English Česky
  

 

aktualizováno:

 

Přispějte na provoz.

 

 

Aktuální komentáře
Super Robin Hood (4)
Saboteur 1-2 (42)
COINZ are Mine! (4)
Speccy Quiz (1)
Jam! (1)
Treasure Island Di... (4)
Tranz Am (4)
Deathchase (12)
ATV Simulator (8)
další ...

 

 

důležité odkazy:
Všechny nedávno vydané hry na jednom místě.
Největší archív o ZX Spectru a vše kolem něj na světě.
Největší databáze pouků, rad a návodů.
RZX videa - kompletní herní průvodci.
Mapy tvořené přímo z herních obrazovek.
České a slovenské speccy hry.

 

Novinky

Jestli chcete, aby vám neunikla žádná aktualizace tohoto webu, zaregistrujte si svoji e-mailovou adresu, na které budete pravidelně informováni o všech změnách, které se na těchto stránkách udály. Do dnešního dne již tak učinilo 222 osob.

 

Vaše e-mailová adresa:    

 

 

22. 09. 2002

Vytvořil jsem novou utilitu (ZX Maps Creator), která slouží na sestavování map tvořených přímo herními obrazovkami. Jedná se vlastně o bitmapový editor obohacený o několik funkcí, které tvorbu map značně urychlí. A pochopitelně také nesmí chybět porce nových titulů.

Nové tituly:
After the War 1-2 - bojujete s gangy v New Yorku
Freddy Hardest 1-3 - tvrďák Freddy likviduje mimozemšťany
Ghostbusters 1-2 - krotitelé duchů v akci
Chuckie Egg 1-2 - farmář Chuckie sbírá vejce

Utility:
ZX Maps Creator - nástroj na tvorbu ZX map

 

15. 09. 2002

Filmů, kde hlavní roli ztvárnil tajný agent 007 - James Bond, bylo natočeno tuším dvacet, pět z nich se rovněž dočkalo počítačového zpracování. Všechny "bondovky", které se na Spectru objevily, jsou vám od nynějška plně k dispozici. Dlouhou dobu jsem jaksi opomíjel opravdovou klasiku Boulder Dash, proto jsem se rozhodl to napravit, jelikož se jedná o opravdovou legendu, které se objevila snad na všech možných počítačích. A určitě nezapomeňte vyzkoušet přehrávač AY melodií MicroSpeccy.

Nové tituly:
007 James Bond 1-5 - sbírka her s agentem 007 v hlavní roli
Boulder Dash 1-4 - sbíráte diamanty v bludišti

Utility:
MicroSpeccy - přehrávač AY melodií
ZX Screen Snapper - snímač obrazovek, nyní ve verzi 1.5

 

08. 09. 2002

Dnes jsem se zaměřil na ty tituly, o které jste si psali v diskusním fóru, popřípadě mailem. Jedná se tedy o různorodé žánry, mezi kterými by se asi těžko hledala nějaká spojitost. Také jsem vyzkoušel a zrecenzoval tři nové emulátoru a všem doporučuji obzvláště emulátor Spin, který je opravdu skvělý. Pokud ještě používáte (dnes hodně zastaralou) ZX-32, co nejdříve se jí zbavte, rozhodně toho nebudete litovat.

Nové tituly:
Double Dragon 1-3 - známá bojovka
Fred - procházíte velkým bludištěm pyramidy
Laser Squad - jedna z nejlepších strategických her
Lords of Chaos - kouzelníkem ve fantasy světě 

Mapy:
Booty, Double Dragon 3 - The Rosetta Stone, Exolon, Quazatron, Towdie

Emulátory:
Gleck Emulator, Spectaculator, Spin Emulator

 

01. 09. 2002

Co jsem sliboval v posledních novinkách, to plním. Jelikož už nám začalo září, je tu vhodná doba na další aktualizaci stránek, která minulý měsíc vůbec neprobíhala. Aktualizace již bude opět pravidelná (aspoň doufám) a jako obvykle bude probíhat v neděli. Dnes jsem se zaměřil na tituly od firmy Incentive Software, která už v dobách Spectra produkovala hry plně ve 3D prostředí (takový pravěký Doom ). Tyto hry sice nepatří k mým oblíbeným, jelikož 3D grafika byla místy nad možnosti Spectra, a proto pohyb v 3D prostoru byl strašně pomalý, to ale nemění nic na faktu, že své příznivce určitě měly a mají. A také je pravda, že v době dnešních emulátorů se dají hry různě urychlovat, takže je možné tento handicap poměrně dobře eliminovat. Během letošního roku se navíc vyrojilo velké množství nových emulátorů Spectra a některé z nich jsou skutečně vydařené, v tuhle dobu je zrovna testuji a ty nejlepší kousky pak umístím na tyto stránky.

Nové tituly:
Castle Master 1-2 - prozkoumejte středověký hrad
Dark Side - sci-fi odehrávající se na měsíci Tricuspid
Driller - zavítejte do sektoru Amethyst planety Evant
Total Eclipse 1-2 - ocitnete se v Egyptě mezi pyramidami
West Bank - musíte ochránit banku před bandity

Mapy:
Castle Master 1, Driller, Jet-Story, Potsworth, Saboteur 1, Total Eclipse 1

Emulátory:
ZX-32 Emulator 2.00b - druhá verze ZX emulátoru

Utility:
ZX Screens - prohlížeč ZX obrázků, nyní ve verzi 1.5
ZX Screen Snapper - snímač obrazovek ze ZX her

 

28. 07. 2002

Tento týden jsem stačil dát dohromady na poslední chvíli pouze tři návody, zkrátka jsem vůbec nestíhal. Pro někoho tu mám možná ještě jednu smutnou zprávu a tou je vybrání zasloužilé dovolené, takže v průběhu srpna nebudou tyto stránky aktualizovány. Od září se ale můžete těšit již na pravidelný příděl nových titulů, věřím že tu pauzu nějak vydržíte, pak se vše vrátí do starých kolejí a já to zase rozjedu na plný obrátky .

Návody:
Belegost, Navy Seals 1-2, Rambo 2

 

21. 07. 2002

 Další návody, mapy, popisy a pouky. Tak by se daly stručně shrnout dnešní novinky. Počet map se pomalu přiblížil číslu 130, což znamená, že tyto stránky jsou v tomto parametru druhé na světě. Na prvním místě se nachází zatím nedostižitelný server World of Spectrum, kde je umístěno přes 600 map, tento údaj je ale poněkud zavádějící, neboť se zde vyskytuje několik verzí map ke stejné hře. A také byste tam marně hledaly mapy, které jsem vytvořil sám. Celosvětového prvenství ovšem tento web dosáhl v počtu pouků, číslem 1948 se nemůže pochlubit ani zde zmiňovaný server World of Spectrum. Tolik ke statistikám a malé sebechvále, teď opět do práce, aby byly tyto stránky zase o trochu dokonalejší.

Návody:
Platoon, Pyjamarama, Vendetta

Mapy:
Bruce Lee, Race against Time for Sport Aid, Zorro

Přidané popisy:
Dizzy 9, Red Heat, Shao-Lin's Road, Vendetta

Pouky:
Robocop 3, Vendetta

 

14. 07. 2002

Konečně se mi podařilo dát dohromady všechna hesla ke hře Crux 92, ono jich je vlastně jenom pět, protože na deset levelů připadá pouze jedno heslo. Také jsem vypracoval několik map, z nichž bych vyzvedl hlavně ty ke hrám Dan Dare 3 a Rick Dangerous 1, které nebylo vůbec lehké sestavit.

Návody:
Crux 92, Dan Dare 3, Rick Dangerous 1

Mapy:
Crux 92, Dan Dare 3, Manic Miner 2, Quadrax, Rick Dangerous 1

Přidané popisy:
Dan Dare 1-3, Rick Dangerous 1-2

 

07. 07. 2002

Zaregistroval jsem si nový webovský prostor na dalším serveru o téměř neomezené kapacitě, čehož jsem musel hned využít, a proto dnes přináším velké množství map z různých zdrojů na internetu. Také pracuji na několika vlastních mapách, které zde ovšem umístím až příští týden. Jak jste si jistě všimli, neobjevily se tu žádné nové tituly, kterých se za dobu existence tohoto webu dohromady sešlo rovných 200. To je myslím tak akorát doba dát si malou pauzu, tím nechci říci, že už tyto stránky nebudou aktualizovány, to v žádném případě, už kdysi jsem si stanovil za cíl vytvořit databázi her o celkovém počtu 400-500 titulů, což bude trvat minimálně další jeden rok ) Ta pauza se týká pouze přidávání nových titulů, protože bych se chtěl nějaký čas věnovat tvorbě návodů, map a vypracování chybějících popisů ke hrám, které se na stránkách už nacházejí. Rozhodně se tedy máte na co těšit a pokud by se v diskusním fóru objevila připomínka na nějakou kvalitní hru, která zde chybí, pak pochopitelně udělám výjimku a promptně ji zde uveřejním.

Návody:
Bloodwych

Mapy:
Abu Simbel Profanation, Babaliba, Batman 2 - Bird in the Hand, Batman 2 - Fete Worse than Death, Bionic Commando, Birds and the Bees 2, Dan Dare 1, Monty Mole 1 - Wanted, Monty Mole 2 - Monty on the Run, Sabre Wulf, Savage, Sceptre of Bagdad, Scooby Doo, Simpsons, Smash TV, Super Robin Hood, Underwurlde

Pouky:
Bloodwych, Crux 92

 

30. 06. 2002

Když se řekne jméno firmy Gargoyle Games, málokomu to něco připomene. Zato když se vzpomenou jejich tituly (například Tir Na Nog či Dun Darach), někomu již začne svítat a představí si skvěle propracované a neuvěřitelně rozsáhlé hry, které v době svého vzniku neměly obdoby a dodnes je zarážející, co se autorům podařilo nacpat do paměti Spectra. Také je nutné podotknout, že uvedené tituly se vyznačují místy až přehnanou obtížností, takže se najde pouze několik vyvolených, kterým se je podařilo úspěšně dokončit. Pokud by se našel fanoušek těchto her, který by měl vypracované (nebo by chtěl vypracovat) návody, tak ať mě kontaktuje a já je zde rád uveřejním.

Nové tituly:
Dun Darach - pokračování slavného Tir Na Nogu
Heavy on the Magick - hra na černého mága
Lords of Midnight - obrovský fantasy svět
Marsport - prozkoumejte prostory vesmírné stanice
Tir Na Nog - země mrtvých vás vítá

Návody:
Colossus 4 Chess

Mapy:
Dun Darach, Heavy on the Magick, Lords of Midnight, Marsport, Tir Na Nog

Přidané popisy:
Colossus 4 Chess

 

23. 06. 2002

Vytvořil jsem interaktivní formu často kladených dotazů, takže pokud si s něčím nevíte rady, můžete sem umístit váš dotaz a doufat, že se najde někdo, kdo zná odpověď. U popisů jednotlivých her v dolní části přibyla ikona, pomocí které můžete zobrazit přehled všech titulů, které daná firma vydala a které se nacházejí na těchto stránkách. V diskusním fóru se také objevil dotaz na dva fotbalové simulátory, okamžitě jsem na něj zareagoval a uvedené tituly zařadil do databáze. Jestli máte další náměty na hry, které by se zde měly objevit, pak mi dejte vědět právě prostřednictvím tohoto fóra.

Nové tituly:
Match Day 1-2 - simulátor fotbalu
Red Heat - Arnold Schwarzenegger v Rusku
Shao-Lin's Road - přehlídka bojového umění
World Cup Soccer '90 - mistrovství světa ve fotbale

Přidané popisy:
Chronos - A Tapestry of Time, Professional Tennis Simulator, Sito Pons, Wheelie

 

16. 06. 2002

Konečně jsem si našel čas na nastudování PHP skriptů, čehož jsem ihned využil pro zdokonalení těchto stránek. Sekce Hry, Návody, Mapy a Pouky byly rozšířeny o možnost fulltextového vyhledávání. Stačí když do bíle vyznačeného pole napíšete požadovaný název hry a kliknete na tlačítko Hledat, pak se okamžitě dozvíte, zda vámi hledaný titul se na stránkách nachází nebo ne. Dále jsem vytvořil diskusní fórum, kam můžete směřovat svoje názory, popřípadě se jen tak vykecat ) V brzké době se můžete těšit na interaktivní formu často kladených dotazů, kdy se zadaný dotaz/odpověď okamžitě zobrazí, a na další vychytávky, pro které jsou PHP skripty jako vyšité.

Minulý týden mi přišel dotaz, jestli neznám nějaký simulátor tenisu a závody motocyklů pro ZX Spectrum. Po jeho přečtení jsem si uvědomil, že žádný z uvedených typů her se na stránkách nenachází, tím tento nedostatek napravuji, takže milovníci těchto herních žánrů si nyní jistě přijdou na své.

Nové tituly:
Full Throttle 1-2 - závody silničních motocyklů
Match Point - jeden z nejznámějších tenisů pro ZX Spectrum
Professional Tennis Simulator - kvalitně zpracovaný tenis
Sito Pons - další zpracovaní motocyklových závodů 
Wheelie - terénním motocyklem projíždíte bludiště 

 

09. 06. 2002

Opět tu máme nové tituly, mezi kterými tentokráte není žádná viditelná souvislost, snad jen to, že tři z nich pocházejí od firmy System 3 Software. Také bych chtěl upozornit na svoji tvorbu v podobě dvou map ke hře Titanic, které jsou sestaveny z herních obrazovek a nikde jinde na internetu je tudíž neseženete.

Nové tituly:
Flash Gordon - herní zpracování filmového sci-fi
Last Ninja 2 - boj s newyorskými dealery drog
Pyjamarama - Wally se musí probudit ze zlého snu
Tusker - pátrání po bájném pokladu
Vendetta - krvelačná msta je sladká

Návody:
Titanic 1-2

Mapy:
Monty Mole 3 - Auf Wiedersehen Monty, Titanic 1, Titanic 2

 

02. 06. 2002

Dnešní pětice nových titulů představuje opravdovou všehochuť, máme tu jedno RPG, vesmírný obchodní simulátor, simulátor ponorky, real-timovou strategii a jednu budovatelskou strategii. Uvedené herní žánry se na Spectru vyskytly pouze v okrajovém množství, takže všechny tyto tituly jsou opravdovými herními skvosty. Na všechny hry mám k dispozici návody z různých časopisů, problém je ale v tom, že jsou hrozně rozsáhlé a já nemám čas na to, abych je ručně přepsal. Pokud by tedy měl někdo návody v elektronické podobě, tak ať mně je, prosím, zašle a já je zde uveřejním.

Od jednoho ze čtenářů jsem také dostal mapu ke hře Jet-Story. Do budoucna mám v plánu vytvořit k tomuto titulu mapu sestavenou přímo z herních obrazovek, než se tak ale stane, máte k dispozici alespoň tuto verzi. Na závěr jsem si nechal jednu perličku, kterou je článek mapující historii ZX Spectra spolu se životopisem Cliva Sinclaira. Příspěvek je převzat z časopisu FIFO a přesto, že je již téměř deset let starý, nic neztrácí ze svého obsahu.

Nové tituly:
Bloodwych - i na Spectru existují RPG
Elite - simulátor vesmírného obchodování
Nether Earth - předchůdce real-timových strategií
Silent Service - simulátor ponorky
Sim City - budovatelská strategie

Mapy:
Dark Side, Flash Gordon, Jet-Story, Last Ninja 2, Pyjamarama, Zynaps

Pouky:
Race against Time for Sport Aid

Články:
Historie ZX Spectra a Clive Sinclair

 

26. 05. 2002

Jak jsem minule slíbil, nyní přináším další úspěšné tituly od firmy Ultrasoft, přičemž není od věci zmínit, že některé hry od této softwarové společnosti se na internetu vůbec nenacházejí, takže tyto stránky jsou první na světě, které se jimi mohou pochlubit. Podařilo se mi také narychlo vypracovat mapu a návod ke hře Pedro v strašidelnom zámku, dále jsem se pustil i do návodu na Pedra v krajine pyramíd, bohužel jsem ho zatím nedohrál, takže návod není úplný, a proto bych potřeboval pomoc od někoho, kdo v minulosti tento titul úspěšně dokončil. Co konkrétně potřebuji vědět, se dozvíte zde. Až tento závěrečný díl celé trilogie někdy v budoucnu dohraji, tak pochopitelně vytvořím kompletní mapu.

Od stejné osoby, která mi zaslala trilogii Pedra, jsem obdržel i další tituly ve formátu TAP, konkrétně se jedná o hry Kliatba Noci, Phantom F4 1-2, Prvá Akcia a Quadrax. Tyto hry se na těchto stránkách již nějakou dobu nacházely, ale pouze ve formátu Z80, takže teď máte možnost si je stáhnout ve kvalitnější formě. Dále bych chtěl upozornit na sekci často kladených dotazů, která je aktualizována několikrát týdně, pokud tedy budete vědět odpověď na některou z uvedených otázek, nenechejte si ji pro sebe. Dále jsem rozdělil seznamy her, návodů a map do několika samostatných tabulek, takže majitelé pomalejšího přístupu k internetu již nemusí čekat, než se celý seznam načte do počítače.

Nové tituly:
Jet-Story - kosmický koráb v bludišti
Pedro v strašidelnom zámku - Pedro navštívil tajemný hrad v Karpatech
Pedro v krajine pyramíd - Pedro zavítal do Egypta
Šach-Mat - kvalitní šachový program
Twilight - chmurný pohled na planetu Zemi v budoucnosti

Přidané popisy:
Indiana Jones 2-4

Návody:
Pedro v strašidelnom zámku, Pedro v krajine pyramíd

Mapy:
Pedro v strašidelnom zámku

Pouky:
Kliatba noci, Manic Miner 2

 

19. 05. 2002

V minulosti jsem se převážně zaměřoval na adventury, proto jsem se rozhodnul, že udělám změnu a rozšířím tyto stránky o několik čistě akčních kousků, kterých se přeci jenom na Spectru urodilo daleko větší množství.

Od jednoho ze čtenářů jsem dostal několik návodů k textovým hrám, které zde budu postupně zveřejňovat. Dnes jsem vybral návody pro dvě textovky od Františka Fuky.  Pevně věřím, že tento počin nezůstane osamocen a že se najdou další, kteří by měli nějaké materiály (návody, popisy, mapy), které by se mohly na těchto stránkách objevit.

Také bych chtěl touto cestou poděkovat jednomu anonymnímu přispěvovateli, který mi zaslal ty nejlepší kousky od firmy Ultrasoft, včetně her Pedro v strašidelnom zámku a Pedro v krajine pyramíd, které jsem velmi dlouho sháněl. V nejbližší době se tedy máte na co těšit, již dnes zveřejňuji jako malý závdavek pouky k obou uvedeným titulům. Tímto bych chtěl ještě vyzvat tohoto "neznámého dobrodince", aby se mi ozval, zajímalo by mě totiž, zda náhodou nevlastní i další tituly od této společnosti ve formátu TAP, hlavně se mi jedná o hry Crux 92, Kliatba Noci, Jet-Story, Phantom F4 1-2, Pick Out 2, Prvá akcia a Quadrax.

Nové tituly:
Predator 1-2 - akční sci-fi zpracované podle filmu
Silkworm - džíp a vrtulník v akci
Turrican 1-2 - kultovní sci-fi střílečka

Návody:
Indiana Jones 1, Indiana Jones 2

Mapy:
Firelord, Hero Quest 1, Chuckie Egg 2, Nodes of Yesod, Tai-Pan

Pouky:
Pedro v strašidelnom zámku, Pedro v krajine pyramíd, Prvá akcia

 

Vyhledávaní v novinkách

Hledaný text:    

 

[ 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 ]

Počet záznamů: 331-345/372

 

 
 
Poslat e-mail autorovi stránek ... pavero(a)post.czNahoru ...
  Speccy.cz
Valid HTML 4.01 Transitional TOPlist