English Česky
  

 

aktualizováno:

 

Přispějte na provoz.

 

 

Aktuální komentáře
Nightshade (12)
Slightly Magic (2)
Fantasy World Dizz... (3)
Boulder Dash 1-4 (6)
Jumping Jack (7)
Kliatba noci (9)
Journey to Another... (1)
Jonny Quest (2)
Scooby Doo in the ... (1)
další ...

 

 

důležité odkazy:
Všechny nedávno vydané hry na jednom místě.
Největší archív o ZX Spectru a vše kolem něj na světě.
Největší databáze pouků, rad a návodů.
RZX videa - kompletní herní průvodci.
Mapy tvořené přímo z herních obrazovek.
České a slovenské speccy hry.

 

Mad Mix 1-2

Že se dá již několikrát použitý námět Pacmana znovu nečekaným způsobem zpracovat a oživit, nás přesvědčila španělská firma Topo Soft. Ta vyrobila další z variant na toto téma s názvem Mad Mix (šílený mix). Přihlédneme-li k tomu, že hra začíná perfektně znějící hudbou od Beethovena a několika dalšími klasickými operními skladbami, které se pak ještě ozývají vždy při zahájení levelu, vůbec se názvu nedivím. Tím spíše je šílený mix pochopitelný, když se hráč časem seznámí s tím, co všechno španělští programátoři stihli vmontovat do starého dobrého Pacmana. A nedá se říci, že by výsledek byl špatný, právě naopak. Mad Mix se vrátil k pohledu na hrací plochu shora. Stejně jako ve hře Pacmania, i zde nevidí hráč celou hrací plochu, ale jen okno, v němž se plynule posouvá část hrací plochy, po níž se Pacman zrovna pohybuje. Nemusím snad ani dodávat, že posun hrací plochy je naprosto plynulý a bez nedostatků. Velká hrací plocha, z níž vidíme vždy jen část, zase umožňuje zavést množství detailů na hrací ploše, což přispělo ke zvýšení kvality hry a zlepšení celkového dojmu. A nyní k odlišnostem a specialitám hry Mad Mix. Místo energetických tablet jsou v bludišti rozmístěny ikony se zlým zubatým Pacmanem. Sebrání těchto ikon má stejný účinek a umožňuje dočasně sežrání duchů. Ti ztratí svůj úsměv a Pacman zase získá zlý pohled a změní barvu. Bludiště má už od prvního levelu dosti členitý tvar a v dalších levelech, kterých je celkem 15, je to ještě klikatější, včetně různých děr a podobně. Objeví se i ikony, po jejichž sebrání se Pacman změní v mohutného hrocha, pro kterého je nějaký ten duch na trase úplná maličkost. V jiném místě bludiště zase objevíte zvlášť vyznačené dráhy a když do nich Pacman vstoupí, promění se například na tank a v této podobě zvesela pálí ze svého kanónu do duchů. Jiná dráha ho zase promění v silně vyzbrojený letoun. Pokud s ním po dráze pohybujete, střílí silné dávky raketového střeliva do duchů, kteří se zrovna připletou do cesty. Lze objevit i zvláštní, jen jedním směrem sklopná dvířka, která se po projetí Pacmana překlopí, zvednou a znemožní tak duchům jeho další pronásledování. Ve vyšších úrovních se dočkáte překvapení i od pilulek v chodbách bludiště. Jsou v jakýchsi prohlubních a nelze je normálně sebrat. Musíte si nejdříve najít ikonu s buldozerem, přejet zasypané pilulky, čímž se dostanou na povrch a teprve pak je sebrat. Na ploše bludiště v některých místech najdete řady ikon se šipkami, seřazené do různých obrazců. Pokud na ně vstoupíte, musí se Pacman pohybovat stále pouze ve směru šipek a nelze ho řídit. Z toho pak plyne i nebezpečí nečekaného setkání s duchy, kterým se tak nelze vyhnout.

 

Kdo by snad měl pochybnosti o nevyčerpatelné fantazii španělských programátorů a myslel si, že Mad Mix bude koncem variací na téma Pacman, krutě se mýlil. Mad Mix 2 na sebe nenechal dlouho čekat a náš kulatý a nenasytný hrdina touto hrou vstoupil do devadesátých let. Mad Mix 2 přišel znovu s originálními a nečekanými nápady, novou grafikou i novými a velmi komplikovanými tvary bludišť. Programátoři se vrátili k prostorovému zobrazení a pohledu šikmo shora (Pacmania), ponechali zobrazení jen části hrací plochy, z níž vidíme jen detailní výsek pohybující se spolu s postavičkou Pacmana, který i zde tradičně požírá pilulky z nekonečných chodeb bludiště, až do té poslední, která v něm zbude. Najdeme tu i klasické kulaté energetické tablety, po jejichž sežrání se duchové zmenší na malinké chudinky, které Pacman snadno zhltne, i zde má Pacman možnost výskoku a tak i záchrany před některými z nepřátel. Mad Mix 2 má 9 různých bludišť a téměř v každém z nich pak najdeme několik originalit a novinek. Předně se celá akce odehrává na jakémsi strašidelném hradě a bludiště je velmi působivě sestaveno z různých kamenných zdí a hradeb. Dojem strašidelného hradu dokreslují i dvě krásně vykreslené hradní věže stojící po bocích hrací plochy. Hned v prvním levelu vás zde pronásledují nejen známí duchové, ale i čelistmi hýbající lebka a zabandážované hlavy mumií. Najedete-li neopatrně na místa s poklopem na podlaze, vymrští se odtud parádní boxerská rukavice na pružině a život je pryč. A ke všemu nemá Pacman klid ani při sbíráni pilulek, občas najednou jedna z nich před ním začne usilovně utíkat na malinkých nožičkách a ne a ne jí dohonit. Pokud se to ale podaří, dostanete za odměnu raketovou rychlost pohybu po bludišti. V druhé úrovni hry uvidíte na chodbách veliké černé koule, které Pacman může před sebou strkat po chodbách a velmi elegantně převálcovat každého z nepřátel (zbude z nich placka). A co nového se zde objeví? Třeba upíří hlava, která sází do bludiště černé pilulky. Později se objevují i nebezpečné Frankensteinovy hlavy, pásy válečků pro pohyb jen v jednom směru, nebo váleček na nudle, který plní stejný úkol jako koule a strčíte-li ho před sebe, převálcuje každého, kdo mu přijde do cesty. Dále tu objevíte tajemně vyhlížející zátky (špunty), které vám umožní zacpat hnízdo, odkud stále vylézají vaši noví nepřátelé. Stačí jen dotlačit špunt na otvor hnízda a ten sám zaskočí dovnitř. Dost vás asi potrápí i již známé pilulky, které zapadly do chodeb a nelze je jednoduše sebrat. Budete muset sami odhalit trik, jak je dostat na povrch.

 

Mad Mix 1

 

 
Přehrát video.
Zastavit přehrávání.
YouTube video.
 
Vydavatel:  Topo Soft, 1988
Autoři:  Rafael Gomez, ACE, Gominolas
Žánr hry:  akční
Formát souboru:  TAP/TZX
Recenze:  Crash, Your Spectrum/Sinclair, Sinclair User, vše
Původní manuál:  Madmix1.txt
Kazetová obálka:  Madmix1.jpg
Externí weby:  World of Spectrum, Spectrum Computing, Tipshop
Ostatní:  mapa, poke, remake, online
RZX video:  Madmix1.rzx (243 KB)
Stažení hry:  Madmix1.zip (81 KB)

 

Mad Mix 2

 

 
Přehrát video.
Zastavit přehrávání.
YouTube video.
 
Vydavatel:  Topo Soft, 1990
Autoři:  Rafael Gomez, ACE, Alfonso F. Borro, ...
Žánr hry:  akční
Formát souboru:  TAP
Původní manuál:  Madmix2.txt
Kazetová obálka:  Madmix2.jpg
Externí weby:  World of Spectrum, Spectrum Computing, Tipshop
Ostatní:  mapa, poke, online
RZX video:  Madmix2.rzx (651 KB)
Stažení hry:  Madmix2.zip (69 KB)

 

Stažení celé série: Madmix1-2.zip (149 KB)
Publikováno: 22. 3. 2003 | Doplněno: 26. 4. 2007 | Vložit nový komentář...
Vložil: SeraphimVloženo: 14. 03. 2017, 20:05:08
MAD MIX 2 Cheat: Jak se nahodi logo (kdyz hra hudba), postlacej postupne klavesy S P A B I L A O (border musi blikat modre), pri spravnem vlozeni blikne border cervene a mas nekonecne zivoty

 

 
 
Poslat e-mail autorovi stránek ... pavero(a)post.czNahoru ...
  Speccy.cz
Valid HTML 4.01 Transitional TOPlist