English Česky
  

 

aktualizováno:

 

Přispějte na provoz.

 

 

Aktuální komentáře
Slightly Magic (2)
Fantasy World Dizz... (3)
Boulder Dash 1-4 (6)
Jumping Jack (7)
Kliatba noci (9)
Journey to Another... (1)
Jonny Quest (2)
Scooby Doo in the ... (1)
Johnny the Ghost (1)
další ...

 

 

důležité odkazy:
Všechny nedávno vydané hry na jednom místě.
Největší archív o ZX Spectru a vše kolem něj na světě.
Největší databáze pouků, rad a návodů.
RZX videa - kompletní herní průvodci.
Mapy tvořené přímo z herních obrazovek.
České a slovenské speccy hry.

 

Bloodwych

Pokud by si někdo myslel, že na Spectru není možné vytvořit plnohodnotné RPG, zajisté ho tento titul vyvede z omylu. Bloodwych pocházející z roku 1990 od firmy Image Works je skutečně nefalšovaným dungeonem se vším, co k tomuto žánru patří. Na druhou stranu je nutné přiznat, že se jednalo na dlouhou dobu o jediný krokovací dungeon určený pro tento osmibitový počítač. Až někdy v roce 1994 spatřila světlo světa slovenská hra Ancient Fighters, ale je vhodné podotknout, že v tom případě se jedná o hodně akčně pojaté RPG, které je okleštěno o velké množství prvků, které jsou tomuto typu her vlastní.

 

Ve hře Bloodwych dostanete pod kontrolu partu čtyř hrdinů, s kterými musíte projít všechny úrovně, kterých je rovných deset. Každý z hrdinů má své specifické schopnosti a každý tak vyniká v něčem jiném. Jednotlivé atributy jsou však dopředu dány, takže žádné házení kostkou a rolování vlastností se tentokráte nekoná. Samotná herní plocha se rozprostírá zhruba na šestině obrazovky a pochopitelně jde o čistě klasický, krokovací dungeon, kde se pohybujete bludištěm po jednotlivých čtverečcích. Ve správném RPG nesmí chybět ani souboje, nepřátelé, které při svém putování podzemím potkáte, lze likvidovat buď dostupnými zbraněmi, nebo lze využít nějakého mocného kouzla, pokud v partě máte čaroděje. Rány, které v souboji utrpíte, se dají léčit spánkem, při kterém se zároveň doplňuje i magická energie potřebná k čarování. Jediné, na co si musíte dávat před spánkem pozor, je to, zda jsou vaše postavy dostatečně nasyceny, abyste se vyhnuli situaci, že vám ve spánku zemřou na podvýživu. Bloodwych představuje kvalitní RPG, které by si příznivci tohoto typu her neměli nechat ujít už z toho důvodu, že na Spectru není v tomto žánru příliš z čeho vybírat.

 

 
Přehrát video.
Zastavit přehrávání.
YouTube video.
 
Vydavatel:  Image Works, 1990
Autoři:  Philip Taglione, Pete James, Anthony Taglione
Žánr hry:  RPG (Role Playing Game)
Formát souboru:  TAP
Recenze:  Crash, Your Spectrum/Sinclair, Sinclair User, vše
Původní manuál:  Bloodwych.zip
Kazetová obálka:  Bloodwych.jpg
Externí weby:  World of Spectrum, Spectrum Computing, Tipshop
Ostatní:  návod, mapa, poke, online
Stažení hry:  Bloodwych.zip (43 KB)
K-Mouse verze:  Bloodwych-km.zip (88 KB)

 

Publikováno: 31. 5. 2002 | Vložit nový komentář...
Vložil: mi0Vloženo: 22. 11. 2019, 20:36:47
Zabúdate na jeden veľmi podstatný fakt - dal sa tam hrať coop s druhým hráčom (na jednom počítači) :) Hrával som to s bratom a neskutočná zábava. Len sme to asi nedohrali, lebo sme pobehali všetky poschodia a na konci to len napísalo pár slov (už si nespomínam). A samozrejme nezabudnúť na "bug", kedy sa dali všetky predmety množiť.. takže sme mali nekonečno šípov či potravy alebo farebných kľúčov :)
Vložil: ss^ztVloženo: 02. 11. 2014, 10:20:52
toto som si zdiskoval na d80ku a dohral uspesne az do konca. niekde mam este odlozeny zosit s nakreslenymi mapami.
Vložil: jesterVloženo: 07. 08. 2011, 12:19:46
Moje sestava vetsinou Ulrich + Astroth a kouzelnici vzdy Murlock + Megrim. U bojovniku jsem se snazil dosahnout na Fireball, jedine ucinne destrukcni kouzlo, na ktere dosahli - ted si nepamatuju, ale mam dojem, ze Sir Edward mohl ke konci ziskat i blaze (ultimatni zabijak, ale prisel si o dropy asi i expy). Jeste si pamatuju, ze pro dohrani bylo nutne mit kouzlo levitate.
Vložil: tekilaVloženo: 03. 08. 2011, 14:01:51
Tak som to prave dohral a musim povedat ze lepsiu hru som na spectre nehral. Mam 35 rokov a na Didaktiku M som vyrastol. Samozrejme zboznujem hry ako dizzy ale bloodwych ma dostal totalne. Nikdy nezabudnem ako som ako 16 rocny kreslil mapy jednotlivych poschodi. Prvych 6 levelov prejdem bez problemov bez mapy som tam ako doma. Najoblubenejsia postava je jednoznacne kuzelnici Murlock a Zothen. Paradna hra. Klobuk dole pred autormi. Spectru zdar.
Vložil: jesterVloženo: 03. 04. 2010, 03:47:07
Muj 1. dungeon (jedinej na spectru - tahle hra ze me nakonec udelala amigistu). Spectracka verze ma jednu vyhodu oproti 16bit (amiga,pc) a tou jsou prehlednejsi, i kdyz mensi, bludiste (mam dohrano a zmapovano oboji).
Diky za KMouse verzi, bez mysi bych to hrat uz nedokazal
Vložil: PaveroVloženo: 19. 04. 2009, 17:52:10
Další typický dungeon, který mohu doporučit, je titul Mezi Věžemi.

http://www.worldofspectrum.org/infoseekid.cgi?id=0015216
Vložil: ArtVloženo: 19. 04. 2009, 12:10:33
O Ancient Fighters jsem zatím nikdy ani neslyšel, takže jediná skutečná hra typu "dungeon", kterou jsem kdy na Spectru viděl, je Bloodwych. Ale i když je to taková výjimka, navíc obrazové okno je vážně dost malé, žádné grafické orgie se nekonají a o zvuku se bohužel skoro nedá mluvit, přece jen je to opravdová hra tohoto typu. Kromě toho obsahuje dost unikátní možnost, kdy na jednom počítači hrají současně dva hráči, každý má vlastní okno výhledu i všechny ovladače a vlastní kurzorovou šipku a řídí vlastní skupinu čtyř postav. Skupiny se mohou i potkat, kdy jedna vidí druhou, a mohou se i navzájem poprat.

 

 
 
Poslat e-mail autorovi stránek ... pavero(a)post.czNahoru ...
  Speccy.cz
Valid HTML 4.01 Transitional TOPlist