English Česky
  

 

aktualizováno:

 

Přispějte na provoz.

 

 

Aktuální komentáře
Boulder Dash 1-4 (6)
Jumping Jack (7)
Kliatba noci (9)
Journey to Another... (1)
Jonny Quest (2)
Scooby Doo in the ... (1)
Johnny the Ghost (1)
Jungle Warrior (1)
Jméno růže (5)
další ...

 

 

důležité odkazy:
Všechny nedávno vydané hry na jednom místě.
Největší archív o ZX Spectru a vše kolem něj na světě.
Největší databáze pouků, rad a návodů.
RZX videa - kompletní herní průvodci.
Mapy tvořené přímo z herních obrazovek.
České a slovenské speccy hry.

 

Mask 1-3

Celá série tří titulů s názvem Mask se inspirovala stejnojmennou komiksově laděnou televizní sérií kreslených příběhů vycházejících v druhé polovině osmdesátých let. Nevím o tom, že by v minulosti některá z českých televizí odvysílala nějakou z epizod, takže jistě bude na místě o tomto komiksu pohovořit pár slov, protože většina hráčů o něm pravděpodobně nikdy před tím neslyšela. Jak už to tak v komiksu chodí, máme tu klasický střet mezi dobrem a zlem. Dobro je představováno skupinou M.A.S.K., což je zkratka pro Mobile Armored Strike Kommand, tedy pro mobilní obrněné úderné velení. Členové této skupiny, vedeni Mattem Trakkerem, svádějí nelehký boj se zločineckou organizací V.E.N.O.M., znamenající Vicious Evil Network of Mayhem, zkaženou odbojovou organizaci toužící po ovládnutí světa a vlastně i celého vesmíru, jelikož se jedná o sci-fi seriál.

 

Jednotlivé díly herní trilogie, i když vznikly v krátkém rozmezí dvou let, působí naprosto odlišně. Po vizuální stránce je asi nejpodařenější závěrečný třetí díl, zatímco čistě z mého subjektivního hlediska co se hratelnosti a zábavy týká, bych nejlépe hodnotil díl první, který představuje poměrně hutnou arkádu, kde kromě akce musíte splnit celou řadu úkolů, než se přesunete do dalšího levelu. Další dvě pokračování jsou vesměs ryze akční tituly, to druhé přestavuje horizontálně scrollující střílečku, poslední díl s podtitulem Venom Strikes Back pro změnu silně připomíná legendárního Exolona, i když takového věhlasu samozřejmě nikdy nedosáhl.

 

Mask 1

Hra se rozprostírá ve čtyřech rozsáhlých levelech odehrávajících se v různých časových období (velitelství Boulder Hill, prehistorická zóna, vzdálená budoucnost, základna V.E.N.O.M.). V každé úrovni je potřeba zachránit dva zajaté agenty organizace M.A.S.K. Záchranná operace spočívá v lokalizaci daného agenta a nalezení jeho speciální masky. K lokalizaci agenta musíte aktivovat skener, který vám následně ukáže směr, kde se agent ukrývá a navede vás k němu. Každý ze skenerů (jsou vždy dva, pro každého agenta jeden) lze aktivovat pomocí čtyř bezpečnostních klíčů. Problém spočívá v tom, že musíte najít ty správné bezpečnostní klíče, protože na hrací ploše je i celá řada falešných. Po osvobození obou agentů pak nezbývá než skočit do časoprostorového víru a pokračovat další úrovní.

 

 
Přehrát video.
Zastavit přehrávání.
YouTube video.
 
Vydavatel:  Gremlin Graphics Software, 1987
Autoři:  Stuart Gregg, Tony R. Porter, Kevin Bulmer, ...
Žánr hry:  akční
Formát souboru:  TZX/Z80
Recenze:  Crash, Your Spectrum/Sinclair, Sinclair User, vše
Původní manuál:  Mask1.zip
Kazetová obálka:  Mask1.jpg
Externí weby:  World of Spectrum, Spectrum Computing, Tipshop
Ostatní:  mapa, poke, online
RZX video:  Mask1.rzx (507 KB)
Stažení hry:  Mask1.zip (68 KB)

 

Mask 2

Prezident organizace P.N.A. je připraven podepsat smlouvu, která by zaručovala celosvětový mír pro následující desetiletí. To se nelíbí zločinecké organizaci V.E.N.O.M., která prezidenta unesla. Prvním úkolem je tedy zachránit tohoto státníka. Druhá mise se odehrává v džungli, kde se nachází největší rubín na světě, který chce V.E.N.O.M. využít ke stavbě výkonného laseru, který by sloužil jako velice mocná zbraň. Zničte laser a navraťte rubín zpět do domorodého chrámu. Poslední mise se odehrává na dálném východě, kde nalezenou raketou musíte zničit základnu protivníka. Každou misi předchází briefing na velitelství Boulder Hill, kde si zvolíte tři členy týmu, se kterými budete plnit úkol, co máte před sebou. Každý člen týmu (celkem jich je pět) používá jiné bojové vozidlo s rozdílnými vlastnostmi. Tato volba je klíčová, protože pro každou misi je vhodná vždy trochu jiná kombinaci.

 

 
Přehrát video.
Zastavit přehrávání.
YouTube video.
 
Vydavatel:  Gremlin Graphics Software, 1987
Autoři:  Chris Kerry, Colin Dooley, Ben Daglish
Žánr hry:  akční
Formát souboru:  TAP
Recenze:  Crash, Your Spectrum/Sinclair, Sinclair User, vše
Původní manuál:  Mask2.txt
Kazetová obálka:  Mask2.jpg
Externí weby:  World of Spectrum, Spectrum Computing, Tipshop
Ostatní:  mapa, poke, online
RZX video:  Mask2.rzx (285 KB)
Stažení hry:  Mask2.zip (43 KB)

 

Mask 3 - Venom Strikes Back

Obdrželi jste velice znepokojující zprávu, váš syn Scott Trakker byl unesen Milsem Mayhemem, šéfem zločinecké organizace V.E.N.O.M. Nyní ho drží jako rukojmí na své základně na Měsíci. Požaduje, abyste se vzdali veškerých aktivit v organizaci M.A.S.K. a tím mu nepřímo předali vládu nad světem, jinak svého syna už nikdy neuvidíte. Matt nyní stojí před nelehkým rozhodnutím vyhovět Milesovým požadavkům, když tak neučiní, mohlo by to stát Scottův život. Satelity naštěstí brzy lokalizovaly základnu na odvrácené straně Měsíce, na které Scotta drží. Vydáváte se na záchrannou misi, kde budete čelit celé řadě sofistikovaných obranných systémů. K jejich překonání vám poslouží speciální masky. Celkem můžete nést až čtyři masky, nicméně jejich schopnosti nelze kombinovat, v jeden okamžik lze použít pouze jednu z nich.

 

 
Přehrát video.
Zastavit přehrávání.
YouTube video.
 
Vydavatel:  Gremlin Graphics Software, 1988
Autoři:  Colin Dooley, Marco Duroe, Ben Daglish
Žánr hry:  akční
Formát souboru:  TAP
Recenze:  Crash, Your Spectrum/Sinclair, Sinclair User, vše
Původní manuál:  Mask3.txt
Kazetová obálka:  Mask3.jpg
Externí weby:  World of Spectrum, Spectrum Computing, Tipshop
Ostatní:  mapa, poke, online
RZX video:  Mask3.rzx (112 KB)
Stažení hry:  Mask3.zip (29 KB)

 

Stažení celé série: Mask1-3.zip (140 KB)
Publikováno: 19. 10. 2002 | Doplněno: 27. 6. 2014 | Vložit nový komentář...
Prozatím nebyl vložen žádný komentář.

 

 
 
Poslat e-mail autorovi stránek ... pavero(a)post.czNahoru ...
  Speccy.cz
Valid HTML 4.01 Transitional TOPlist