English Česky
  

 

aktualizováno:

 

Přispějte na provoz.

 

 

Aktuální komentáře
Slightly Magic (2)
Fantasy World Dizz... (3)
Boulder Dash 1-4 (6)
Jumping Jack (7)
Kliatba noci (9)
Journey to Another... (1)
Jonny Quest (2)
Scooby Doo in the ... (1)
Johnny the Ghost (1)
další ...

 

 

důležité odkazy:
Všechny nedávno vydané hry na jednom místě.
Největší archív o ZX Spectru a vše kolem něj na světě.
Největší databáze pouků, rad a návodů.
RZX videa - kompletní herní průvodci.
Mapy tvořené přímo z herních obrazovek.
České a slovenské speccy hry.

 

F. I. F. O.

Všichni, kdo máte rádi Arkanoid a veškeré variace na něj, zbystřete svou pozornost. Dostává se k nám velmi povedená gameska, která kombinuje arkanoidní styl a procházečku v jednom. Vím, je to zvláštní kombinace, ale jakmile si hru zahrajete, pochopíte. Po každém dohrání kola, vám hra nabídne jednu až čtyři možnosti, kam můžete pokračovat na další level. Můžete dokonce i zpět do kol, která jste již dohráli. Systém je jednoduchý, objeví se šipky ve směru, kam můžete pokračovat. Po stlačení odpovídající klávesy pro směr, skočíte rovnou na další kolo. Takhle můžete kombinovat a dostávat se do levelů, kde jste ještě nebyli, nebo vychytat kola, která jsou jednoduchá a umožní vám snadnější postup ve hře. Princip hry je typicky arkanoidní - vystřílet všechny kostičky, které vystřílet jdou. Ale je tady pár zásadních změn oproti klasice. Spodní plocha obrazovky nyní není "tabu". Život ztratíte jen tehdy, pokud se poslední míček dotkne jakési laseru podobné, blikající věci, která může být jak na spodu obrazovky, tak i na stranách, uprostřed hrací plochy, nebo všude na okrajích obrazovky. Může také zakrývat jen část okraje, nebo být natažena po celé délce. Život vám rovněž dokáže docela ztížit, když ovládáte dvě pálky najednou, nebo je laser rozdělený na více částí. Někdy je také docela oříšek zkoordinovat horizontální a vertikální pohyb tak, abyste neztratili život.

 

Další změna je systém bonusů. Těch je ve hře docela hodně, ale co považuji za špatné, je systém "padání" těchto bonusů. Prakticky každá druhá až třetí cihlička vypustí bonus ve formě otazníku, který náhodně letí v jednom z osmi směrů. Otazník letí docela rychle, takže pokud nestojíte s pálkou přímo ve směru jeho letu, nemáte šanci ho chytit. Také nelze poznat, co za bonus to je. Mockrát se mi stalo, že jsem za celý level nechytil ani jeden. Ale pokud už nějaký chytnete, tak to většinou dost ulehčí dokončení daného kola. Máme tu klasickou střílející pálku, rozmnožení míčků, "bazookaball", který prorazí vše a můj oblíbený (sice asi nejmíň užitečný, ale zábavný) opilý míček, který létá po nějakou dobu jenom dokola a naráží do všeho možného, aby se pak vydal rovně náhodným směrem a potrápil vaše reflexy. Bonusů je jistě více, ale vzhledem k obtížnosti jejich chycení jsem pravděpodobně neodhalil všechny. Kapitola sama o sobě je ovládání. Ze začátku se asi podíváte jen do pár úrovní, než zjistíte, jak se pálka chová. Při držení tlačítka pro pohyb zrychluje exponenciálně, navíc pokud držíte tlačítko FIRE, pohybuje se dvojnásobnou rychlostí. Bude to chtít trochu cviku, než zjistíte, kde se pálka zastaví. Navíc je pohyb (alespoň dle mého pocitu) lehce trhaný, oproti například hře Batty, kde se míček a pálka pohybuje naprosto krásně plynulým pohybem. Hra umožňuje hru dvou hráčů, ale neměl jsem možnost vyzkoušet, jak to funguje. Po vyčerpání všech životů se zapíšete do tabulky rekordů a můžete objevovat nová kola znovu. Přeji mnoho štěstí při objevování nových úrovní a pevnou ruku při odrážení dotěrných míčků.

 

 
Přehrát video.
Zastavit přehrávání.
YouTube video.
 
Vydavatel:  Klub Fifo, 1989
Autor:  Jopa
Žánr hry:  akční
Formát souboru:  TAP
Externí weby:  World of Spectrum, Spectrum Computing, Tipshop
Ostatní:  mapa, poke, online
Stažení hry:  Fifo.zip (23 KB)

 

Publikováno: 24. 2. 2011 | Autor: Václav Hovůrek | Vložit nový komentář...
Vložil: donPadreMariossoVloženo: 07. 03. 2024, 18:02:31
Bohužiaľ, táto hra nie je taká "povedená", ako sa tu píše. Vlastne je to len ďalšia verzia hry Arkanoid s dosť podpriemerným spracovaním. Grafika, zvuk, ani ovládanie rozhodne nenadchnú. A pritom nápad, ako vylepšiť pôvodnú hru bol vynikajúci. Stačilo len trošku zapracovať na hre.

 

 
 
Poslat e-mail autorovi stránek ... pavero(a)post.czNahoru ...
  Speccy.cz
Valid HTML 4.01 Transitional TOPlist