English Česky
  

 

aktualizováno:

 

Přispějte na provoz.

 

 

Aktuální komentáře
Nightshade (14)
Slightly Magic (2)
Fantasy World Dizz... (3)
Boulder Dash 1-4 (6)
Jumping Jack (7)
Kliatba noci (9)
Journey to Another... (1)
Jonny Quest (2)
Scooby Doo in the ... (1)
další ...

 

 

důležité odkazy:
Všechny nedávno vydané hry na jednom místě.
Největší archív o ZX Spectru a vše kolem něj na světě.
Největší databáze pouků, rad a návodů.
RZX videa - kompletní herní průvodci.
Mapy tvořené přímo z herních obrazovek.
České a slovenské speccy hry.

 

Indiana Jones 1-3

František Fuka se v osmdesátých letech minulého století proslavil mimo jiné jako autor textových her. Pokud nyní pomineme Podraz 3, mezi jeho nejvydařenější kousky na tomto poli patří právě trilogie s Indianou Jonesem v hlavní roli. Jednotlivé díly celé trilogie vznikaly s několikaletým odstupem, takže je u nich na první pohled patrný kvalitativní posun v technickém zpracování, který šel ruku v ruce s tím, jak autor postupně nabíral své zkušenosti s programováním her pro naše osmibitové miláčky.

 

První díl dokonce neobsahoval vůbec žádnou diakritiku, ta pak byla dodatečně dodělána až ve verzi, kterou vydala firma Proxima Software. Ač, jak sám autor zmiňuje, by se mělo jednat o textovku pro začátečníky, jeji dokončení zase úplně snadné není. Za nejlehčí je naopak považován druhý díl trilogie, kde již nevypisujete příkazy z klávesnice, ale vybíráte je z menu. Třetí díl je pak tím pravým vrcholem celé trilogie, příkazy sice vypisujete opět přes klávesnici, ale slovník použitých slov je velice rozsáhlý, proporcionální tisk znaků navíc zajistí, že na jeden řádek se vejde daleko větší množství textu.

 

Indiana Jones 1 - Chrám zkázy

Jak název tohoto dílu napovídá, autor se při něm inspiroval stejnojmenným filmem od Stevena Spielberga. Inspirace to byla hodně volná, neboť jak sám František Fuka přiznal, film v té době ještě vůbec neviděl. Vaším úkolem je uniknout všem nástrahám, které na vás v Chrámu zkázy čekají, najít poklad (v tomto případě vzácnou zlatou masku slunečního boha) a vrátit se v pořádku zpátky domů. Hra se ovládá vkládáním příkazů ve formě sloveso + podstatné jméno. Tato hra inspirovala mnohé další české autory v tvorbě titulů stejného žánru.

 

 
Přehrát video.
Zastavit přehrávání.
YouTube video.
 
Vydavatel:  Proxima Software, 1985
Autor:  Fuxoft
Žánr hry:  textovka
Formát souboru:  TAP
Původní manuál:  Indyjones1.txt
Kazetová obálka:  Indyjones1.jpg
Externí weby:  World of Spectrum, Spectrum Computing, Tipshop
Ostatní:  návod, mapa, online
RZX video:  Indyjones1.rzx (130 KB)
Stažení hry:  Indyjones1.zip (21 KB)

 

Indiana Jones 2

Po velkém úspěchu, který měl František Fuka se hrou Indiana Jones a Chrám zkázy, vznikla po dvou letech další hra se stejným hrdinou. Tentokráte se Indiana Jones vydává do Afriky (stejně jako ve filmu Dobyvatelé ztracené archy) a bude hledat další archeologickou zajímavost (nyní to bude faraonův platinový náhrdelník). Do cesty se vám postaví spousta nástrah a také nacistická armáda. Druhý díl přinesl do českých textovek další novinku, ovládání pomocí menu, kde si vystačíte pouze se dvěma klávesami pro změnu volby a třetí klávesou pro její potvrzení.

 

 
Přehrát video.
Zastavit přehrávání.
YouTube video.
 
Vydavatel:  Proxima Software, 1987
Autor:  Fuxoft
Žánr hry:  textovka
Formát souboru:  TAP
Původní manuál:  Indyjones2.txt
Kazetová obálka:  Indyjones2.jpg
Externí weby:  World of Spectrum, Spectrum Computing, Tipshop
Ostatní:  návod, mapa, online
RZX video:  Indyjones2.rzx (85 KB)
Stažení hry:  Indyjones2.zip (20 KB)

 

Indiana Jones 3

Hra Indiana Jones 3 je třetí a také poslední pokračování příběhu slavného archeologa od Františka Fuky. Hra vznikla v roce 1990, tedy pět let po prvním dílu, ze všech tří her je nepropracovanější. Na ději hry je patrný vliv filmu Indiana Jones a Poslední křížová výprava, stejně jako ve filmu se zde vyskytuje také Jones starší, německá vzducholoď Zeppelin a Svatý grál. Hru opět ovládáte příkazy ve formě sloveso + podstatné jméno. Použitý slovník je rozsáhlý, obsahuje mnoho synonym, takže existuje více kombinací vedoucích ke stejnému cíli.

 

 
Přehrát video.
Zastavit přehrávání.
YouTube video.
 
Vydavatel:  Proxima Software, 1990
Autor:  Fuxoft
Žánr hry:  textovka
Formát souboru:  TAP
Původní manuál:  Indyjones3.txt
Kazetová obálka:  Indyjones3.jpg
Externí weby:  World of Spectrum, Spectrum Computing, Tipshop
Ostatní:  návod, mapa, online
RZX video:  Indyjones3.rzx (102 KB)
Stažení hry:  Indyjones3.zip (30 KB)

 

Stažení celé série: Indyjones1-3.zip (69 KB)
Publikováno: 16. 5. 2015 | Vložit nový komentář...
Vložil: donPadreMariossoVloženo: 29. 02. 2024, 20:11:26
Hrať textové hry, navyše bez obrázkov v dnešnej dobe je pomerne frustrujúce. Pokiaľ si sami mapujeme hru, ešte je to ako tak zaujímavé. Záleží aj od obtiažnosti hry. Napr. tretí diel je už na začiatku pomerne mätúci a v živote by ma nenapadlo takto hru hrať. V prvej časti mi zasa vadilo pomalé zadávanie príkazov. Najviac sa mi tak páčil druhý diel, ktorý je zo všetkých najkratší, ale zasa autor v ňom prináša zaujímavý spôsob hrania, kde vám stačia smery hore, dolu a potvrdenie voľby. Františka Fuku maximálne rešpektujem pre všetko, čo spravil nielen v hernom priemysle. Ale tieto tri hry skrátka nie sú môj šialok kávy.
Vložil: Solaris104Vloženo: 09. 11. 2022, 09:50:48
Hry jsou v BASICu, ale použivají i nějaké rutiny v assembleru. U hry Indiana Jones 3 se lze dostat do BASICu tak, ze dáte Nahrat pozici z paměti 6, hra skončí v BASICu a můžete ho vylistovat.
Vložil: BildoVloženo: 07. 11. 2022, 20:05:36
Ty textovky jsou všechny v Basicu, nebo je tam použitý i strojový kód?
Já hrál tuším jen jednotku a nedohrál jsem ji. :)
Vložil: Solaris104Vloženo: 24. 09. 2017, 07:30:14
U hry Indiana Jones 2 se mi líbí ovládání, protože tam člověk nemůže vytuhnout. Oproti prvnímu dílu je tato textovka o hodně lehčí. Dohrál jsem ji asi za 15 minut.
Vložil: Solaris104Vloženo: 23. 09. 2017, 18:38:56
Textovka Indiana Jones a Chrám zkázy rozhodně není pro začátečníky. Doporučuji si přečíst manuál od Proximy, kde je slovník příkazů a hlavně rady. Samozřejmě jsem se ztratil v bludišti a musel jsem si pomoci návodem. Dále jsem zakysnul u brány s pákou, kde platí rada "Někdy je dobré nějakou dobu počkat". Kdyby tam nebyly chuťovky s bludištěm a bránou, tak by snad mohla být i pro začátečníky .
Vložil: PreToxVloženo: 11. 08. 2015, 23:09:14
Ooo, zlatá klasika textovek na ZX. Dvojku a trojku jsem dohrál několikrát, je načase si to projet po pár letech (15?) znova..
Vložil: aquilaVloženo: 09. 08. 2015, 18:10:21
bola to paráda, papier a ceruza bol nepostradatelny pomocník

 

 
 
Poslat e-mail autorovi stránek ... pavero(a)post.czNahoru ...
  Speccy.cz
Valid HTML 4.01 Transitional TOPlist