English Česky
  

 

aktualizováno:

 

Přispějte na provoz.

 

 

Aktuální komentáře
Boulder Dash 1-4 (6)
Jumping Jack (7)
Kliatba noci (9)
Journey to Another... (1)
Jonny Quest (2)
Scooby Doo in the ... (1)
Johnny the Ghost (1)
Jungle Warrior (1)
Jméno růže (5)
další ...

 

 

důležité odkazy:
Všechny nedávno vydané hry na jednom místě.
Největší archív o ZX Spectru a vše kolem něj na světě.
Největší databáze pouků, rad a návodů.
RZX videa - kompletní herní průvodci.
Mapy tvořené přímo z herních obrazovek.
České a slovenské speccy hry.

 

Novinky

Jestli chcete, aby vám neunikla žádná aktualizace tohoto webu, zaregistrujte si svoji e-mailovou adresu, na které budete pravidelně informováni o všech změnách, které se na těchto stránkách udály. Do dnešního dne již tak učinilo 220 osob.

 

Vaše e-mailová adresa:    

 

 

02. 03. 2003

Tituly, které jsem minule postrádal, jsou na světě, takže se s vámi o ně může podělit . Další dobrou zprávou je, že vedle mého počítače "dřímá" skener, takže v nejbližší době se pustím do skenování několika rozsáhlých návodů, které bych si nikdy z časových důvodů netroufl přepisovat ručně, a to ani v případě, že jsem schopný vyprodukovat přes 300 úhozů za minutu . A dvě perličky jsem si nechal na závěr. Jsou jimi mapy ke hrám Prince of Persia (příště si ji budete moci stáhnout) a Rick Dangerous 2. První mapu vytvořil Stanislav Yudin a já jsem ji pouze trochu opravil (odstranil postavu hlavního hrdiny) a tu druhou už mám na svědomí celou sám .

Nové tituly:
Seymour 4-6 - akční příhody hrdiny Seymoura
Stryker - mocným kouzelníkem v zemi Trogan
Super Robin Hood - zbojník osvobozuje svou lásku Marion
Tilt - nakláněním plošiny dopravujete kuličku k cíli

Přidány TZX verze u titulů:
Amazing Adventures of Robin Hood, Four Soccer Simulators, Grell and Falla, Race against Time for Sport Aid, Super Tank Simulator, Tarzan Goes Ape

Návody:
Grell and Falla, Rick Dangerous 2

Mapy:
Action Force 1, Prince of Persia, Rick Dangerous 2

 

23. 02. 2003

O tom, že hry od firmy Code Masters patří mezi mé oblíbené, jsem se na těchto stránkách již kdysi zmiňoval. Dnes proto přináším další kolekci jejich titulů. Všechno to jsou kvalitní kousky, vždyť tato firmy snad ani žádný špatný titul nikdy nevydala . A hlavně se na internetu tyto hry velice špatně hledají, takže je možná docela rádi uvítáte. S tím souvisí jedna prosba. Zatím se mi nepodařilo sehnat tituly Super Robin Hood, Super Seymour Saves the Planet a Tilt. Pokud uvedené hry máte, pak se nebojte mně je poslat

Nové tituly:
Advanced Pinball Simulator - skvěle zpracovaný pinball
Amazing Adventures of Robin Hood - úžasná dobrodružství Robina Hooda
BMX Simulator 1-3 - simulátor extrémní jízdy na kolech BMX
Fruit Machine Simulator 1-2 - simulátor výherního automatu
Grell and Falla - zahradník Grell a víla Falla se starají o svou zahrádku
Little Puff in Dragon Land - malý dráček hledá cestu do svého příbytku
Professional Ski Simulator - jedna sjezdovka, dva závodnici, souboj může začít
Super Tank Simulator - v tanku drtíte vše, co vám přijde do cesty

Návody:
Little Puff in Dragon Land

Mapy:
Jack the Nipper 1, Jack the Nipper 2, Little Puff in Dragon Land, Monty Mole 3 - Auf Wiedersehen Monty

Pouky:
BMX Freestyle Simulator, Professional Ski Simulator

 

16. 02. 2003

Pokud se zadíváte na hlavní menu, zajisté si všimnete jedné změny. Sekce Ostatní, která s příchodem dolního panelu ztratila na významu, byla odstraněna! Místo ní se objevila sekce Online, která obsahuje seznam her, které můžete hrát přímo v prohlížeči! To představuje obrovské usnadnění, neboť se můžete pustit do hraní, aniž byste cokoliv stahovali a instalovali. Na své si přijdou i modemáři, protože tento způsob hraní není závislý na permanentím internetovém spojení. Stačí počkat, až se načte stránka s emulátorem, a pak se můžete bez problému odpojit, samotné hraní to nijak neovlivní!

Dále jsem přepracoval sekci Odkazy (odebral nefunkční linky a přidal několik nových) a vytvořil jsem mapu ke hře Rambo 2, která je první v tomto roce a určitě budou následovat další . Na závěr nesmím zapomenout na nový update programu ZX Maps Creator.

Mapy:
Rambo 2

Utility:
ZX Maps Creator - nástroj na tvorbu map, nyní ve verzi 0.85b

 

09. 02. 2003

Na internetu se mi podařilo vypátrat funkční TAP verzi hry Bruce Lee, která se zde vyskytovala pouze ve formátu Z80. Rovněž jsem našel TZX verze her Shadow of the Beast a Turrican 1, které byly dříve k dispozici v málo rozšířeném formátu SLT. Od této chvíle již na těchto stránkách nenaleznete žádnou hru ve formátu SLT, všechny tituly jsou tak nyní ve formátech TAP, TZX, Z80 nebo SNA.

Během týdne jsem doplnil ke všem titulům odkaz na spuštění dané hry v prohlížeči a možnost vyhledání dalších informací na serverech WOS a Tipshop. V průběhu několika málo dnů vytvořím samostatnou stránku, na kterou umístím všechny hry, které lze spouštět v online podobě a zakomponuji javovský emulátor přímo do prostředí tohoto webu, takže na první pohled ani nepoznáte, že se načítá z WOS serveru

 

02. 02. 2003

V souvislosti s online hraním ZX her jsem se rozhodl přidat u podrobného popisu jednotlivých titulů odkaz, který vám umožní spuštění hry přímo v prohlížeči, takže vůbec nic nemusíte stahovat. Jelikož se hry natahují ze serveru WOS, tento odkaz naleznete pouze u těch titulů, které se na tomto serveru nacházejí. Dále jsem na konec stránky s popisem přidal další dva odkazy, které vám umožní vyhledat další informace o dané hře, konkrétně na serverech WOS a Tipshop. Takto vyhledané informace jsou pochopitelně v angličtině. Celý proces přidávání je dosti časově náročný, takže než se toto rozšíření objeví u všech popisů, bude to chvíli trvat, zatím jsem někde v polovině.

Až to dokončím, pustím se do přidávání dalších titulů, protože bych se chtěl dostat minimálně na hodnotu 400. S tím souvisí jedna prosba. Sháním co nejvíce her od firmy Code Masters, tyto tituly se poměrně špatně hledají, protože se na oficiálních stránkách nesmějí vyskytovat. Pokud tedy máte nějakou hru od této firmy, která se zde nenachází a která je uložena v nějakém rozumném formátu, a to nejlépe v TAP či TZX verzi (nepohrdnu ani formáty SNA a Z80), pak ji zašlete na můj mail.

 

26. 01. 2003

Posledně jsem uvedl odkaz na seznam sta nejhranějších her v online podobě. Jistý problém nastane v případě, kdy si chcete zahrát hru, která se na seznamu nevyskytuje. V takovém případě musíte použít vyhledávací engine serveru WOS, kam zadáte název titulu, který chcete hrát. Pak stačí vyhledat ikonu, na které je vyobrazen modrý šálek, z kterého stoupá pára. Je zde rovněž uvedeno číslo 48 nebo 128 podle toho, pro který hardware je daná hra přizpůsobena. Když na tuto ikonu kliknete, objeví se okno s javovským emulátorem, do kterého se nahraje vámi požadovaný titul. 

Mapy:
Martianoids

 

19. 01. 2003

Co takhle si zahrát nějakou ZX hru v online podobě, tedy přímo prostřednictvím internetového prohlížeče. Něco takového je možné právě zásluhou serveru WOS (World of Spectrum), kde se konkrétně na adrese http://www.worldofspectrum.org/playstats.html nachází seznam sta nejhranějších her v online podobě. Stačí tedy vybrat oblíbenou hru a počkat až se objeví nové okno s integrovaným javovským emulátorem, do kterého se daný titul natáhne. Zde si pak můžete nastavit ovládání, rychlost hry, velikost herní plochy a kdykoliv je možné si uložit rozehranou pozici. Na první pohled se to zdá dokonalé, ale má to několik much. Jisté problémy budou mít majitelé Windows XP, aby jim to celé fungovalo, musí si stáhnout a nainstalovat JVM (Java Virtual Machine, o velikosti asi 10 MB), což je interpret jazyka Java. Starší verze Windows již mají JVM v sobě obsaženého. Druhým nedostatkem jsou poměrně vysoké hardwarové nároky, to je pro změnu daň za to, že JAVA je platformově nezávislý programovací jazyk. Jednoduše řečeno, pokud máte něco jako Celerona na 500 MHz, pak na hraní her, které "skrólují" rychle zapomeňte, to by nebylo hraní, ale spíše slideshow .

 

12. 01. 2003

V trendu anket pokračuji i nyní, tentokrát jsem připravil anketu na téma: Jakému emulátoru dáváte přednost. Hlavní novinkou je možnost hlasování o nejlepší hru všech dob, kde má každý možnost vybrat pětici svých nejoblíbenějších titulů, které pak podle pořadí obdrží od pěti po jeden bod. Kvůli přehlednosti takto sestaveného žebříčku můžete vybírat pouze ty hry, které se nacházejí na těchto stránkách, což by nemusel být takový problém, neboť to nejlepší, co se na ZX Spectru objevilo, tu je, tedy alespoň většina toho nejlepšího . Jinak zkouškové období právě vypuklo, v průměru dělám dvě zkoušky za týden, tudíž vůbec nevím, jak to bude vypadat s aktualizací v nejbližším měsíci. Nechte se tedy překvapit, v půlce února pak bude času zase o něco více.

 

05. 01. 2003

Do nového roku to chce něco nového a neokoukaného, takže s chutí do toho. To, co jistě nepřehlédnete, je nový panel umístěny v dolní části obrazovky, který je přizpůsoben na rozlišení 1024 x 768 bodů. Je ale libovolně roztahovací (do výšky), takže se dá přizpůsobit na jakékoliv rozlišení. Jednotlivé položky tohoto panelu jsou shodné s těmi, které najdete v sekci Ostatní, výhodou ovšem je, že je máte stále na očích. Úplnou novinku představuje položka Ankety, která nyní obsahuje šest témat, ke kterým se můžete vyjádřit vložením svého hlasu. V diskusním fóru jsem nedávno sliboval tři nové mapy, které jsem již dokončil. Jedná se o mapy ke hrám Seymour 2 - At the Movie, Slightly Magic a Spike in Transylvania. Jinak přeji mnoho životních i pracovních úspěchů v roce 2003.

Nové tituly:
Stainless Steel - super hrdina Ricky Steel to umí rozbalit
Star Wars 1-3 - kdo by neznal Hvězdné války
Three Weeks in Paradise - Wally se tentokráte vydává do džungle
Transformers - akce robotů, kteří se dokáží proměnit v automobil
Tujad - v bludišti sbíráte části integrovaného obvodu

Mapy:
Seymour 2, Slightly Magic, Spike in Transylvania, Three Weeks in Paradise, Tujad

 

29. 12. 2002

Tentokrát nečekejte žádné nové tituly, návody či mapy. Vlastně jsem nakonec ani nepočítal s tím, že se tento týden objeví nějaké novinky, ale přeci se tomu tak stalo. Rozšířil jsem totiž diskusní fórum a často kladené dotazy o možnost vkládání grafickým smajlíků, což je v poslední době velice módní na mnoha serverech, takže tyto stránky nemohou zůstat pozadu, aby drželi krok se světem .

 

22. 12. 2002

Na internetu se objevily všechny čísla slovenského časopisu FIFO, který vycházel v letech 1990 - 1993 a přinášel informace o všem, co se točilo kolem ZX Spectra. Předpokládám, že skalním fanouškům tohoto počítače, ho blíže představovat asi nemusím. Jedná se o naskenování všech 26 čísel ve formátu JPG a pokud se to rozhodne někdo stahovat, tak ať si zajistí rychlé připojení, protože downloadovat téměř 240 MB s modemem by bylo o nervy . Původně mě toto zjištění velice potěšilo, poněvadž jsem si myslel, že pomocí OCR softwaru, převedu všechny důležité návody ke hrám do HTML podoby a umístím je na svůj web, bohužel jsem ale zjistil, že všechny stránky jsou naskenované ve strašně nízkém rozlišení (100 dpi), takže OCRko ten text nedokáže v rozumné míře dekódovat. Zkusím si s tím ještě trochu pohrát, ale spíš to vypadá na to, že návody se zde objeví až ve chvíli, kdy si pořídím vlastní skener.

Nové tituly:
Gunship - propracovaný simulátor vrtulníku
Nodes of Yesod - kosmonaut prozkoumává neznámou planetu 
Untouchables - hra inspirovaná gangsterským filmem 
Xeno - sportovní hra odehrávající se na ledě
Xenon - klasická vesmírná střílečka

 

15. 12. 2002

Podařilo se mi vyštrachat všechny oficiální Dizzyovky ve formátu TAP, který je přeci jenom podstatně kvalitnější než dříve použité formáty SNA či Z80. Rovněž jsem celou galerii obrázků převedl na PHP skript, což je spíše technická záležitost, která mi usnadní práci, ale vy čtenáři to možná ani nezaznamenáte.

Nové tituly:
ATF (Advanced Tactical Fighter) - simulátor stíhačky
ATP Tour Simulator - český tenisový simulátor
Gilligan's Gold - krást zlato se vyplácí
Jocky Wilson's 1-2 - hra jako stvořená pro milovníky šipek

Mapy:
Spike in Transylvania

 

08. 12. 2002

Po čtrnáctidenním výpadku jsou tyto stránky konečně zpátky ve své on-line podobě. Z pohledu tohoto webu se vlastně jedná až o třítýdenní pauzu, neboť novinky z předposledního listopadového týdne jste si asi moc neužili, protože právě 24. 11. server zkolaboval. Správcům se nakonec podařilo data obnovit, takže jsem ani nemusel celý web znovu natahovat, tedy alespoň doufám, že se podařilo rekonstruovat veškerá data, ale to se teprve ukáže až v budoucnu, když něco nebude fungovat. Za posledních čtrnáct dní přibylo velké množství map, většina z nich je převzata z World of Spectra, všechny jsem ale prohnal grafickým editorem, ořezal přebytečné okraje a použil lepší kompresní algoritmus, tím pádem je jejich velikost mnohem menší, takže se načítají podstatně rychleji. Jediným mým vlastním výtvorem je mapa ke hře Potty Pigeon, je to spíše taková minimapa, poněvadž se hra rozprostírá pouze na ploše 11 obrazovek.

Nové tituly:
Barbarian 1-2 - akční mlátička s barbarem v hlavní roli
Bionic Commando - chlapík s vystřelovacím hákem
Curro Jimenez - španělský hrdina bojuje proti bezpráví
Wec Le Mans - simulace automobilových závodů v Le Mans

Mapy:
Bionic Commando, Buggy Boy, Fox Fights Back, Joe Blade 2, Karnov, Little Puff in Dragon Land, Midnight Resistance, North Star, Platoon, Potty Pigeon, Rambo 2, R-Type, Tarzan, Total Recall, Vindicator

Pouky:
Curro Jimenez

 

01. 12. 2002

Jelikož server, na kterém jsou tyto stránky umístěny, zkolaboval, píši si tyto novinky vlastně do "šuplíku", neboť celý web bude opět online až příští týden, pokud všechno půjde hladce. Nic mě ovšem nebrání v tom, abych přidával nové věci alespoň v offline podobě, takže tak činím. Jezyn Jezevec si v diskusním fóru žádal hru Switchblade, na což jsem bleskově zareagoval a jeho přání vyplnil, a to včetně návodu a podrobné mapy. Tím nejdůležitějším je však kompletní sada map ke hře Potsworth, která mi dala neskutečně zabrat, protože se v ní obraz plynule posouvá, takže se taková mapa sestavuje mnohem obtížněji, než u hry, ve které se prochází z jedné obrazovky do druhé.

Nové tituly:
Glug Glug - hledáte poklady v mořských hlubinách
Hammer Boy 1-2 - kluk s kladivem musí odrážet hordy rytířů a indiánů
Hammerfist - akční sci-fi, ve které hlavní hrdina může měnit své pohlaví
Hydrofool - pohybujete se v systému zatopených jeskyní
Switchblade - v bludišti hledáte části posvátného meče Fireblade

Návody:
Switchblade

Mapy:
Batman 3, Bloodwych, Castle Master 2, Cobra, Cyberun, Dynamite Dan 2, Enduro Racer, Green Beret, Gunfright, Hydrofool, Potsworth, Spellbound 48K, Switchblade

 

24. 11. 2002

Po delší době jsem si našel čas na přepsání nového návodu, tentokráte ke hře Feud. Tuto hru jsem vůbec neznal, ale poté, co jsem se s ní seznámil, mě zaujala natolik, že jsem se k ní rozhodl vypracovat podrobnou mapu sestavenou (jak jinak) přímo z herních obrazovek. Tento titul však rozhodně není jediným, který se tento týden na stránkách objevil.

Nové tituly:
Addams Family - příhody morbidní rodinky Addamsových
Feud - souboj dvou čarodějů může být zničující
Midnight Resistance - musíte zachránit svou rodinu
Sceptre of Bagdad - dobrodružství ve starověkém Bagdádu
Simpsons - do Springfieldu zavítali mutanti z vesmíru
Smash TV - souboje v aréně, které jsou vysílány televizí

Návody:
Feud

Mapy:
Feud, Midnight Resistance, Nodes of Yesod

Pouky:
Simpsons

 

Vyhledávaní v novinkách

Hledaný text:    

 

[ 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 ]

Počet záznamů: 316-330/380

 

 
 
Poslat e-mail autorovi stránek ... pavero(a)post.czNahoru ...
  Speccy.cz
Valid HTML 4.01 Transitional TOPlist