English Česky
  

 

aktualizováno:

 

Přispějte na provoz.

 

 

Aktuální komentáře
Slightly Magic (2)
Fantasy World Dizz... (3)
Boulder Dash 1-4 (6)
Jumping Jack (7)
Kliatba noci (9)
Journey to Another... (1)
Jonny Quest (2)
Scooby Doo in the ... (1)
Johnny the Ghost (1)
další ...

 

 

důležité odkazy:
Všechny nedávno vydané hry na jednom místě.
Největší archív o ZX Spectru a vše kolem něj na světě.
Největší databáze pouků, rad a návodů.
RZX videa - kompletní herní průvodci.
Mapy tvořené přímo z herních obrazovek.
České a slovenské speccy hry.

 

Novinky

Jestli chcete, aby vám neunikla žádná aktualizace tohoto webu, zaregistrujte si svoji e-mailovou adresu, na které budete pravidelně informováni o všech změnách, které se na těchto stránkách udály. Do dnešního dne již tak učinilo 220 osob.

 

Vaše e-mailová adresa:    

 

 

22. 06. 2003

Zkouškové období se trochu zkomplikovalo (byl jsem vyhozen z jedné zkoušky ), což mi poněkud narušilo tvorbu těchto stránek. Z tohoto důvodu je dnešní novinkou pouze vylepšený skript u seznamu anket, díky kterému snadno poznáte, zda jste v anketě hlasovali či nikoliv. U anket, u kterých jste doposavad nevyjádřili svůj názor, se totiž vždy objeví oranžová ikonka s nápisem NEW.

Všechny, kteří mi v průběhu týdne poslali nějaký mail a prozatím nedostali žádnou odpověď, bych chtěl požádat o chvilku strpení, až budu mít trochu času, tak se odpovědi určitě dočkají .

 

15. 06. 2003

O tom, že mezi mé oblíbené tvůrce her patří firma Code Masters, jsem se tady v novinkách už několikrát zmiňoval. Ten hlavní důvod je, že mým nejpreferovanějším herním žánrem na Spectru jsou akční adventury a právě firma CodeMaster tento typ her produkovala jak na běžícím pásu. Všeobecně se dá říci, že jsem měl vždycky rád takové tituly, které se daly dohrát do konce a hlavně bez pouků. Když se tak nad tím zamyslím, takových her na Spectru opravdu moc nebylo . Touto drobnou oklikou jsem se chtěl ale dostat k titulu, ke kterému jsem sestavil mapu. Nejedná se sice o akční adventuru, ani o hru, která by se dala dohrát bez pouků, to ale nemění nic na faktu, že jsem si ji přesto oblíbil. Už vás nebudu déle napínat, jedná se o hru Big Nose's American Adventure, což je po grafické i hratelností stránce pěkně provedená plošinovka.

 

08. 06. 2003

V tomto týdnu jsem si vzal na paškál hru Game Over, ke které jsem sepsal popis a vytvořil mapy ke všem jejím částem. Tedy až na jednu výjimku, kterou představuje první část druhého dílu, což je obyčejná vesmírná střílečka, která zmapování jaksi nepotřebuje .

Přidané popisy:
Game Over 1-4

Mapy:
Game Over 1, Game Over 2

 

01. 06. 2003

Tentokrát jsem pro vás připravil popis pravděpodobně toho nejmorbidnějšího titulu, který se v historii ZX Spectra objevil. Jedná se o hru Soft & Cuddly, a aby toho nebylo málo, sestavil jsem rovněž mapu k této brutální a krvavé hře. Docela by mě také zajímalo, kdyby se v současné době někdo rozhodl vydat hru s podobným námětem, jestli by mu to prošlo. Pravděpodobně asi ne, i když teďka nevím, jestli je to dobře nebo špatně .

Přidané popisy:
Cyclone, Soft & Cuddly

Mapy:
Soft & Cuddly

 

25. 05. 2003

Miroslav Cvach mi před nějakou dobou zaslal návod ke hře Sentinel, který tímto zveřejňuji.

Přidané popisy:
Sentinel

Návody:
Sentinel

 

18. 05. 2003

Jubilejní padesátá mapa (z těch, co jsem vytvořil) je na světe a jedná se o mapu ke skvělé, bohužel trochu opomíjené, akční adventuře Jonny Quest, kterou jsem chtěl sestavit kdysi dávno, jenomže hra, kterou jsem vlastnil, obsahovala závažnou chybu a nešla dokončit, musel jsem tedy počkat, až se na WoSu objeví funkční verze.

Online hry:
Inferno, Shadow of the Beast

 

11. 05. 2003

Opět jsem zdokonalil hlavní menu, které se od nynějška automaticky přizpůsobí rozlišení vašeho monitoru, konečně tak uvidíte všechny položky i při rozlišení 800 x 600 bodů! Jedinou drobnou nevýhodou je, že jednotlivé položky menu jsou na serveru uloženy v takových rozměrech, aby na šířku dohromady zabrali 1024 bodů, takže při nižších rozlišeních se musí nuceně zmenšovat, proto je písmo poněkud kostrbaté, ale i přes toto zmenšení je dobře čitelné.

A teď již ke slibovaným novým rubrikám. Jedná se o rubriku Kvíz, kde si vygenerujete 5 až 50 otázek, ve kterých je vaším úkolem uhádnout, z jaké hry pochází daný obrázek, přičemž na výběr máte vždy čtyři možnosti. Rubrika Remaky pak sdružuje předělávky ZX her do moderní podoby, u kterých najdete vždy odkaz na stránky autorského týmu a přímý odkaz na stažení remaku. Tato sekci zatím není kompletní a do budoucna se bude ještě rozrůstat.

Tímto krokem se mi podařilo vytvořit všechny sekce tohoto webu, které jsem dlouhodobě plánoval. Teď už se konečně ve větší míře mohu vrhnout na doplňování popisků a přepisování návodů. Bohužel se velmi nebezpečně přiblížilo zkouškové období, takže toho času bude do konce června pramálo.

 

04. 05. 2003

Připravil jsem další vychytávku, která spočívá v tom, že když u popisu hry najedete kurzorem myši na titulní obrázek, ten bude automaticky nahrazen obrázkem přímo ze hry. Pokud se na stránkách vyskytuje více obrázků k danému titulu, můžete mezi nimi přepínat stiskem levého tlačítka myši. Aby se stránka s popisem načítala co nejrychleji, začne se herní obrázek stahovat až po najetí kurzoru, což může chvíli trvat v závislosti na rychlosti připojení. Proto mějte chvilku strpení a věřte, že u každého titulu se alespoň jeden herní obrázek nachází . S touto změnou byla rovněž předělána sekce Obrázky, kde si nyní můžete vybrat, zda chcete zobrazit titulní obrazovky nebo obrázky přímo ze hry. Příští týden se také můžete těšit na dvě nové rubriky, o co konkrétně půjde si ale prozatím nechám pro sebe, aby to bylo nějaké překvapení .

Nové tituly:
Captain Blood - musíte zlikvidovat pět klonů vaší osoby pro zajištění nesmrtelnosti
Darkman - muž s umělou kůží se mstí mafii za své zohavení
G.I. Hero - v roli vojáka strážíte státní hranici před nekalými živly
Great Gurianos - souboje vikingských bojovníků vybavených meči a štíty
Highway Encounter - v roli droida přesunujete výbušniny z jednoho konce mapy na druhý
Hudson Hawk - hra inspirovaná stejnojmenným filmem s Bruce Willisem
Inferno - bojujete s Orgaidy, nájezdníky z kosmu, a osvobozujete různé planety
Kenny Dalglish Soccer Manager - propracovaný fotbalový manager
Notorik - Fredy hledá sudy s vínem, které před ním ukryla jeho žena
Overlander - automobilové honičky odehrávající se v blízké budoucnosti
Space Gun - předchůdce 3D stříleček, ve kterém likvidujete dotírající vetřelce
Street Gang - přežít na ulici si žádá pořádné pěsti

Pouky:
BMX Freestyle Simulator, G.I. Hero, Hudson Hawk

 

27. 04. 2003

Na četné žádosti jsem pro vás připravil kompletní archív všech titulů vyskytujících se na tomto webu. Vše je pěkně zabaleno v jednom souboru, takže už nemusíte pro stažení všech her pracně klikat na jednotlivé odkazy v seznamu. Celý archív má velikost 13,5 MB a kvůli maximální úspoře místa byl zkomprimován trojkovou verzí WinRARu. Také jsem sestavil offline verzi poukové databáze, což jistě uvítají ti, kteří nemohou být příliš dlouho připojeni k internetu.

Minulý týden jsem stránky obohatil o nové menu, které dnes opět doznalo dalších změn. V první řadě jsem zapracoval na jeho optimalizaci, aby se nevykreslovalo příliš dlouho, a hlavně v něm přibyla "nová sekce" s názvem Firmy, která obsahuje abecední seznam autorů jednotlivých her. Do uvozovek jsem to napsal proto, že tato sekce už na webu existuje nějaký ten pátek, jenom přístup do ní byl trochu krkolomný. Rovněž je důležité zdůraznit, že samotné menu je propočítáno na rozlišení 1024 x 768 a vyšší. Pokud používáte menší rozlišení (800 x 600), pak několik položek vůbec neuvidíte. Rámy, ve kterých jsou menu umístěna, jsou ale naštěstí roztahovatelné, takže si vše můžete nastavit tak, abyste viděli všechny položky. Předpokládám ale, že nejpoužívanější rozlišení je v současné době právě 1024 x 768, abych si tento předpoklad ověřil, připravil jsem dvě nové ankety na téma jaké máte nastaveno rozlišení monitoru a jaký internetový prohlížeč používáte.

Nové tituly:
Alien - kultovní film se musel dočkat i počítačové podoby
Aliens 1-2 - poručík Ripleyová opět nahání vetřelce na kolonizované planetě
Dragon Ninja - v této mlátičce bojujete proti tajné organizaci dračích Ninjů
N. O. M. A. D. - vyzbrojený robot chrání ohroženou zemskou Federaci
Pit Fighter - jeden z lepších předchůdců Mortal Kombatu
Rastan - království je v ohrožení, musíte se vydat do boje
Ten-pin Challenge - kuželkové turnaje nejsou na počítačích příliš běžné
Thunderbirds 1-4 - příběhy několika hrdinů inspirované kresleným seriálem

Mapy:
Alien, Aliens 1, Highway Encounter, Rastan

 

20. 04. 2003

Navýšil jsem množství přidávaných titulů, abych měl tuto proceduru co nejdříve za sebou, protože se jedná o hodně stereotypní činnosti, která mi pomalu začíná lézt na nervy . Začátkem května bude tedy prolomena vytyčená meta 400 titulů. Pak se budu moci konečně věnovat něčemu zajímavějšímu, třeba své oblíbené činnosti - tvorbě map .

Bystřejší a pravidelní návštěvníci stránek si určitě všimli, že minulý týden se zde objevily drobné změny v designu, konkrétně šlo o nově vytvořené nadpisy k jednotlivým sekcím. Dnes v tomto trendu pokračuji a nabízím zbrusu nové menu, které už je o trochu více profesionální a snad se bude správně vykreslovat ve všech prohlížečích (narozdíl od toho předchozího). Zatím jsem však neměl možnost to otestovat. Ze všeho nejlepší by bylo pochopitelně vytvořit úplně nový design tohoto webu, protože ten stávající je poněkud amatérský, ale něco takového nepřipadá v úvahu, protože se web v současné době skládá z asi 600 stránek a upravovat každou zvlášť je nadlidský úkol. Situaci by vyřešil kompletní přechod na PHP skripty, kde by se všechny stránky generovaly z jednoho zdroje, ale to také není záležitost na jedno odpoledne. Navíc generované stránky mají jednu nevýhodu, na internetu fyzicky přestávají existovat, takže žádný vyhledávač je nedokáže zobrazit. Jak vidíte, je to takový začarovaný kruh, z kterého není cesty ven. Tím chci naznačit, že asi všechno nechám při starém a žádný nový design nikdy vytvářet nebudu . Vždycky jsem totiž zastával názor, že na prvním místě je obsah a nikoliv forma, kterou je prezentován.

Nové tituly:
Everyone's a Wally - Wally musí opravit městský vodovod a uvést do chodu vodotrysk
Finders Keepers - v bludišti hledáte speciální dárek k princezniným narozeninám
Game Over 1-4 - zbavujete galaxii krutovlády zlé královny
Gunrunner - kosmonaut na cizí planetě střílí po všem, co se hýbe
International Karate 1-2 - mezinárodní soupeření v karate
Locomotion - skládáte trať před projíždějící lokomotivou
Samantha Fox Strip Poker - svlékací poker se Samanthou Fox
Vindicator - svalnatý hrdina bojuje proti obrovské přesile zla

Mapy:
Everyone's a Wally, Game Over 1, Game Over 2

 

13. 04. 2003

Od Troelse Noergaarda, autora emulátoru ZZ Spectrum, který používám pro spouštění her přímo v prohlížeči, jsem obdržel jednu kopii, kterou jsem promptně umístil na stránky, takže už nejsem závislý na serveru WoS. To znamená, že všechny hry umístěné na tomto webu by bylo možné hrát v online podobě. Tak jednoduché to ale není, protože jsem Troelsovi slíbil, že emulátor nebudu používat na spouštění her od firem Code Masters a Ultimate Play the Game, u kterých nebyla uvolněna autorská práva k volnému šíření. Alespoň jsem tedy doplnit podporu online hraní u těch titulů, které se nenacházejí na serveru WoS a které nepochází od výše zmíněných dvou společností.

Nesmím ještě zapomenout (ono to ani nejde, protože převod do HTML podoby vzhledem k velikosti textu byl opravdový horor, na který budu dlouho vzpomínat ) na návod ke hře Laser Squad, který vypracoval Miroslav Cvach. Jedná se o ten nejobsáhlejší návod, který se na stránkách objevil. Díky.

Nové tituly:
Abu Simbel Profanation - v egyptském chrámu pátráte po hrobce Ramsese II.
Batty - odpalováním míčku bouráte cihličkovou zeď
Fighter Bomber - simulátor čtyř stíhacích letounů
Space Crusade - vesmírná strategie, ve které plníte různé militantní úkoly
Spellbound - pomáháte osvobodit svého přítele a mentora, čaroděje Gimbala
Terramex - musíte zachránit Zemi před srážkou s asteroidem

Návody:
Laser Squad

Mapy:
Terramex

Online hry:
Army Moves 2, Bionic Commando, Commando 1, Freddy Hardest 2, Ghosts 'n' Goblins, Ghouls 'n' Ghosts, Ikari Warriors, Kliatba noci, Lemmings, Olli & Lissa 3, Pedro v strašidelnom zámku, Pedro v krajine pyramíd, Quadrax, Šach-Mat, Tetris 4 - Sex Tetris, Twilight

 

06. 04. 2003

Kvóta 400 titulů, které bych chtěl umístit na stránky, se pomalu blíží svému naplnění. Pro dosažení této hodnoty již zbývá nějakých 34 her, takže odhaduji, že tak v půlce května bude tento limit pokořen. Už v době vytváření tohoto webu, byla moje vize taková, že nechci vytvořit stránky, na které bych naházel tisíce her, takových už konec konců existuje na internetu velké množství. Vždy jsem se proto snažil dávat přednost kvalitě před kvantitou a u všech kvalitních titulů jsem chtěl doplnit co možná největší množství informací. To se mi zatím daří jen částečně, protože přidávání nových titulů, jejich zakomponování do stránek a propojení s databází zabere nějaký čas, kterého se mi nedostává u přidávání popisů, sestavování a přepisování návodů či u tvorby nových map, a to bych chtěl určitě do budoucna změnit.

Nové tituly:
Alchemist - v roli alchymisty se snažíte zničit zlého kouzelníka
Glider Rider - jste členem speciální jednotky bojující proti bandě pašeráků zbraní
Legend of the Amazon Women - divoké Amazonky jsou opravdu drsné
Tai-Pan - historická obchodní strategie z dálného východu
Winter Games 1-2 - kolekce několika zimních sportů

 

30. 03. 2003

Od dnešního dne se u všech popisů, u kterých to bylo možné, nacházejí odkazy na recenze, které se na daný titul objevily v zahraničních časopisech. Jedná se o tři nejvýznamnější periodika - Crash, Sinclair User a Your Sinclair (dříve Your Spectrum). Pochopitelně ale platí, že recenze na daný titul se musí nacházet v elektronické podobě na internetu, takže se nedivte, když se u některých her takový odkaz vůbec nevyskytuje.

Nové tituly:
Ghosts 'n' Goblins - statečný rytíř zachraňuje princeznu ze spárů démona
Ghouls 'n' Ghosts - pokračování hry Ghosts 'n' Goblins obsahující stejnou zápletku
Soft & Cuddly - v této morbidní hře shromažďujete části rozřezaného těla své matky
Stormlord 1-2 - v pohádkové říši osvobozujete zajaté víly
Tantalus - musíte eliminovat posledního vzbouřence na planetě Tantalus

Mapy:
Ghosts 'n' Goblins, Ghouls 'n' Ghosts, Stormlord 2, Tantalus

 

23. 03. 2003

Začátkem ledna jsem si napsal jednoduchý skript, která mapoval IP adresy všech návštěvníků těchto stránek (kromě té mé, kvůli zachování jisté objektivnosti). Před týdnem jsem pak vytvořil prográmek, který z těchto údajů dokáže vytáhnout několik zajímavých informací, o které bych se chtěl s vámi podělit. V měsíci lednu byly tyto stránky načteny 1747 krát, o což se postaralo celkem 931 návštěvníků. Nejvytrvalejší návštěvník si stránky zobrazil 139 krát. Drtivá většina čtenářů je pochopitelně z České republiky (doména CZ byla zastoupena z 61,1%), na druhém a třetím místě se umístily domény COM (11,2%) a NET (7,4%), které toho o lokalitě čtenářů příliš mnoho nevypoví. Na čtvrté místo se paradoxně probojovali čtenáři z Velké Británie (5,4%), kteří překvapivě předběhli Slováky (3,1%). Stránky rovněž v lednu navštívilo několik Španělů, Poláků, Italů, Chorvatů, Rumunů, Maďarů, Finů, Švýcarů, Holanďanů, Francouzů, Ukrajinců, dva Argentinci a jeden Brazilec . Poslední jmenovaná skupina lidí si asi příliš nepočetla, ale není vyloučeno, že se jedná o české emigranty, kteří rádi hrají ZX hry .

U seznamu her, navodů a map jsem zavedl stránkování, které už bylo vysloveně nezbytné, poněvadž například stránka obsahující seznam her zabírala přes 200 KB, což byla pro obyčejný modem pořádná zátěž. S narůstajícím počtem titulů by se její objem neustále zvětšoval. Možnost zobrazení kompletního seznamu na jednu stránku zde však zůstala, takže pokud by někomu stránkování nevyhovovalo, má možnost vrátit se k původnímu uspořádání.

Nové tituly:
Fantastic Voyage - cestujete lidským tělem a likvidujete nebezpečné viry
Mad Mix 1-2 - jedna z nejlépe zvládnutých variací Pacmana
Ms. Pac-Man - první úspěšné zpracování Pacmana na ZX Spectru
Quazatron - robotem KLP 2 se snažíte ovládnout jedno město za druhým
Starquake - stvoření jménem Blob zachraňuje planetu před sebezničením

Návody:
Last Ninja 2, Sim City

Mapy:
Alien 8, Bugaboo The Flea, Finders Keepers, Knight Lore, Mad Mix 1, Saimazoom, Spellbound 128K

 

16. 03. 2003

Hlavní novinkou tohoto týdne je, že u nově přidávaných her jsem u jejich podrobného popisu přidal odkazy na recenze, které se na daný titul objevily v renomovaných časopisech věnujících se ZX Spectru, mezi které například patřily Crash, Sinclair User či Your Sinclair. Podmínkou ovšem je, že taková recenze se musí nacházet na internetu v elektronické podobě, což bohužel v mnoha případech není. Jinak myslím, že je to v celku dobrá věc, neboť všichni, kteří umějí alespoň trochu anglicky (někdy i o dost více ), si mohou přečíst o dané hře další informace z jiných zdrojů. V budoucnu se bude snažit doplnit tyto odkazy i ke všem ostatním titulům, ale jedná se o časově náročnou činnost, takže to půjde pomalu (ale jistě ). 

Nové tituly:
North & South - strategická simulace občanské války v USA
Pac-Mania - proháníte se po bludišti a zobete chutné koláčky
Rex 1-2 - neohrožený bojovník si musí proklestit cestu labyrintem
Roller Coaster - v zábavním parku inkasujete peníze z jednotlivých atrakcí
Trantor - po vizuální stránce skvěle zpracovaná vesmírná střílečka

Návody:
Nether Earth, North & South

Mapy:
Army Moves 2, Nether Earth, Rex 1, Rex 2, Roller Coaster, Trantor, Xeno

 

Vyhledávaní v novinkách

Hledaný text:    

 

[ 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 ]

Počet záznamů: 301-315/381

 

 
 
Poslat e-mail autorovi stránek ... pavero(a)post.czNahoru ...
  Speccy.cz
Valid HTML 4.01 Transitional TOPlist