English Česky
  

 

aktualizováno:

 

Přispějte na provoz.

 

 

Aktuální komentáře
Stalker (1)
Ostrov kanibalů 2 (1)
Sherwood (8)
Sherwood (4)
Sexeso (1)
Zázraky v BASICu (14)
Regulus (2)
Yanga+ (2)
Danterrifik 3 (1)
další ...

 

 

důležité odkazy:
Všechny nedávno vydané hry na jednom místě.
Největší archív o ZX Spectru a vše kolem něj na světě.
Největší databáze pouků, rad a návodů.
RZX videa - kompletní herní průvodci.
Mapy tvořené přímo z herních obrazovek.
České a slovenské speccy hry.

 

Novinky

Jestli chcete, aby vám neunikla žádná aktualizace tohoto webu, zaregistrujte si svoji e-mailovou adresu, na které budete pravidelně informováni o všech změnách, které se na těchto stránkách udály. Do dnešního dne již tak učinilo 224 osob.

 

Vaše e-mailová adresa:    

 

 

09. 06. 2002

Opět tu máme nové tituly, mezi kterými tentokráte není žádná viditelná souvislost, snad jen to, že tři z nich pocházejí od firmy System 3 Software. Také bych chtěl upozornit na svoji tvorbu v podobě dvou map ke hře Titanic, které jsou sestaveny z herních obrazovek a nikde jinde na internetu je tudíž neseženete.

Nové tituly:
Flash Gordon - herní zpracování filmového sci-fi
Last Ninja 2 - boj s newyorskými dealery drog
Pyjamarama - Wally se musí probudit ze zlého snu
Tusker - pátrání po bájném pokladu
Vendetta - krvelačná msta je sladká

Návody:
Titanic 1-2

Mapy:
Monty Mole 3 - Auf Wiedersehen Monty, Titanic 1, Titanic 2

 

02. 06. 2002

Dnešní pětice nových titulů představuje opravdovou všehochuť, máme tu jedno RPG, vesmírný obchodní simulátor, simulátor ponorky, real-timovou strategii a jednu budovatelskou strategii. Uvedené herní žánry se na Spectru vyskytly pouze v okrajovém množství, takže všechny tyto tituly jsou opravdovými herními skvosty. Na všechny hry mám k dispozici návody z různých časopisů, problém je ale v tom, že jsou hrozně rozsáhlé a já nemám čas na to, abych je ručně přepsal. Pokud by tedy měl někdo návody v elektronické podobě, tak ať mně je, prosím, zašle a já je zde uveřejním.

Od jednoho ze čtenářů jsem také dostal mapu ke hře Jet-Story. Do budoucna mám v plánu vytvořit k tomuto titulu mapu sestavenou přímo z herních obrazovek, než se tak ale stane, máte k dispozici alespoň tuto verzi. Na závěr jsem si nechal jednu perličku, kterou je článek mapující historii ZX Spectra spolu se životopisem Cliva Sinclaira. Příspěvek je převzat z časopisu FIFO a přesto, že je již téměř deset let starý, nic neztrácí ze svého obsahu.

Nové tituly:
Bloodwych - i na Spectru existují RPG
Elite - simulátor vesmírného obchodování
Nether Earth - předchůdce real-timových strategií
Silent Service - simulátor ponorky
Sim City - budovatelská strategie

Mapy:
Dark Side, Flash Gordon, Jet-Story, Last Ninja 2, Pyjamarama, Zynaps

Pouky:
Race against Time for Sport Aid

Články:
Historie ZX Spectra a Clive Sinclair

 

26. 05. 2002

Jak jsem minule slíbil, nyní přináším další úspěšné tituly od firmy Ultrasoft, přičemž není od věci zmínit, že některé hry od této softwarové společnosti se na internetu vůbec nenacházejí, takže tyto stránky jsou první na světě, které se jimi mohou pochlubit. Podařilo se mi také narychlo vypracovat mapu a návod ke hře Pedro v strašidelnom zámku, dále jsem se pustil i do návodu na Pedra v krajine pyramíd, bohužel jsem ho zatím nedohrál, takže návod není úplný, a proto bych potřeboval pomoc od někoho, kdo v minulosti tento titul úspěšně dokončil. Co konkrétně potřebuji vědět, se dozvíte zde. Až tento závěrečný díl celé trilogie někdy v budoucnu dohraji, tak pochopitelně vytvořím kompletní mapu.

Od stejné osoby, která mi zaslala trilogii Pedra, jsem obdržel i další tituly ve formátu TAP, konkrétně se jedná o hry Kliatba Noci, Phantom F4 1-2, Prvá Akcia a Quadrax. Tyto hry se na těchto stránkách již nějakou dobu nacházely, ale pouze ve formátu Z80, takže teď máte možnost si je stáhnout ve kvalitnější formě. Dále bych chtěl upozornit na sekci často kladených dotazů, která je aktualizována několikrát týdně, pokud tedy budete vědět odpověď na některou z uvedených otázek, nenechejte si ji pro sebe. Dále jsem rozdělil seznamy her, návodů a map do několika samostatných tabulek, takže majitelé pomalejšího přístupu k internetu již nemusí čekat, než se celý seznam načte do počítače.

Nové tituly:
Jet-Story - kosmický koráb v bludišti
Pedro v strašidelnom zámku - Pedro navštívil tajemný hrad v Karpatech
Pedro v krajine pyramíd - Pedro zavítal do Egypta
Šach-Mat - kvalitní šachový program
Twilight - chmurný pohled na planetu Zemi v budoucnosti

Přidané popisy:
Indiana Jones 2-4

Návody:
Pedro v strašidelnom zámku, Pedro v krajine pyramíd

Mapy:
Pedro v strašidelnom zámku

Pouky:
Kliatba noci, Manic Miner 2

 

19. 05. 2002

V minulosti jsem se převážně zaměřoval na adventury, proto jsem se rozhodnul, že udělám změnu a rozšířím tyto stránky o několik čistě akčních kousků, kterých se přeci jenom na Spectru urodilo daleko větší množství.

Od jednoho ze čtenářů jsem dostal několik návodů k textovým hrám, které zde budu postupně zveřejňovat. Dnes jsem vybral návody pro dvě textovky od Františka Fuky.  Pevně věřím, že tento počin nezůstane osamocen a že se najdou další, kteří by měli nějaké materiály (návody, popisy, mapy), které by se mohly na těchto stránkách objevit.

Také bych chtěl touto cestou poděkovat jednomu anonymnímu přispěvovateli, který mi zaslal ty nejlepší kousky od firmy Ultrasoft, včetně her Pedro v strašidelnom zámku a Pedro v krajine pyramíd, které jsem velmi dlouho sháněl. V nejbližší době se tedy máte na co těšit, již dnes zveřejňuji jako malý závdavek pouky k obou uvedeným titulům. Tímto bych chtěl ještě vyzvat tohoto "neznámého dobrodince", aby se mi ozval, zajímalo by mě totiž, zda náhodou nevlastní i další tituly od této společnosti ve formátu TAP, hlavně se mi jedná o hry Crux 92, Kliatba Noci, Jet-Story, Phantom F4 1-2, Pick Out 2, Prvá akcia a Quadrax.

Nové tituly:
Predator 1-2 - akční sci-fi zpracované podle filmu
Silkworm - džíp a vrtulník v akci
Turrican 1-2 - kultovní sci-fi střílečka

Návody:
Indiana Jones 1, Indiana Jones 2

Mapy:
Firelord, Hero Quest 1, Chuckie Egg 2, Nodes of Yesod, Tai-Pan

Pouky:
Pedro v strašidelnom zámku, Pedro v krajine pyramíd, Prvá akcia

 

12. 05. 2002

Akční Dizzyovky na těchto stránkách prozatím chyběly, proto tímto tento nedostatek napravuji. Podotýkám, že jsem se zaměřil pouze na oficiální tituly od firmy Code Masters.

Nové tituly:
Bubble Dizzy - Dizzy uniká z mořského dna
Dizzy Down the Rapids - Dizzy sjíždí řeku
Fast Food Dizzy - Dizzy sbírá v bludišti předměty
Kwik Snax Dizzy - Dizzyovská variace hry Pengo
Panic Dizzy - Dizzy pracuje v továrně

Návody:
Spike in Transylvania

Mapy:
Dizzy Down the Rapids 

 

05. 05. 2002

Rubriku Často kladených dotazů se mi podařilo dotáhnout do úspěšného konce, takže pokud máte jakýkoliv problém související se ZX Spectrem či hrami pro tento počítač, tak toho rozhodně využijte. V současné době tato rubrika obsahuje 9 otázek, přičemž na některé z nich se stále hledají odpovědi.

Dále jsem vytvořil abecední seznam firem, které jsou autory her dostupných na těchto stránkách. Tento přehled vám zjednoduší hledání vaší oblíbené hry v případě, když neznáte její přesný název, zato si pamatuje firmu, která danou hru vytvořila.

Nové tituly:
Big Nose's American Adventure - neandrtálec v Americe
Four Soccer Simulators - tři druhy fotbalu a jeden trenažér
Navy Seals 1-2 - hra inspirována stejnojmenným filmem
Super Sports - kolekce netradičních sportů
Tarzan Goes Ape - zbavte Tarzana prokletí

Návody:
Big Nose's American Adventure, Tarzan Goes Ape

Mapy:
Big Nose's American Adventure, Navy Seals 1

 

28. 04. 2002

Tak jsem se nakonec rozhodl, že už se rovnou pustím do přidávání nových titulů, dnes se tu sešly tři hry od firmy Code Masters a jeden simulátor vrtulníku. Chybějící popisy budu doplňovat postupně.

Téměř jsem dokončil sekci Ostatní, jediné co chybí, je rubrika často kladených dotazů, které mi zasíláte mailem. Snad ji do příště stihnu doplnit.

Nové tituly:
CJ Elephant 1-2 - slůně Columbus Jumbo v bludišti
Dizzy 9 - Last Will Dizzy - další dobrodružství vajíčka Dizzyho
Race against Time for Sport Aid - musíte zapálit olympijský oheň ve všech světadílech
Tomahawk - simulátor vojenského vrtulníku

Návody:
Dizzy 9 - Last Will Dizzy, Race against Time for Sport Aid

Mapy:
CJ Elephant 1 - CJ's Elephant Antics, CJ Elephant 2 - CJ in the USA, Dizzy 9 - Last Will Dizzy

Přidané pouky
Chronos - A Tapestry of Time

 

21. 04. 2002

Nedávno jsem si pořídil 19" monitor, proto jsem se rozhodl, že je na čase, abych svoje stránky optimalizoval pro vyšší rozlišení, konkrétně pro 1024x768. Z toho plyne jediné, majitelé 15" monitorů a menších mají prostě smůlu, abych se vyjádřil přesněji, neznamená to, že by se jim tyto stránky nezobrazily, jenom to nebude úplně ideální. Největší změna pak postihla především hlavní menu, ve kterém přibyly dvě položky - Obrázky a Ostatní. První odkaz vás přenese do galerie obrázků, která je již v provozu delší dobu, pouze přístup do ní byl dříve poněkud obtížnější. Sekce Ostatní prozatím není vytvořena, ale v budoucnu v ní naleznete popisy různých emulátorů a utilit, často kladené dotazy a souhrnné statistiky.

Jinak se mi podařilo doplnit téměř všechny popisky, které jsem měl k dispozici, takže příští týden ještě dodělám ten zbytek a pak se budete moci těšit na nové tituly. Dále mám také ohromné množství návodů, které budu postupně přepisovat. Jedná se o velice zdlouhavou činnost, takže během týdne stihnu přepsat maximálně dva návody. Možná si někdy v budoucnu pořídím skener, potom by se vše radikálně zrychlilo.

Přidané popisy:
Cookie, Jet Pac, Pssst, Wells 'n' Fargo

Návody:
Draconus

Mapy:
Draconus

 

14. 04. 2002

Jak už jsem přislíbil minule, snažil jsem se přidat co nejvíce popisů již k stávajícím titulům, což se mi částečně podařilo, ale vše jsem pochopitelně nestihl, takže příští týden budu v tomto úsilí pokračovat, prozatím přeji příjemné čtení.

V současné době se také připravuje nový projekt, o kterém bych vám chtěl říci několik slov. Jedná se o webovské stránky na adrese www.the.cz/zx50/index.php, kde najdete 50 nejúspěšnějších her pro ZX Spectrum. Stránky by později měly obsahovat další informace k těmto hrám, tedy popisy, návody, mapy, pouky, atd. Prozatím můžete pouze hlasovat o nejlepších titulech a ovlivnit tak složení konečné padesátky. Hlasování bude probíhat do konce dubna, takže toho určitě využijte.

Přidané popisy:
Defender of the Crown, Dizzy 1 - Ultimate Cartoon Adventure, Dizzy 2 - Treasure Island Dizzy, Dizzy 3 - Fantasy World Dizzy, Dizzy 3.5 - Three and Half Dizzy, Dizzy 4 - Magicland Dizzy, Dizzy 5 - Spellbound Dizzy, Dizzy 6 - Prince of the YolkFolk, Dizzy 7 - Crystal Kingdom Dizzy, Dizzy 8 - Little Joke, Draconus, Golden Axe, Jet Set Willy, Platoon, Seymour 1 - Take One, Seymour 2 - At the Movies, Seymour 3 - Wild West, Spike in Transylvania

Návody:
Great Escape, Rocky Horror Show

Mapy:
Great Escape, Rocky Horror Show

 

07. 04. 2002

Tento týden jsem obdržel obrovské množství časopisů a dalších materiálů s popisy her. Chvíli bude trvat, než se tím prohrabu, ale již teď jsem objevil mnoho návodů a článků k titulům, které se již na mých stránkách nacházejí. Proto jsem se rozhodl, že v nejbližší době zatím nebudu přidávat nové hry, ale bude se snažit doplnit co nejvíce informací k těm stávajícím.

Jeden ze čtenářů mi zaslal e-mail, ve kterém mi píše, že má problém s disketovou mechanikou D40. Nemá k ní žádnou dokumentaci a proto neví, jaký příkaz se používá na výpis obsahu diskety. Já jsem bohužel disketovou mechaniku nikdy nevlastnil, takže mu nedokáži pomoci, ale určitě se najde někdo, kdo si s tím poradí. Pokud tedy víte jak na to, popřípadě máte naskenovaný manuál, tak se, prosím, ozvěte na tento e-mail.

Nové tituly:
Enduro Racer - závody terénních motocyklů 
Olli & Lissa 3 - poslední díl trilogie
Rocky Horror Show - musíte uniknout z opuštěného panství
Sacred Armour of Antiriad - záchrana zničené planety je ve vašich rukou 

Mapy:
Sacred Armour of Antiriad

 

31. 03. 2002

Možnost podílet se na tomto webu, kterou jsem avizoval 17. března, se nesetkala s příliš velkým ohlasem, abych byl přesný, ohlas nebyl žádný . Trochu jsem to i očekával, protože počet návštěvníků není dvakrát vysoký a ti, kteří by měli nějaké materiály, dostatek chuti a ještě navíc skener, by se asi dali spočítat na prstech jedné ruky. Nedá se nic dělat, nové tituly tedy budou převážně bez popisu.

Nové tituly:
Fairlight 1-2 - pohádkový příběh rytíře
Jet Set Willy - další nesmrtelná legenda s horníkem Willym
Olli & Lissa 1-2 - Olli a Lissa pomáhají duchovi místního zámku

Návody:
Prvá akcia

Mapy:
Fairlight 1, Fairlight 2, Jet Set Willy

 

24. 03. 2002

Na přání jednoho ze čtenářů přidávám střílečku Chronos a trilogii Renegade. Pokud vám na těchto stránkách chybí vaše oblíbená hra, tak se určitě ozvěte.

Nové tituly:
Chronos - A Tapestry of Time - vesmírná střílečka
Joe Blade 1-4 - Joe bojuje proti chuligánům
Renegade 1-3 - pouliční mlátička

Mapy:
Joe Blade 1, Joe Blade 3, Renegade 2, Renegade 3

 

17. 03. 2002

Dneska toho mám na srdci i na jazyku opravdu hodně, takže to vezmu postupně. Nejprve bych řekl několik slov o nových titulech, které mají společné to, že simulují různé stolní a společenské hry. Konkrétně se jedná o dámu, šachy, šipky a kulečník, přičemž z každé oblasti jsem se snažil vybrat ten nejznámější a nejlepší titul. A teď si již pomalu dostávám k tomu podstatnému.

Jak jste si zajisté všimli, na tomto webu se nachází několik her, u kterých chybí popisky. Pokud některý z těchto titulů patří mezi vaše oblíbené a máte o něm nějaké informace, můžete se pokusit sestavit stručné info, které pak zašlete na můj e-mail a já ho na těchto stránkách zveřejním. Takto vytvořený popisek by měl mít rozsah 150-200 slov, pokud bude delší, tak to vůbec nebude na škodu. Jestli chcete, aby se vaše jméno (přezdívka) objevilo pod popisem, tak ho nezapomeňte uvést. To co jsem zde napsal, neplatí pouze pro „nedodělané“ tituly, recenze (popřípadě i návody) můžete zasílat na libovolnou ZX hru, jedinou podmínkou je, aby se popisek (návod) na stránkách ještě nenacházel. Pochopitelně zato nečekejte nějakou peněžní odměnu, neboť mi z provozování tohoto webu neplynou žádné finance, vše dělám jen jako koníčka.

Dále mi také můžete zasílat naskenované materiály (recenze, návody, cheate, kódy) z různých časopisů (BIT, ZX-magazín, FIFO), z kterých bych mohl čerpat informace k dalším titulům. Vždy ale nezapomeňte uvést název, číslo a ročník časopisu, ze kterého materiály pocházejí. Také při skenování používejte nějaký OCR software, aby materiály byly ve formě textu, nikoliv obrázků. Chci se totiž vyvarovat toho, že se mi e-mailová schránka zahltí megabytovými předlohami . Když už přeci jenom budete chtít poslat (v nejvyšší nouzi) nějaký obrázek, tak se snažte, aby byl zkomprimován do formátu GIF nebo JPG.

Pokud se vám tento web líbí (ohlasy jsou zatím převážně kladné), dejte o něm vědět všem přátelům a známým. Čím víc lidí se o něm dozví, tím víc příspěvků mi bude chodit. Čím víc příspěvků od vás čtenářů a fanoušků ZX Spectra přijde, o to více obsáhlejší a kvalitnější tyto stránky budou, což bude jenom dobře.

Nové tituly:
180 Darts - hrajete šipky
Colossus 4 Chess - šachová simulace
Draughts Genius - dáma s Einsteinem
Video Pool - simulátor kulečníku

Návody:
Krtek a autíčko, Lemmings, Rambo 3

Utility:
ZX-Screens - prohlížeč titulních obrazovek

Pouky:
Pole Position

 

13. 03. 2002

Tak nakonec byla chyba na straně FTP klienta, se serverem to nemělo nic společného, takže vše by už mělo šlapat bez nejmenších potíží a v neděli se můžete těšit na pravidelnou aktualizaci. Jestli přesto narazíte na nějaký odkaz, který by nebyl funkční, dejte mi o tom, prosím, vědět.

 

11. 03. 2002

Dostal jsem se do poměrně vážných technický problému, jelikož nemůžu na server umísťovat nové soubory, což je zřejmě způsobeno tím, že už jsem překročil limit maximálního počtu souborů, které mohou tvořit webovskou prezentaci. V současné době nemám vůbec tušení, jak tuto situaci budu řešit, takže to prozatím s aktualizací těchto stránek nevypadá nijak růžově. Pokud budou některé odkazy na těchto stránkách nefunkční, tak je to způsobeno právě tímto problémem!

 

Vyhledávaní v novinkách

Hledaný text:    

 

[ 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 ]

Počet záznamů: 331-345/361

 

 
 
Poslat e-mail autorovi stránek ... pavero(a)post.czNahoru ...
  Speccy.cz
Valid HTML 4.01 Transitional TOPlist