English Česky
  

 

aktualizováno:

 

Přispějte na provoz.

 

 

Aktuální komentáře
Robocop 1-3 (14)
Super Robin Hood (5)
Saboteur 1-2 (42)
COINZ are Mine! (4)
Speccy Quiz (1)
Jam! (1)
Treasure Island Di... (4)
Tranz Am (4)
Deathchase (12)
další ...

 

 

důležité odkazy:
Všechny nedávno vydané hry na jednom místě.
Největší archív o ZX Spectru a vše kolem něj na světě.
Největší databáze pouků, rad a návodů.
RZX videa - kompletní herní průvodci.
Mapy tvořené přímo z herních obrazovek.
České a slovenské speccy hry.

 

Novinky

Jestli chcete, aby vám neunikla žádná aktualizace tohoto webu, zaregistrujte si svoji e-mailovou adresu, na které budete pravidelně informováni o všech změnách, které se na těchto stránkách udály. Do dnešního dne již tak učinilo 222 osob.

 

Vaše e-mailová adresa:    

 

 

05. 01. 2003

Do nového roku to chce něco nového a neokoukaného, takže s chutí do toho. To, co jistě nepřehlédnete, je nový panel umístěny v dolní části obrazovky, který je přizpůsoben na rozlišení 1024 x 768 bodů. Je ale libovolně roztahovací (do výšky), takže se dá přizpůsobit na jakékoliv rozlišení. Jednotlivé položky tohoto panelu jsou shodné s těmi, které najdete v sekci Ostatní, výhodou ovšem je, že je máte stále na očích. Úplnou novinku představuje položka Ankety, která nyní obsahuje šest témat, ke kterým se můžete vyjádřit vložením svého hlasu. V diskusním fóru jsem nedávno sliboval tři nové mapy, které jsem již dokončil. Jedná se o mapy ke hrám Seymour 2 - At the Movie, Slightly Magic a Spike in Transylvania. Jinak přeji mnoho životních i pracovních úspěchů v roce 2003.

Nové tituly:
Stainless Steel - super hrdina Ricky Steel to umí rozbalit
Star Wars 1-3 - kdo by neznal Hvězdné války
Three Weeks in Paradise - Wally se tentokráte vydává do džungle
Transformers - akce robotů, kteří se dokáží proměnit v automobil
Tujad - v bludišti sbíráte části integrovaného obvodu

Mapy:
Seymour 2, Slightly Magic, Spike in Transylvania, Three Weeks in Paradise, Tujad

 

29. 12. 2002

Tentokrát nečekejte žádné nové tituly, návody či mapy. Vlastně jsem nakonec ani nepočítal s tím, že se tento týden objeví nějaké novinky, ale přeci se tomu tak stalo. Rozšířil jsem totiž diskusní fórum a často kladené dotazy o možnost vkládání grafickým smajlíků, což je v poslední době velice módní na mnoha serverech, takže tyto stránky nemohou zůstat pozadu, aby drželi krok se světem .

 

22. 12. 2002

Na internetu se objevily všechny čísla slovenského časopisu FIFO, který vycházel v letech 1990 - 1993 a přinášel informace o všem, co se točilo kolem ZX Spectra. Předpokládám, že skalním fanouškům tohoto počítače, ho blíže představovat asi nemusím. Jedná se o naskenování všech 26 čísel ve formátu JPG a pokud se to rozhodne někdo stahovat, tak ať si zajistí rychlé připojení, protože downloadovat téměř 240 MB s modemem by bylo o nervy . Původně mě toto zjištění velice potěšilo, poněvadž jsem si myslel, že pomocí OCR softwaru, převedu všechny důležité návody ke hrám do HTML podoby a umístím je na svůj web, bohužel jsem ale zjistil, že všechny stránky jsou naskenované ve strašně nízkém rozlišení (100 dpi), takže OCRko ten text nedokáže v rozumné míře dekódovat. Zkusím si s tím ještě trochu pohrát, ale spíš to vypadá na to, že návody se zde objeví až ve chvíli, kdy si pořídím vlastní skener.

Nové tituly:
Gunship - propracovaný simulátor vrtulníku
Nodes of Yesod - kosmonaut prozkoumává neznámou planetu 
Untouchables - hra inspirovaná gangsterským filmem 
Xeno - sportovní hra odehrávající se na ledě
Xenon - klasická vesmírná střílečka

 

15. 12. 2002

Podařilo se mi vyštrachat všechny oficiální Dizzyovky ve formátu TAP, který je přeci jenom podstatně kvalitnější než dříve použité formáty SNA či Z80. Rovněž jsem celou galerii obrázků převedl na PHP skript, což je spíše technická záležitost, která mi usnadní práci, ale vy čtenáři to možná ani nezaznamenáte.

Nové tituly:
ATF (Advanced Tactical Fighter) - simulátor stíhačky
ATP Tour Simulator - český tenisový simulátor
Gilligan's Gold - krást zlato se vyplácí
Jocky Wilson's 1-2 - hra jako stvořená pro milovníky šipek

Mapy:
Spike in Transylvania

 

08. 12. 2002

Po čtrnáctidenním výpadku jsou tyto stránky konečně zpátky ve své on-line podobě. Z pohledu tohoto webu se vlastně jedná až o třítýdenní pauzu, neboť novinky z předposledního listopadového týdne jste si asi moc neužili, protože právě 24. 11. server zkolaboval. Správcům se nakonec podařilo data obnovit, takže jsem ani nemusel celý web znovu natahovat, tedy alespoň doufám, že se podařilo rekonstruovat veškerá data, ale to se teprve ukáže až v budoucnu, když něco nebude fungovat. Za posledních čtrnáct dní přibylo velké množství map, většina z nich je převzata z World of Spectra, všechny jsem ale prohnal grafickým editorem, ořezal přebytečné okraje a použil lepší kompresní algoritmus, tím pádem je jejich velikost mnohem menší, takže se načítají podstatně rychleji. Jediným mým vlastním výtvorem je mapa ke hře Potty Pigeon, je to spíše taková minimapa, poněvadž se hra rozprostírá pouze na ploše 11 obrazovek.

Nové tituly:
Barbarian 1-2 - akční mlátička s barbarem v hlavní roli
Bionic Commando - chlapík s vystřelovacím hákem
Curro Jimenez - španělský hrdina bojuje proti bezpráví
Wec Le Mans - simulace automobilových závodů v Le Mans

Mapy:
Bionic Commando, Buggy Boy, Fox Fights Back, Joe Blade 2, Karnov, Little Puff in Dragon Land, Midnight Resistance, North Star, Platoon, Potty Pigeon, Rambo 2, R-Type, Tarzan, Total Recall, Vindicator

Pouky:
Curro Jimenez

 

01. 12. 2002

Jelikož server, na kterém jsou tyto stránky umístěny, zkolaboval, píši si tyto novinky vlastně do "šuplíku", neboť celý web bude opět online až příští týden, pokud všechno půjde hladce. Nic mě ovšem nebrání v tom, abych přidával nové věci alespoň v offline podobě, takže tak činím. Jezyn Jezevec si v diskusním fóru žádal hru Switchblade, na což jsem bleskově zareagoval a jeho přání vyplnil, a to včetně návodu a podrobné mapy. Tím nejdůležitějším je však kompletní sada map ke hře Potsworth, která mi dala neskutečně zabrat, protože se v ní obraz plynule posouvá, takže se taková mapa sestavuje mnohem obtížněji, než u hry, ve které se prochází z jedné obrazovky do druhé.

Nové tituly:
Glug Glug - hledáte poklady v mořských hlubinách
Hammer Boy 1-2 - kluk s kladivem musí odrážet hordy rytířů a indiánů
Hammerfist - akční sci-fi, ve které hlavní hrdina může měnit své pohlaví
Hydrofool - pohybujete se v systému zatopených jeskyní
Switchblade - v bludišti hledáte části posvátného meče Fireblade

Návody:
Switchblade

Mapy:
Batman 3, Bloodwych, Castle Master 2, Cobra, Cyberun, Dynamite Dan 2, Enduro Racer, Green Beret, Gunfright, Hydrofool, Potsworth, Spellbound 48K, Switchblade

 

24. 11. 2002

Po delší době jsem si našel čas na přepsání nového návodu, tentokráte ke hře Feud. Tuto hru jsem vůbec neznal, ale poté, co jsem se s ní seznámil, mě zaujala natolik, že jsem se k ní rozhodl vypracovat podrobnou mapu sestavenou (jak jinak) přímo z herních obrazovek. Tento titul však rozhodně není jediným, který se tento týden na stránkách objevil.

Nové tituly:
Addams Family - příhody morbidní rodinky Addamsových
Feud - souboj dvou čarodějů může být zničující
Midnight Resistance - musíte zachránit svou rodinu
Sceptre of Bagdad - dobrodružství ve starověkém Bagdádu
Simpsons - do Springfieldu zavítali mutanti z vesmíru
Smash TV - souboje v aréně, které jsou vysílány televizí

Návody:
Feud

Mapy:
Feud, Midnight Resistance, Nodes of Yesod

Pouky:
Simpsons

 

17. 11. 2002

Během týdne jsem vytvořil dvě nové mapy ke hrám Into the Eagle's Nest a Murray Mouse Supercop. V případě té první mapy jsou jednotlivá patra zámku pro lepší přehlednost zbavena všech nepřátel, znalci této hry jistě vědí, o čem je řeč. Také bych chtěl upozornit na poměrně neznámy (zato však velmi originální) titul Potty Pigeon (Drobný holoubek), který patří k mým oblíbeným.

Nové tituly:
Chase H.Q. 1-2 - v automobilu pronásledujete zločince
Livingstone 1-2 - dobrodružství světoznámého cestovatele
Potty Pigeon - holubice musí nakrmit svá mláďata
Teenage Mutant Hero Turtles 1-2 - želvy ninja v akci

Mapy:
Deviants, Into the Eagle's Nest, Murray Mouse Supercop, N. O. M. A. D., Teenage Mutant Hero Turtles 1

 

10. 11. 2002

Zapracoval jsem na vylepšení aplikace ZX Screens, která slouží na prohlížení titulních obrazovek her na ZX Spectrum. Prohlížeč jsem rozšířil o podporu formátu PNG, který v současné době nabývá na významu a v mnoha případech předčí již poměrně zastaralý GIF formát. Tou hlavní novinkou je však hromadný převod obrázků z jednoho formátu do druhého. Podporované formáty jsou SCR, GIF, PNG a BMP, což jednoduchým výpočtem (trocha kombinatoriky nikdy neuškodí ) celkem dělá 12 variant převodu.

Nové tituly:
Buggy Boy - závody terénních vozítek
Cesta bojovníka - neohrožený bojovník hledá diamanty
Gryzor - typická akční střílečka
Kamikaze - létáte ve dvojplošníku
Steg the Slug - slimák Steg musí nakrmit své děti

Mapy:
Glider Rider, Jasper, Yogi Bear & Friends - The Greed Monster

Pouky:
Cesta bojovníka

Utility:
ZX Screens - prohlížeč SCR obrázků, nyní ve verzi 2.01

 

01. 11. 2002

Tak a je to tady, tento web slaví své první narozeniny. Je tomu totiž přesně rok, kdy jsem se rozhodl vytvořit stránky věnované hrám pro ZX Spectrum. Myslím si, že je to vhodná doba na malou rekapitulaci. Úplně první verze stránek byla ještě součástí jiného webu, což mi nepřipadalo příliš důstojné, takže jsem urputně pracoval na nápravě. Někdy v prosinci se tak stránky zcela osamostatnily, přičemž v lednu se znovu měnila jejich adresa, která již do dnešního dne zůstala zachována. Na počátku celý web obsahoval pouhé čtyři tituly, jednalo se o hry Avenger, Kokotoni Wilf, Rambo 3 a Rock 'n' Roller. Dnes na stránkách naleznete 268 titulů, 154 map (z toho jsem jich sám vytvořil 37), 62 návodů a 1949 pouků. Z těchto čísel je doufejme patrné, že stránky pořádně nabobtnaly a že byl odveden pořádný kus práce. Hlavní změna však přišla s příchodem PHP skriptů, bez kterých by nebylo možné vytvořit vyhledávací engine, třídění titulů podle různých kritérií či diskusní fórum, což všechno vedlo ke zvýšení přehlednosti a všeobecnému zkvalitnění těchto stránek. V tuhle chvíli nedokáži dopředu odhadnout, jak dlouho se tomuto webu budu ještě věnovat, předpokládám však, že minimálně další rok tomu tak bude, takže se snad uvidíme i u druhého výročí, tedy konkrétně v listopadu 2003. 

Nové tituly:
Back to Skool - školní řádění nikdy nekončí
Daley Thompson 1-3 - kolekce různých sportovních disciplín
Lotus Esprit Turbo Challenge - pěkně provedené automobilové závody
Skool Daze - provádíte lumpárny ve škole

Mapy:
Action Biker, Airwolf 1, Dan Dare 1, Dynamite Dan 1, Go to Hell, Chuckie Egg 2, Sacred Armour of Antiriad, Starquake

Přidané popisy:
Into the Eagle's Nest

Utility:
ZX Screen Snapper - snímač obrazovek, nyní ve verzi 1.6

 

27. 10. 2002

V průběhu týdne jsem konečně přešel na Windows XP, takže mi zabralo dost času, než se mi podařilo rozchodit všechny programy, které jsem používal pod starým systémem (Win 98). V jednu chvíli už to vypadalo, že ani nestihnu pravidelnou aktualizace, nakonec se ale vše zdařilo, tudíž nové tituly jsou tu a k tomu ještě několik map.

Nové tituly:
H. A. T. E. - v letadle a tanku se musíte prostřílet bludištěm
Hero Quest 1 - fantasy hra, kde procházíte labyrintem a plníte různé úkoly
Into the Eagle's Nest - provádíte záškodnickou činnost v Orlím hnízdě
Sentinel - logická hra, která překvapí počtem svých úrovní, kterých je 10000
Show Jumping - na koni přeskakujete překážky, klasický parkur

Mapy:
H. A. T. E., Into the Eagle's Nest, Lop Ears

 

20. 10. 2002

Konečně se mi podařilo dokončit přepis návodu ke hře Potsworth, na kterém jsem začal pracovat už někdy v červenci. Dále jsem sestavil z herních obrazovek tři nové mapy ke hrám Cybernoid 1-2 a Jet Set Willy 1. U seznamů her, návodů a map pak přibyla jedna novinka spočívající v možností třídění těchto přehledů podle různých kritérií, dosud byly tyto seznamy vždy řazeny abecedně podle názvů her. Tato změna se také dotkla pokročilého vyhledávání, kde rovněž výsledky hledání nemusejí být striktně řazeny jen podle abecedy. S tím souvisí i změna u seznamu her, kdy se stručný popisek již nezobrazí, pokud najedete na název hry, ale od této chvíle, pokud ho chcete zobrazit, musíte kurzor nasměrovat na odkaz, který vám zpřístupní podrobné informace o daném titulu.

Nové tituly:
Kong 1-2 - musíte zachránit dívku z pařátů King Konga
Mask 1-3 - bojujete s padouchem, který si říká Venom
Trashman 1-2  - v roli popeláře cestuje po světě a sbíráte odpadky

Návody:
Potsworth (dokončení)

Mapy:
Bubble Bobble, Cybernoid 1 - The Fighting Machine, Cybernoid 2 - The Revenge, Jet Set Willy 1, N. O .M. A. D., Rescue

 

13. 10. 2002

Stránky během tohoto týdne doznaly opět dalších změn, než se k nim ale dostanu, chvíli se zastavím u nových titulů. A to konkrétně u série her, ve kterých byl hlavním hrdinou krtek Monty. Snažil jsem se dát dohromady všechny tituly s touto postavičku, ale nejsem si jist, zda se mi to podařilo. Pokud by někdo věděl o dalších dílech, tak ať mně dá vědět na můj mail.

Nové tituly:
Monty Mole 1-3 - dobrodružství krtka Montyho
Plotting - logická říčka, ve které bouráte kostičky ve zdi
Total Recall - sci-fi zpracované podle skvělého filmu s A. Schwarzeneggerem

Návody:
Potsworth (pokračování)

Tak a teď se už dostáváme k těm zmiňovaným vylepšením. Již od úterka se můžete kochat novou verzí diskusního fóra, ve které můžete konečně odpovídat na jednotlivé příspěvky. Na přání několika (dvou ) čtenářů jsem zařadil u seznamu her jejich stručné popisky, stačí když najedete na název hry a popisek se zobrazí ve formě skryté nápovědy. Dále jsem přesul všechny odkazy z úvodní stránky do sekce Ostatní, což je myslím lepší, neboť na úvodní stránce byly lehce k přehlédnutí, jelikož se nacházely až úplně dole. Tou hlavní novinkou je však to, že u všech titulů bylo doplněno, o jaký typ hry se jedná. Celkem jsem zvolil osm kategorií - akce, arkáda, adventure, logická, RPG, simulátor, sport a strategie. Některé tituly je velice obtížné nějakým rozumným způsobem zaškatulkovat, proto mě nekamenujte (to byste stejně virtuálně prováděli asi těžko ) za to, když něco nebude sedět stoprocentně. A zde již následuje přehled jednotlivých značek a jejich význam.

V takových hrách převládají akční pasáže (obvykle střílení, mlácení a jiná brutalita ) nad nějakým hloubavým přemýšlením.
U tohoto typu her převládá rovněž akce, ale vše se odehrává v nějakém bludišti, občas dokonce musíte i trochu přemýšlet.
Musíte sbírat, a na patřičných místech používat, vhodné předměty. Tyto hry jsou v mnoha případech rozšířeny i o nějaké akční prvky.
Vše je založeno na logice, takže mozkové závity se skutečně zapotí.
Hry na hrdiny, které se vyznačují tím, že hlavní postava si postupem ve hře zdokonaluje své schopnosti a dovednosti. Na ZX Spectru se s tímto typem her setkáte spíše výjimečně, zato "písíčkáři" by mohli vyprávět.
Hry simulující všechny možné věci a činnosti (simulátor ponorky, formulí, motocyklů, šachový simulátor, ... ).
Sportovní hry, se myslím, poznají na první pohled, dost často mívají blízko k simulátorům.
Hry založené na taktice a strategickém myšlení. Na ZX Spectru je těchto her pramálo.

 

06. 10. 2002

Tentokráte je přehled aktualit skutečně bohatý. Na prvním místě bych chtěl vyzdvihnout nové mapy, mezi kterými hlavně vyniká ta ke hře Saboteur 2, kterou jsem sestavil přímo z herních obrazovek. A co že je na ní tak výjimečného? Na tuto otázku budou jistě znát odpověď všichni, kteří tuto hru hráli. Hra Saboteur 2 se totiž rozprostírá na ploše větší než 700 obrazovek, takže se jedná o největší ZX mapu na světě! Kompletní sestavení mi zabralo úctyhodných 8 hodin a nebýt utilit ZX Screen Snapper a ZX Maps Creator, tak by mi to trvalo ještě mnohem déle. Její rozměry jsou skutečně impozantní - 8192 x 4608 pixelů. Modemisty, kteří se právě teď možná zděsili, bych chtěl uklidnit, jelikož celá mapa i přes ohromné rozměry zabírá pouze 381 KB. Této velikosti bylo dosaženo díky použití formátu PNG, který je pro tento typ grafiky naprosto ideální. S tím souvisí i další změna. Rozhodl jsem se do tohoto formátu převést většinu map, které do této chvíle byly uloženy ve formátu GIF, a mohu vám garantovat, že zmenšení velikosti je u některých map skutečně markantní. Dále jsem optimalizoval několik, opravdu velkých map ve formátu JPG. Důvod těchto kroků je předpokládám zřejmý - zrychlené stahování, které uvítají všichni majitelé pomalejšího přístupu k internetu. A také to přineslo radikální úsporu místa na serveru, které tak může být využito na něco jiného.

Ještě bych se chtěl pozastavit u mapy ke hře Treasure Island, kterou jsem rovněž sestavil z herních obrazovek. Dne 1. října se na serveru World of Spectrum objevila stejná mapa k téže hře. Někdo by proto mohl namítnou, že jsem tuto mapu ukradl a pouze se pod ní podepsal. Opravdu tomu tak není, neboť jsem svoji verzi měl již hotovu 29. září. Na první pohled obě mapy vypadají stejně, ale pokud si je otevřete přes celou obrazovku a začnete mezi nimi rychle přepínat, objevíte velké množství rozdílů, což je myslím jasný důkaz toho, že obě mapy vznikly na sobě zcela nezávisle, prostě se jedná o pouho náhodu, kdy se dva lidé pustili do tvorby stejné mapy ve stejné době.

Nové tituly:
Arkarum - stolní tenis trochu jinak
Firelord - putování zemí Torot
Panama Joe - Joe bloudí labyrintem
Thanatos - létání s drakem
Treasure Island - ostrov pokladů na vás čeká

Návody:
Navy Moves 1-2, Potsworth (první část)

Mapy:
Dizzy X - Journey to Russia, Firelord, Myth, Navy Moves 2, Panama Joe, Pud Pud in Weird World, Saboteur 2, Thanatos, Treasure Island

Pouky:
Myth, Navy Moves 1-2

 

29. 09. 2002

Sedm nových her, tři přidané popisy a dvě mapy, to je stručný výčet dnešních novinek.

Nové tituly:
Arkanoid 1-2 - bourání zdi míčkem
Cobra - akční řežba
Cyclone - záchrana lidí vrtulníkem
Jack the Nipper 1-2 - řádění nezbedného chlapce
Spitfire '40 - letecký simulátor

Přidané popisy:
Freddy Hardest 1-3, Ghostbusters 1-2, Marsport

Mapy:
Jack the Nipper 1, Jack the Nipper 2

 

Vyhledávaní v novinkách

Hledaný text:    

 

[ 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 ]

Počet záznamů: 316-330/372

 

 
 
Poslat e-mail autorovi stránek ... pavero(a)post.czNahoru ...
  Speccy.cz
Valid HTML 4.01 Transitional TOPlist