jsem někde v polovině.

Až to dokončím, pustím se do přidávání dalších titulů, protože bych se chtěl dostat minimálně na hodnotu 400. S tím souvisí jedna prosba. Sháním co nejvíce her od firmy Code Masters, tyto tituly se poměrně špatně hledají, protože se na oficiálních stránkách nesmějí vyskytovat. Pokud tedy máte nějakou hru od této firmy, která se zde nenachází a která je uložena v nějakém rozumném formátu, a to nejlépe v TAP či TZX verzi (nepohrdnu ani formáty SNA a Z80), pak ji zašlete na můj mail.

 

26. 01. 2003

Posledně jsem uvedl odkaz na seznam sta nejhranějších her v online podobě. Jistý problém nastane v případě, kdy si chcete zahrát hru, která se na seznamu nevyskytuje. V takovém případě musíte použít vyhledávací engine serveru WOS, kam zadáte název titulu, který chcete hrát. Pak stačí vyhledat ikonu, na které je vyobrazen modrý šálek, z kterého stoupá pára. Je zde rovněž uvedeno číslo 48 nebo 128 podle toho, pro který hardware je daná hra přizpůsobena. Když na tuto ikonu kliknete, objeví se okno s javovským emulátorem, do kterého se nahraje vámi požadovaný titul. 

Mapy:
Martianoids

 

19. 01. 2003

Co takhle si zahrát nějakou ZX hru v online podobě, tedy přímo prostřednictvím internetového prohlížeče. Něco takového je možné právě zásluhou serveru WOS (World of Spectrum), kde se konkrétně na adrese http://www.worldofspectrum.org/playstats.html nachází seznam sta nejhranějších her v online podobě. Stačí tedy vybrat oblíbenou hru a počkat až se objeví nové okno s integrovaným javovským emulátorem, do kterého se daný titul natáhne. Zde si pak můžete nastavit ovládání, rychlost hry, velikost herní plochy a kdykoliv je možné si uložit rozehranou pozici. Na první pohled se to zdá dokonalé, ale má to několik much. Jisté problémy budou mít majitelé Windows XP, aby jim to celé fungovalo, musí si stáhnout a nainstalovat JVM (Java Virtual Machine, o velikosti asi 10 MB), což je interpret jazyka Java. Starší verze Windows již mají JVM v sobě obsaženého. Druhým nedostatkem jsou poměrně vysoké hardwarové nároky, to je pro změnu daň za to, že JAVA je platformově nezávislý programovací jazyk. Jednoduše řečeno, pokud máte něco jako Celerona na 500 MHz, pak na hraní her, které "skrólují" rychle zapomeňte, to by nebylo hraní, ale spíše slideshow .

 

12. 01. 2003

V trendu anket pokračuji i nyní, tentokrát jsem připravil anketu na téma: Jakému emulátoru dáváte přednost. Hlavní novinkou je možnost hlasování o nejlepší hru všech dob, kde má každý možnost vybrat pětici svých nejoblíbenějších titulů, které pak podle pořadí obdrží od pěti po jeden bod. Kvůli přehlednosti takto sestaveného žebříčku můžete vybírat pouze ty hry, které se nacházejí na těchto stránkách, což by nemusel být takový problém, neboť to nejlepší, co se na ZX Spectru objevilo, tu je, tedy alespoň většina toho nejlepšího . Jinak zkouškové období právě vypuklo, v průměru dělám dvě zkoušky za týden, tudíž vůbec nevím, jak to bude vypadat s aktualizací v nejbližším měsíci. Nechte se tedy překvapit, v půlce února pak bude času zase o něco více.

 

05. 01. 2003

Do nového roku to chce něco nového a neokoukaného, takže s chutí do toho. To, co jistě nepřehlédnete, je nový panel umístěny v dolní části obrazovky, který je přizpůsoben na rozlišení 1024 x 768 bodů. Je ale libovolně roztahovací (do výšky), takže se dá přizpůsobit na jakékoliv rozlišení. Jednotlivé položky tohoto panelu jsou shodné s těmi, které najdete v sekci Ostatní, výhodou ovšem je, že je máte stále na očích. Úplnou novinku představuje položka Ankety, která nyní obsahuje šest témat, ke kterým se můžete vyjádřit vložením svého hlasu. V diskusním fóru jsem nedávno sliboval tři nové mapy, které jsem již dokončil. Jedná se o mapy ke hrám Seymour 2 - At the Movie, Slightly Magic a Spike in Transylvania. Jinak přeji mnoho životních i pracovních úspěchů v roce 2003.

Nové tituly:
Stainless Steel - super hrdina Ricky Steel to umí rozbalit
Star Wars 1-3 - kdo by neznal Hvězdné války
Three Weeks in Paradise - Wally se tentokráte vydává do džungle
Transformers - akce robotů, kteří se dokáží proměnit v automobil
Tujad - v bludišti sbíráte části integrovaného obvodu

Mapy:
Seymour 2, Slightly Magic, Spike in Transylvania, Three Weeks in Paradise, Tujad

 

29. 12. 2002

Tentokrát nečekejte žádné nové tituly, návody či mapy. Vlastně jsem nakonec ani nepočítal s tím, že se tento týden objeví nějaké novinky, ale přeci se tomu tak stalo. Rozšířil jsem totiž diskusní fórum a často kladené dotazy o možnost vkládání grafickým smajlíků, což je v poslední době velice módní na mnoha serverech, takže tyto stránky nemohou zůstat pozadu, aby drželi krok se světem .

 

22. 12. 2002

Na internetu se objevily všechny čísla slovenského časopisu FIFO, který vycházel v letech 1990 - 1993 a přinášel informace o všem, co se točilo kolem ZX Spectra. Předpokládám, že skalním fanouškům tohoto počítače, ho blíže představovat asi nemusím. Jedná se o naskenování všech 26 čísel ve formátu JPG a pokud se to rozhodne někdo stahovat, tak ať si zajistí rychlé připojení, protože downloadovat téměř 240 MB s modemem by bylo o nervy . Původně mě toto zjištění velice potěšilo, poněvadž jsem si myslel, že pomocí OCR softwaru, převedu všechny důležité návody ke hrám do HTML podoby a umístím je na svůj web, bohužel jsem ale zjistil, že všechny stránky jsou naskenované ve strašně nízkém rozlišení (100 dpi), takže OCRko ten text nedokáže v rozumné míře dekódovat. Zkusím si s tím ještě trochu pohrát, ale spíš to vypadá na to, že návody se zde objeví až ve chvíli, kdy si pořídím vlastní skener.

Nové tituly:
Gunship - propracovaný simulátor vrtulníku
Nodes of Yesod - kosmonaut prozkoumává neznámou planetu 
Untouchables - hra inspirovaná gangsterským filmem 
Xeno - sportovní hra odehrávající se na ledě
Xenon - klasická vesmírná střílečka

 

15. 12. 2002

Podařilo se mi vyštrachat všechny oficiální Dizzyovky ve formátu TAP, který je přeci jenom podstatně kvalitnější než dříve použité formáty SNA či Z80. Rovněž jsem celou galerii obrázků převedl na PHP skript, což je spíše technická záležitost, která mi usnadní práci, ale vy čtenáři to možná ani nezaznamenáte.

Nové tituly:
ATF (Advanced Tactical Fighter) - simulátor stíhačky
ATP Tour Simulator - český tenisový simulátor
Gilligan's Gold - krást zlato se vyplácí
Jocky Wilson's 1-2 - hra jako stvořená pro milovníky šipek

Mapy:
Spike in Transylvania

 

Vyhledávaní v novinkách

Hledaný text:    

 

[ 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 ]

Počet záznamů: 301-315/368

 

 
 
Poslat e-mail autorovi stránek ... pavero(a)post.czNahoru ...
  Speccy.cz
Valid HTML 4.01 Transitional TOPlist