English Česky
  

 

aktualizováno:

 

Přispějte na provoz.

 

 

Aktuální komentáře
Slightly Magic (2)
Fantasy World Dizz... (3)
Boulder Dash 1-4 (6)
Jumping Jack (7)
Kliatba noci (9)
Journey to Another... (1)
Jonny Quest (2)
Scooby Doo in the ... (1)
Johnny the Ghost (1)
další ...

 

 

důležité odkazy:
Všechny nedávno vydané hry na jednom místě.
Největší archív o ZX Spectru a vše kolem něj na světě.
Největší databáze pouků, rad a návodů.
RZX videa - kompletní herní průvodci.
Mapy tvořené přímo z herních obrazovek.
České a slovenské speccy hry.

 

Novinky

Jestli chcete, aby vám neunikla žádná aktualizace tohoto webu, zaregistrujte si svoji e-mailovou adresu, na které budete pravidelně informováni o všech změnách, které se na těchto stránkách udály. Do dnešního dne již tak učinilo 220 osob.

 

Vaše e-mailová adresa:    

 

 

24. 11. 2002

Po delší době jsem si našel čas na přepsání nového návodu, tentokráte ke hře Feud. Tuto hru jsem vůbec neznal, ale poté, co jsem se s ní seznámil, mě zaujala natolik, že jsem se k ní rozhodl vypracovat podrobnou mapu sestavenou (jak jinak) přímo z herních obrazovek. Tento titul však rozhodně není jediným, který se tento týden na stránkách objevil.

Nové tituly:
Addams Family - příhody morbidní rodinky Addamsových
Feud - souboj dvou čarodějů může být zničující
Midnight Resistance - musíte zachránit svou rodinu
Sceptre of Bagdad - dobrodružství ve starověkém Bagdádu
Simpsons - do Springfieldu zavítali mutanti z vesmíru
Smash TV - souboje v aréně, které jsou vysílány televizí

Návody:
Feud

Mapy:
Feud, Midnight Resistance, Nodes of Yesod

Pouky:
Simpsons

 

17. 11. 2002

Během týdne jsem vytvořil dvě nové mapy ke hrám Into the Eagle's Nest a Murray Mouse Supercop. V případě té první mapy jsou jednotlivá patra zámku pro lepší přehlednost zbavena všech nepřátel, znalci této hry jistě vědí, o čem je řeč. Také bych chtěl upozornit na poměrně neznámy (zato však velmi originální) titul Potty Pigeon (Drobný holoubek), který patří k mým oblíbeným.

Nové tituly:
Chase H.Q. 1-2 - v automobilu pronásledujete zločince
Livingstone 1-2 - dobrodružství světoznámého cestovatele
Potty Pigeon - holubice musí nakrmit svá mláďata
Teenage Mutant Hero Turtles 1-2 - želvy ninja v akci

Mapy:
Deviants, Into the Eagle's Nest, Murray Mouse Supercop, N. O. M. A. D., Teenage Mutant Hero Turtles 1

 

10. 11. 2002

Zapracoval jsem na vylepšení aplikace ZX Screens, která slouží na prohlížení titulních obrazovek her na ZX Spectrum. Prohlížeč jsem rozšířil o podporu formátu PNG, který v současné době nabývá na významu a v mnoha případech předčí již poměrně zastaralý GIF formát. Tou hlavní novinkou je však hromadný převod obrázků z jednoho formátu do druhého. Podporované formáty jsou SCR, GIF, PNG a BMP, což jednoduchým výpočtem (trocha kombinatoriky nikdy neuškodí ) celkem dělá 12 variant převodu.

Nové tituly:
Buggy Boy - závody terénních vozítek
Cesta bojovníka - neohrožený bojovník hledá diamanty
Gryzor - typická akční střílečka
Kamikaze - létáte ve dvojplošníku
Steg the Slug - slimák Steg musí nakrmit své děti

Mapy:
Glider Rider, Jasper, Yogi Bear & Friends - The Greed Monster

Pouky:
Cesta bojovníka

Utility:
ZX Screens - prohlížeč SCR obrázků, nyní ve verzi 2.01

 

01. 11. 2002

Tak a je to tady, tento web slaví své první narozeniny. Je tomu totiž přesně rok, kdy jsem se rozhodl vytvořit stránky věnované hrám pro ZX Spectrum. Myslím si, že je to vhodná doba na malou rekapitulaci. Úplně první verze stránek byla ještě součástí jiného webu, což mi nepřipadalo příliš důstojné, takže jsem urputně pracoval na nápravě. Někdy v prosinci se tak stránky zcela osamostatnily, přičemž v lednu se znovu měnila jejich adresa, která již do dnešního dne zůstala zachována. Na počátku celý web obsahoval pouhé čtyři tituly, jednalo se o hry Avenger, Kokotoni Wilf, Rambo 3 a Rock 'n' Roller. Dnes na stránkách naleznete 268 titulů, 154 map (z toho jsem jich sám vytvořil 37), 62 návodů a 1949 pouků. Z těchto čísel je doufejme patrné, že stránky pořádně nabobtnaly a že byl odveden pořádný kus práce. Hlavní změna však přišla s příchodem PHP skriptů, bez kterých by nebylo možné vytvořit vyhledávací engine, třídění titulů podle různých kritérií či diskusní fórum, což všechno vedlo ke zvýšení přehlednosti a všeobecnému zkvalitnění těchto stránek. V tuhle chvíli nedokáži dopředu odhadnout, jak dlouho se tomuto webu budu ještě věnovat, předpokládám však, že minimálně další rok tomu tak bude, takže se snad uvidíme i u druhého výročí, tedy konkrétně v listopadu 2003. 

Nové tituly:
Back to Skool - školní řádění nikdy nekončí
Daley Thompson 1-3 - kolekce různých sportovních disciplín
Lotus Esprit Turbo Challenge - pěkně provedené automobilové závody
Skool Daze - provádíte lumpárny ve škole

Mapy:
Action Biker, Airwolf 1, Dan Dare 1, Dynamite Dan 1, Go to Hell, Chuckie Egg 2, Sacred Armour of Antiriad, Starquake

Přidané popisy:
Into the Eagle's Nest

Utility:
ZX Screen Snapper - snímač obrazovek, nyní ve verzi 1.6

 

27. 10. 2002

V průběhu týdne jsem konečně přešel na Windows XP, takže mi zabralo dost času, než se mi podařilo rozchodit všechny programy, které jsem používal pod starým systémem (Win 98). V jednu chvíli už to vypadalo, že ani nestihnu pravidelnou aktualizace, nakonec se ale vše zdařilo, tudíž nové tituly jsou tu a k tomu ještě několik map.

Nové tituly:
H. A. T. E. - v letadle a tanku se musíte prostřílet bludištěm
Hero Quest 1 - fantasy hra, kde procházíte labyrintem a plníte různé úkoly
Into the Eagle's Nest - provádíte záškodnickou činnost v Orlím hnízdě
Sentinel - logická hra, která překvapí počtem svých úrovní, kterých je 10000
Show Jumping - na koni přeskakujete překážky, klasický parkur

Mapy:
H. A. T. E., Into the Eagle's Nest, Lop Ears

 

20. 10. 2002

Konečně se mi podařilo dokončit přepis návodu ke hře Potsworth, na kterém jsem začal pracovat už někdy v červenci. Dále jsem sestavil z herních obrazovek tři nové mapy ke hrám Cybernoid 1-2 a Jet Set Willy 1. U seznamů her, návodů a map pak přibyla jedna novinka spočívající v možností třídění těchto přehledů podle různých kritérií, dosud byly tyto seznamy vždy řazeny abecedně podle názvů her. Tato změna se také dotkla pokročilého vyhledávání, kde rovněž výsledky hledání nemusejí být striktně řazeny jen podle abecedy. S tím souvisí i změna u seznamu her, kdy se stručný popisek již nezobrazí, pokud najedete na název hry, ale od této chvíle, pokud ho chcete zobrazit, musíte kurzor nasměrovat na odkaz, který vám zpřístupní podrobné informace o daném titulu.

Nové tituly:
Kong 1-2 - musíte zachránit dívku z pařátů King Konga
Mask 1-3 - bojujete s padouchem, který si říká Venom
Trashman 1-2  - v roli popeláře cestuje po světě a sbíráte odpadky

Návody:
Potsworth (dokončení)

Mapy:
Bubble Bobble, Cybernoid 1 - The Fighting Machine, Cybernoid 2 - The Revenge, Jet Set Willy 1, N. O .M. A. D., Rescue

 

13. 10. 2002

Stránky během tohoto týdne doznaly opět dalších změn, než se k nim ale dostanu, chvíli se zastavím u nových titulů. A to konkrétně u série her, ve kterých byl hlavním hrdinou krtek Monty. Snažil jsem se dát dohromady všechny tituly s touto postavičku, ale nejsem si jist, zda se mi to podařilo. Pokud by někdo věděl o dalších dílech, tak ať mně dá vědět na můj mail.

Nové tituly:
Monty Mole 1-3 - dobrodružství krtka Montyho
Plotting - logická říčka, ve které bouráte kostičky ve zdi
Total Recall - sci-fi zpracované podle skvělého filmu s A. Schwarzeneggerem

Návody:
Potsworth (pokračování)

Tak a teď se už dostáváme k těm zmiňovaným vylepšením. Již od úterka se můžete kochat novou verzí diskusního fóra, ve které můžete konečně odpovídat na jednotlivé příspěvky. Na přání několika (dvou ) čtenářů jsem zařadil u seznamu her jejich stručné popisky, stačí když najedete na název hry a popisek se zobrazí ve formě skryté nápovědy. Dále jsem přesul všechny odkazy z úvodní stránky do sekce Ostatní, což je myslím lepší, neboť na úvodní stránce byly lehce k přehlédnutí, jelikož se nacházely až úplně dole. Tou hlavní novinkou je však to, že u všech titulů bylo doplněno, o jaký typ hry se jedná. Celkem jsem zvolil osm kategorií - akce, arkáda, adventure, logická, RPG, simulátor, sport a strategie. Některé tituly je velice obtížné nějakým rozumným způsobem zaškatulkovat, proto mě nekamenujte (to byste stejně virtuálně prováděli asi těžko ) za to, když něco nebude sedět stoprocentně. A zde již následuje přehled jednotlivých značek a jejich význam.

V takových hrách převládají akční pasáže (obvykle střílení, mlácení a jiná brutalita ) nad nějakým hloubavým přemýšlením.
U tohoto typu her převládá rovněž akce, ale vše se odehrává v nějakém bludišti, občas dokonce musíte i trochu přemýšlet.
Musíte sbírat, a na patřičných místech používat, vhodné předměty. Tyto hry jsou v mnoha případech rozšířeny i o nějaké akční prvky.
Vše je založeno na logice, takže mozkové závity se skutečně zapotí.
Hry na hrdiny, které se vyznačují tím, že hlavní postava si postupem ve hře zdokonaluje své schopnosti a dovednosti. Na ZX Spectru se s tímto typem her setkáte spíše výjimečně, zato "písíčkáři" by mohli vyprávět.
Hry simulující všechny možné věci a činnosti (simulátor ponorky, formulí, motocyklů, šachový simulátor, ... ).
Sportovní hry, se myslím, poznají na první pohled, dost často mívají blízko k simulátorům.
Hry založené na taktice a strategickém myšlení. Na ZX Spectru je těchto her pramálo.

 

06. 10. 2002

Tentokráte je přehled aktualit skutečně bohatý. Na prvním místě bych chtěl vyzdvihnout nové mapy, mezi kterými hlavně vyniká ta ke hře Saboteur 2, kterou jsem sestavil přímo z herních obrazovek. A co že je na ní tak výjimečného? Na tuto otázku budou jistě znát odpověď všichni, kteří tuto hru hráli. Hra Saboteur 2 se totiž rozprostírá na ploše větší než 700 obrazovek, takže se jedná o největší ZX mapu na světě! Kompletní sestavení mi zabralo úctyhodných 8 hodin a nebýt utilit ZX Screen Snapper a ZX Maps Creator, tak by mi to trvalo ještě mnohem déle. Její rozměry jsou skutečně impozantní - 8192 x 4608 pixelů. Modemisty, kteří se právě teď možná zděsili, bych chtěl uklidnit, jelikož celá mapa i přes ohromné rozměry zabírá pouze 381 KB. Této velikosti bylo dosaženo díky použití formátu PNG, který je pro tento typ grafiky naprosto ideální. S tím souvisí i další změna. Rozhodl jsem se do tohoto formátu převést většinu map, které do této chvíle byly uloženy ve formátu GIF, a mohu vám garantovat, že zmenšení velikosti je u některých map skutečně markantní. Dále jsem optimalizoval několik, opravdu velkých map ve formátu JPG. Důvod těchto kroků je předpokládám zřejmý - zrychlené stahování, které uvítají všichni majitelé pomalejšího přístupu k internetu. A také to přineslo radikální úsporu místa na serveru, které tak může být využito na něco jiného.

Ještě bych se chtěl pozastavit u mapy ke hře Treasure Island, kterou jsem rovněž sestavil z herních obrazovek. Dne 1. října se na serveru World of Spectrum objevila stejná mapa k téže hře. Někdo by proto mohl namítnou, že jsem tuto mapu ukradl a pouze se pod ní podepsal. Opravdu tomu tak není, neboť jsem svoji verzi měl již hotovu 29. září. Na první pohled obě mapy vypadají stejně, ale pokud si je otevřete přes celou obrazovku a začnete mezi nimi rychle přepínat, objevíte velké množství rozdílů, což je myslím jasný důkaz toho, že obě mapy vznikly na sobě zcela nezávisle, prostě se jedná o pouho náhodu, kdy se dva lidé pustili do tvorby stejné mapy ve stejné době.

Nové tituly:
Arkarum - stolní tenis trochu jinak
Firelord - putování zemí Torot
Panama Joe - Joe bloudí labyrintem
Thanatos - létání s drakem
Treasure Island - ostrov pokladů na vás čeká

Návody:
Navy Moves 1-2, Potsworth (první část)

Mapy:
Dizzy X - Journey to Russia, Firelord, Myth, Navy Moves 2, Panama Joe, Pud Pud in Weird World, Saboteur 2, Thanatos, Treasure Island

Pouky:
Myth, Navy Moves 1-2

 

29. 09. 2002

Sedm nových her, tři přidané popisy a dvě mapy, to je stručný výčet dnešních novinek.

Nové tituly:
Arkanoid 1-2 - bourání zdi míčkem
Cobra - akční řežba
Cyclone - záchrana lidí vrtulníkem
Jack the Nipper 1-2 - řádění nezbedného chlapce
Spitfire '40 - letecký simulátor

Přidané popisy:
Freddy Hardest 1-3, Ghostbusters 1-2, Marsport

Mapy:
Jack the Nipper 1, Jack the Nipper 2

 

22. 09. 2002

Vytvořil jsem novou utilitu (ZX Maps Creator), která slouží na sestavování map tvořených přímo herními obrazovkami. Jedná se vlastně o bitmapový editor obohacený o několik funkcí, které tvorbu map značně urychlí. A pochopitelně také nesmí chybět porce nových titulů.

Nové tituly:
After the War 1-2 - bojujete s gangy v New Yorku
Freddy Hardest 1-3 - tvrďák Freddy likviduje mimozemšťany
Ghostbusters 1-2 - krotitelé duchů v akci
Chuckie Egg 1-2 - farmář Chuckie sbírá vejce

Utility:
ZX Maps Creator - nástroj na tvorbu ZX map

 

15. 09. 2002

Filmů, kde hlavní roli ztvárnil tajný agent 007 - James Bond, bylo natočeno tuším dvacet, pět z nich se rovněž dočkalo počítačového zpracování. Všechny "bondovky", které se na Spectru objevily, jsou vám od nynějška plně k dispozici. Dlouhou dobu jsem jaksi opomíjel opravdovou klasiku Boulder Dash, proto jsem se rozhodl to napravit, jelikož se jedná o opravdovou legendu, které se objevila snad na všech možných počítačích. A určitě nezapomeňte vyzkoušet přehrávač AY melodií MicroSpeccy.

Nové tituly:
007 James Bond 1-5 - sbírka her s agentem 007 v hlavní roli
Boulder Dash 1-4 - sbíráte diamanty v bludišti

Utility:
MicroSpeccy - přehrávač AY melodií
ZX Screen Snapper - snímač obrazovek, nyní ve verzi 1.5

 

08. 09. 2002

Dnes jsem se zaměřil na ty tituly, o které jste si psali v diskusním fóru, popřípadě mailem. Jedná se tedy o různorodé žánry, mezi kterými by se asi těžko hledala nějaká spojitost. Také jsem vyzkoušel a zrecenzoval tři nové emulátoru a všem doporučuji obzvláště emulátor Spin, který je opravdu skvělý. Pokud ještě používáte (dnes hodně zastaralou) ZX-32, co nejdříve se jí zbavte, rozhodně toho nebudete litovat.

Nové tituly:
Double Dragon 1-3 - známá bojovka
Fred - procházíte velkým bludištěm pyramidy
Laser Squad - jedna z nejlepších strategických her
Lords of Chaos - kouzelníkem ve fantasy světě 

Mapy:
Booty, Double Dragon 3 - The Rosetta Stone, Exolon, Quazatron, Towdie

Emulátory:
Gleck Emulator, Spectaculator, Spin Emulator

 

01. 09. 2002

Co jsem sliboval v posledních novinkách, to plním. Jelikož už nám začalo září, je tu vhodná doba na další aktualizaci stránek, která minulý měsíc vůbec neprobíhala. Aktualizace již bude opět pravidelná (aspoň doufám) a jako obvykle bude probíhat v neděli. Dnes jsem se zaměřil na tituly od firmy Incentive Software, která už v dobách Spectra produkovala hry plně ve 3D prostředí (takový pravěký Doom ). Tyto hry sice nepatří k mým oblíbeným, jelikož 3D grafika byla místy nad možnosti Spectra, a proto pohyb v 3D prostoru byl strašně pomalý, to ale nemění nic na faktu, že své příznivce určitě měly a mají. A také je pravda, že v době dnešních emulátorů se dají hry různě urychlovat, takže je možné tento handicap poměrně dobře eliminovat. Během letošního roku se navíc vyrojilo velké množství nových emulátorů Spectra a některé z nich jsou skutečně vydařené, v tuhle dobu je zrovna testuji a ty nejlepší kousky pak umístím na tyto stránky.

Nové tituly:
Castle Master 1-2 - prozkoumejte středověký hrad
Dark Side - sci-fi odehrávající se na měsíci Tricuspid
Driller - zavítejte do sektoru Amethyst planety Evant
Total Eclipse 1-2 - ocitnete se v Egyptě mezi pyramidami
West Bank - musíte ochránit banku před bandity

Mapy:
Castle Master 1, Driller, Jet-Story, Potsworth, Saboteur 1, Total Eclipse 1

Emulátory:
ZX-32 Emulator 2.00b - druhá verze ZX emulátoru

Utility:
ZX Screens - prohlížeč ZX obrázků, nyní ve verzi 1.5
ZX Screen Snapper - snímač obrazovek ze ZX her

 

28. 07. 2002

Tento týden jsem stačil dát dohromady na poslední chvíli pouze tři návody, zkrátka jsem vůbec nestíhal. Pro někoho tu mám možná ještě jednu smutnou zprávu a tou je vybrání zasloužilé dovolené, takže v průběhu srpna nebudou tyto stránky aktualizovány. Od září se ale můžete těšit již na pravidelný příděl nových titulů, věřím že tu pauzu nějak vydržíte, pak se vše vrátí do starých kolejí a já to zase rozjedu na plný obrátky .

Návody:
Belegost, Navy Seals 1-2, Rambo 2

 

21. 07. 2002

 Další návody, mapy, popisy a pouky. Tak by se daly stručně shrnout dnešní novinky. Počet map se pomalu přiblížil číslu 130, což znamená, že tyto stránky jsou v tomto parametru druhé na světě. Na prvním místě se nachází zatím nedostižitelný server World of Spectrum, kde je umístěno přes 600 map, tento údaj je ale poněkud zavádějící, neboť se zde vyskytuje několik verzí map ke stejné hře. A také byste tam marně hledaly mapy, které jsem vytvořil sám. Celosvětového prvenství ovšem tento web dosáhl v počtu pouků, číslem 1948 se nemůže pochlubit ani zde zmiňovaný server World of Spectrum. Tolik ke statistikám a malé sebechvále, teď opět do práce, aby byly tyto stránky zase o trochu dokonalejší.

Návody:
Platoon, Pyjamarama, Vendetta

Mapy:
Bruce Lee, Race against Time for Sport Aid, Zorro

Přidané popisy:
Dizzy 9, Red Heat, Shao-Lin's Road, Vendetta

Pouky:
Robocop 3, Vendetta

 

Vyhledávaní v novinkách

Hledaný text:    

 

[ 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 ]

Počet záznamů: 331-345/381

 

 
 
Poslat e-mail autorovi stránek ... pavero(a)post.czNahoru ...
  Speccy.cz
Valid HTML 4.01 Transitional TOPlist