English Česky
  

 

aktualizováno:

 

Přispějte na provoz.

 

 

Aktuální komentáře
Horace Goes to the... (1)
Horace in the Myst... (10)
Horace 1-3 (5)
Double Dragon 1-3 (3)
Double Dash (7)
Chequered Flag (11)
Dizzy Y - Return t... (2)
Dokonalá vražda 2 ... (4)
Dizzy - Return to ... (2)
další ...

 

 

důležité odkazy:
Všechny nedávno vydané hry na jednom místě.
Největší archív o ZX Spectru a vše kolem něj na světě.
Největší databáze pouků, rad a návodů.
RZX videa - kompletní herní průvodci.
Mapy tvořené přímo z herních obrazovek.
České a slovenské speccy hry.

 

Novinky

Jestli chcete, aby vám neunikla žádná aktualizace tohoto webu, zaregistrujte si svoji e-mailovou adresu, na které budete pravidelně informováni o všech změnách, které se na těchto stránkách udály. Do dnešního dne již tak učinilo 222 osob.

 

Vaše e-mailová adresa:    

 

 

27. 10. 2002

V průběhu týdne jsem konečně přešel na Windows XP, takže mi zabralo dost času, než se mi podařilo rozchodit všechny programy, které jsem používal pod starým systémem (Win 98). V jednu chvíli už to vypadalo, že ani nestihnu pravidelnou aktualizace, nakonec se ale vše zdařilo, tudíž nové tituly jsou tu a k tomu ještě několik map.

Nové tituly:
H. A. T. E. - v letadle a tanku se musíte prostřílet bludištěm
Hero Quest 1 - fantasy hra, kde procházíte labyrintem a plníte různé úkoly
Into the Eagle's Nest - provádíte záškodnickou činnost v Orlím hnízdě
Sentinel - logická hra, která překvapí počtem svých úrovní, kterých je 10000
Show Jumping - na koni přeskakujete překážky, klasický parkur

Mapy:
H. A. T. E., Into the Eagle's Nest, Lop Ears

 

20. 10. 2002

Konečně se mi podařilo dokončit přepis návodu ke hře Potsworth, na kterém jsem začal pracovat už někdy v červenci. Dále jsem sestavil z herních obrazovek tři nové mapy ke hrám Cybernoid 1-2 a Jet Set Willy 1. U seznamů her, návodů a map pak přibyla jedna novinka spočívající v možností třídění těchto přehledů podle různých kritérií, dosud byly tyto seznamy vždy řazeny abecedně podle názvů her. Tato změna se také dotkla pokročilého vyhledávání, kde rovněž výsledky hledání nemusejí být striktně řazeny jen podle abecedy. S tím souvisí i změna u seznamu her, kdy se stručný popisek již nezobrazí, pokud najedete na název hry, ale od této chvíle, pokud ho chcete zobrazit, musíte kurzor nasměrovat na odkaz, který vám zpřístupní podrobné informace o daném titulu.

Nové tituly:
Kong 1-2 - musíte zachránit dívku z pařátů King Konga
Mask 1-3 - bojujete s padouchem, který si říká Venom
Trashman 1-2  - v roli popeláře cestuje po světě a sbíráte odpadky

Návody:
Potsworth (dokončení)

Mapy:
Bubble Bobble, Cybernoid 1 - The Fighting Machine, Cybernoid 2 - The Revenge, Jet Set Willy 1, N. O .M. A. D., Rescue

 

13. 10. 2002

Stránky během tohoto týdne doznaly opět dalších změn, než se k nim ale dostanu, chvíli se zastavím u nových titulů. A to konkrétně u série her, ve kterých byl hlavním hrdinou krtek Monty. Snažil jsem se dát dohromady všechny tituly s touto postavičku, ale nejsem si jist, zda se mi to podařilo. Pokud by někdo věděl o dalších dílech, tak ať mně dá vědět na můj mail.

Nové tituly:
Monty Mole 1-3 - dobrodružství krtka Montyho
Plotting - logická říčka, ve které bouráte kostičky ve zdi
Total Recall - sci-fi zpracované podle skvělého filmu s A. Schwarzeneggerem

Návody:
Potsworth (pokračování)

Tak a teď se už dostáváme k těm zmiňovaným vylepšením. Již od úterka se můžete kochat novou verzí diskusního fóra, ve které můžete konečně odpovídat na jednotlivé příspěvky. Na přání několika (dvou ) čtenářů jsem zařadil u seznamu her jejich stručné popisky, stačí když najedete na název hry a popisek se zobrazí ve formě skryté nápovědy. Dále jsem přesul všechny odkazy z úvodní stránky do sekce Ostatní, což je myslím lepší, neboť na úvodní stránce byly lehce k přehlédnutí, jelikož se nacházely až úplně dole. Tou hlavní novinkou je však to, že u všech titulů bylo doplněno, o jaký typ hry se jedná. Celkem jsem zvolil osm kategorií - akce, arkáda, adventure, logická, RPG, simulátor, sport a strategie. Některé tituly je velice obtížné nějakým rozumným způsobem zaškatulkovat, proto mě nekamenujte (to byste stejně virtuálně prováděli asi těžko ) za to, když něco nebude sedět stoprocentně. A zde již následuje přehled jednotlivých značek a jejich význam.

V takových hrách převládají akční pasáže (obvykle střílení, mlácení a jiná brutalita ) nad nějakým hloubavým přemýšlením.
U tohoto typu her převládá rovněž akce, ale vše se odehrává v nějakém bludišti, občas dokonce musíte i trochu přemýšlet.
Musíte sbírat, a na patřičných místech používat, vhodné předměty. Tyto hry jsou v mnoha případech rozšířeny i o nějaké akční prvky.
Vše je založeno na logice, takže mozkové závity se skutečně zapotí.
Hry na hrdiny, které se vyznačují tím, že hlavní postava si postupem ve hře zdokonaluje své schopnosti a dovednosti. Na ZX Spectru se s tímto typem her setkáte spíše výjimečně, zato "písíčkáři" by mohli vyprávět.
Hry simulující všechny možné věci a činnosti (simulátor ponorky, formulí, motocyklů, šachový simulátor, ... ).
Sportovní hry, se myslím, poznají na první pohled, dost často mívají blízko k simulátorům.
Hry založené na taktice a strategickém myšlení. Na ZX Spectru je těchto her pramálo.

 

06. 10. 2002

Tentokráte je přehled aktualit skutečně bohatý. Na prvním místě bych chtěl vyzdvihnout nové mapy, mezi kterými hlavně vyniká ta ke hře Saboteur 2, kterou jsem sestavil přímo z herních obrazovek. A co že je na ní tak výjimečného? Na tuto otázku budou jistě znát odpověď všichni, kteří tuto hru hráli. Hra Saboteur 2 se totiž rozprostírá na ploše větší než 700 obrazovek, takže se jedná o největší ZX mapu na světě! Kompletní sestavení mi zabralo úctyhodných 8 hodin a nebýt utilit ZX Screen Snapper a ZX Maps Creator, tak by mi to trvalo ještě mnohem déle. Její rozměry jsou skutečně impozantní - 8192 x 4608 pixelů. Modemisty, kteří se právě teď možná zděsili, bych chtěl uklidnit, jelikož celá mapa i přes ohromné rozměry zabírá pouze 381 KB. Této velikosti bylo dosaženo díky použití formátu PNG, který je pro tento typ grafiky naprosto ideální. S tím souvisí i další změna. Rozhodl jsem se do tohoto formátu převést většinu map, které do této chvíle byly uloženy ve formátu GIF, a mohu vám garantovat, že zmenšení velikosti je u některých map skutečně markantní. Dále jsem optimalizoval několik, opravdu velkých map ve formátu JPG. Důvod těchto kroků je předpokládám zřejmý - zrychlené stahování, které uvítají všichni majitelé pomalejšího přístupu k internetu. A také to přineslo radikální úsporu místa na serveru, které tak může být využito na něco jiného.

Ještě bych se chtěl pozastavit u mapy ke hře Treasure Island, kterou jsem rovněž sestavil z herních obrazovek. Dne 1. října se na serveru World of Spectrum objevila stejná mapa k téže hře. Někdo by proto mohl namítnou, že jsem tuto mapu ukradl a pouze se pod ní podepsal. Opravdu tomu tak není, neboť jsem svoji verzi měl již hotovu 29. září. Na první pohled obě mapy vypadají stejně, ale pokud si je otevřete přes celou obrazovku a začnete mezi nimi rychle přepínat, objevíte velké množství rozdílů, což je myslím jasný důkaz toho, že obě mapy vznikly na sobě zcela nezávisle, prostě se jedná o pouho náhodu, kdy se dva lidé pustili do tvorby stejné mapy ve stejné době.

Nové tituly:
Arkarum - stolní tenis trochu jinak
Firelord - putování zemí Torot
Panama Joe - Joe bloudí labyrintem
Thanatos - létání s drakem
Treasure Island - ostrov pokladů na vás čeká

Návody:
Navy Moves 1-2, Potsworth (první část)

Mapy:
Dizzy X - Journey to Russia, Firelord, Myth, Navy Moves 2, Panama Joe, Pud Pud in Weird World, Saboteur 2, Thanatos, Treasure Island

Pouky:
Myth, Navy Moves 1-2

 

29. 09. 2002

Sedm nových her, tři přidané popisy a dvě mapy, to je stručný výčet dnešních novinek.

Nové tituly:
Arkanoid 1-2 - bourání zdi míčkem
Cobra - akční řežba
Cyclone - záchrana lidí vrtulníkem
Jack the Nipper 1-2 - řádění nezbedného chlapce
Spitfire '40 - letecký simulátor

Přidané popisy:
Freddy Hardest 1-3, Ghostbusters 1-2, Marsport

Mapy:
Jack the Nipper 1, Jack the Nipper 2

 

22. 09. 2002

Vytvořil jsem novou utilitu (ZX Maps Creator), která slouží na sestavování map tvořených přímo herními obrazovkami. Jedná se vlastně o bitmapový editor obohacený o několik funkcí, které tvorbu map značně urychlí. A pochopitelně také nesmí chybět porce nových titulů.

Nové tituly:
After the War 1-2 - bojujete s gangy v New Yorku
Freddy Hardest 1-3 - tvrďák Freddy likviduje mimozemšťany
Ghostbusters 1-2 - krotitelé duchů v akci
Chuckie Egg 1-2 - farmář Chuckie sbírá vejce

Utility:
ZX Maps Creator - nástroj na tvorbu ZX map

 

15. 09. 2002

Filmů, kde hlavní roli ztvárnil tajný agent 007 - James Bond, bylo natočeno tuším dvacet, pět z nich se rovněž dočkalo počítačového zpracování. Všechny "bondovky", které se na Spectru objevily, jsou vám od nynějška plně k dispozici. Dlouhou dobu jsem jaksi opomíjel opravdovou klasiku Boulder Dash, proto jsem se rozhodl to napravit, jelikož se jedná o opravdovou legendu, které se objevila snad na všech možných počítačích. A určitě nezapomeňte vyzkoušet přehrávač AY melodií MicroSpeccy.

Nové tituly:
007 James Bond 1-5 - sbírka her s agentem 007 v hlavní roli
Boulder Dash 1-4 - sbíráte diamanty v bludišti

Utility:
MicroSpeccy - přehrávač AY melodií
ZX Screen Snapper - snímač obrazovek, nyní ve verzi 1.5

 

08. 09. 2002

Dnes jsem se zaměřil na ty tituly, o které jste si psali v diskusním fóru, popřípadě mailem. Jedná se tedy o různorodé žánry, mezi kterými by se asi těžko hledala nějaká spojitost. Také jsem vyzkoušel a zrecenzoval tři nové emulátoru a všem doporučuji obzvláště emulátor Spin, který je opravdu skvělý. Pokud ještě používáte (dnes hodně zastaralou) ZX-32, co nejdříve se jí zbavte, rozhodně toho nebudete litovat.

Nové tituly:
Double Dragon 1-3 - známá bojovka
Fred - procházíte velkým bludištěm pyramidy
Laser Squad - jedna z nejlepších strategických her
Lords of Chaos - kouzelníkem ve fantasy světě 

Mapy:
Booty, Double Dragon 3 - The Rosetta Stone, Exolon, Quazatron, Towdie

Emulátory:
Gleck Emulator, Spectaculator, Spin Emulator

 

01. 09. 2002

Co jsem sliboval v posledních novinkách, to plním. Jelikož už nám začalo září, je tu vhodná doba na další aktualizaci stránek, která minulý měsíc vůbec neprobíhala. Aktualizace již bude opět pravidelná (aspoň doufám) a jako obvykle bude probíhat v neděli. Dnes jsem se zaměřil na tituly od firmy Incentive Software, která už v dobách Spectra produkovala hry plně ve 3D prostředí (takový pravěký Doom ). Tyto hry sice nepatří k mým oblíbeným, jelikož 3D grafika byla místy nad možnosti Spectra, a proto pohyb v 3D prostoru byl strašně pomalý, to ale nemění nic na faktu, že své příznivce určitě měly a mají. A také je pravda, že v době dnešních emulátorů se dají hry různě urychlovat, takže je možné tento handicap poměrně dobře eliminovat. Během letošního roku se navíc vyrojilo velké množství nových emulátorů Spectra a některé z nich jsou skutečně vydařené, v tuhle dobu je zrovna testuji a ty nejlepší kousky pak umístím na tyto stránky.

Nové tituly:
Castle Master 1-2 - prozkoumejte středověký hrad
Dark Side - sci-fi odehrávající se na měsíci Tricuspid
Driller - zavítejte do sektoru Amethyst planety Evant
Total Eclipse 1-2 - ocitnete se v Egyptě mezi pyramidami
West Bank - musíte ochránit banku před bandity

Mapy:
Castle Master 1, Driller, Jet-Story, Potsworth, Saboteur 1, Total Eclipse 1

Emulátory:
ZX-32 Emulator 2.00b - druhá verze ZX emulátoru

Utility:
ZX Screens - prohlížeč ZX obrázků, nyní ve verzi 1.5
ZX Screen Snapper - snímač obrazovek ze ZX her

 

28. 07. 2002

Tento týden jsem stačil dát dohromady na poslední chvíli pouze tři návody, zkrátka jsem vůbec nestíhal. Pro někoho tu mám možná ještě jednu smutnou zprávu a tou je vybrání zasloužilé dovolené, takže v průběhu srpna nebudou tyto stránky aktualizovány. Od září se ale můžete těšit již na pravidelný příděl nových titulů, věřím že tu pauzu nějak vydržíte, pak se vše vrátí do starých kolejí a já to zase rozjedu na plný obrátky .

Návody:
Belegost, Navy Seals 1-2, Rambo 2

 

21. 07. 2002

 Další návody, mapy, popisy a pouky. Tak by se daly stručně shrnout dnešní novinky. Počet map se pomalu přiblížil číslu 130, což znamená, že tyto stránky jsou v tomto parametru druhé na světě. Na prvním místě se nachází zatím nedostižitelný server World of Spectrum, kde je umístěno přes 600 map, tento údaj je ale poněkud zavádějící, neboť se zde vyskytuje několik verzí map ke stejné hře. A také byste tam marně hledaly mapy, které jsem vytvořil sám. Celosvětového prvenství ovšem tento web dosáhl v počtu pouků, číslem 1948 se nemůže pochlubit ani zde zmiňovaný server World of Spectrum. Tolik ke statistikám a malé sebechvále, teď opět do práce, aby byly tyto stránky zase o trochu dokonalejší.

Návody:
Platoon, Pyjamarama, Vendetta

Mapy:
Bruce Lee, Race against Time for Sport Aid, Zorro

Přidané popisy:
Dizzy 9, Red Heat, Shao-Lin's Road, Vendetta

Pouky:
Robocop 3, Vendetta

 

14. 07. 2002

Konečně se mi podařilo dát dohromady všechna hesla ke hře Crux 92, ono jich je vlastně jenom pět, protože na deset levelů připadá pouze jedno heslo. Také jsem vypracoval několik map, z nichž bych vyzvedl hlavně ty ke hrám Dan Dare 3 a Rick Dangerous 1, které nebylo vůbec lehké sestavit.

Návody:
Crux 92, Dan Dare 3, Rick Dangerous 1

Mapy:
Crux 92, Dan Dare 3, Manic Miner 2, Quadrax, Rick Dangerous 1

Přidané popisy:
Dan Dare 1-3, Rick Dangerous 1-2

 

07. 07. 2002

Zaregistroval jsem si nový webovský prostor na dalším serveru o téměř neomezené kapacitě, čehož jsem musel hned využít, a proto dnes přináším velké množství map z různých zdrojů na internetu. Také pracuji na několika vlastních mapách, které zde ovšem umístím až příští týden. Jak jste si jistě všimli, neobjevily se tu žádné nové tituly, kterých se za dobu existence tohoto webu dohromady sešlo rovných 200. To je myslím tak akorát doba dát si malou pauzu, tím nechci říci, že už tyto stránky nebudou aktualizovány, to v žádném případě, už kdysi jsem si stanovil za cíl vytvořit databázi her o celkovém počtu 400-500 titulů, což bude trvat minimálně další jeden rok ) Ta pauza se týká pouze přidávání nových titulů, protože bych se chtěl nějaký čas věnovat tvorbě návodů, map a vypracování chybějících popisů ke hrám, které se na stránkách už nacházejí. Rozhodně se tedy máte na co těšit a pokud by se v diskusním fóru objevila připomínka na nějakou kvalitní hru, která zde chybí, pak pochopitelně udělám výjimku a promptně ji zde uveřejním.

Návody:
Bloodwych

Mapy:
Abu Simbel Profanation, Babaliba, Batman 2 - Bird in the Hand, Batman 2 - Fete Worse than Death, Bionic Commando, Birds and the Bees 2, Dan Dare 1, Monty Mole 1 - Wanted, Monty Mole 2 - Monty on the Run, Sabre Wulf, Savage, Sceptre of Bagdad, Scooby Doo, Simpsons, Smash TV, Super Robin Hood, Underwurlde

Pouky:
Bloodwych, Crux 92

 

30. 06. 2002

Když se řekne jméno firmy Gargoyle Games, málokomu to něco připomene. Zato když se vzpomenou jejich tituly (například Tir Na Nog či Dun Darach), někomu již začne svítat a představí si skvěle propracované a neuvěřitelně rozsáhlé hry, které v době svého vzniku neměly obdoby a dodnes je zarážející, co se autorům podařilo nacpat do paměti Spectra. Také je nutné podotknout, že uvedené tituly se vyznačují místy až přehnanou obtížností, takže se najde pouze několik vyvolených, kterým se je podařilo úspěšně dokončit. Pokud by se našel fanoušek těchto her, který by měl vypracované (nebo by chtěl vypracovat) návody, tak ať mě kontaktuje a já je zde rád uveřejním.

Nové tituly:
Dun Darach - pokračování slavného Tir Na Nogu
Heavy on the Magick - hra na černého mága
Lords of Midnight - obrovský fantasy svět
Marsport - prozkoumejte prostory vesmírné stanice
Tir Na Nog - země mrtvých vás vítá

Návody:
Colossus 4 Chess

Mapy:
Dun Darach, Heavy on the Magick, Lords of Midnight, Marsport, Tir Na Nog

Přidané popisy:
Colossus 4 Chess

 

23. 06. 2002

Vytvořil jsem interaktivní formu často kladených dotazů, takže pokud si s něčím nevíte rady, můžete sem umístit váš dotaz a doufat, že se najde někdo, kdo zná odpověď. U popisů jednotlivých her v dolní části přibyla ikona, pomocí které můžete zobrazit přehled všech titulů, které daná firma vydala a které se nacházejí na těchto stránkách. V diskusním fóru se také objevil dotaz na dva fotbalové simulátory, okamžitě jsem na něj zareagoval a uvedené tituly zařadil do databáze. Jestli máte další náměty na hry, které by se zde měly objevit, pak mi dejte vědět právě prostřednictvím tohoto fóra.

Nové tituly:
Match Day 1-2 - simulátor fotbalu
Red Heat - Arnold Schwarzenegger v Rusku
Shao-Lin's Road - přehlídka bojového umění
World Cup Soccer '90 - mistrovství světa ve fotbale

Přidané popisy:
Chronos - A Tapestry of Time, Professional Tennis Simulator, Sito Pons, Wheelie

 

Vyhledávaní v novinkách

Hledaný text:    

 

[ 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 ]

Počet záznamů: 331-345/377

 

 
 
Poslat e-mail autorovi stránek ... pavero(a)post.czNahoru ...
  Speccy.cz
Valid HTML 4.01 Transitional TOPlist