English Česky
  

 

aktualizováno:

 

Přispějte na provoz.

 

 

Aktuální komentáře
Slightly Magic (2)
Fantasy World Dizz... (3)
Boulder Dash 1-4 (6)
Jumping Jack (7)
Kliatba noci (9)
Journey to Another... (1)
Jonny Quest (2)
Scooby Doo in the ... (1)
Johnny the Ghost (1)
další ...

 

 

důležité odkazy:
Všechny nedávno vydané hry na jednom místě.
Největší archív o ZX Spectru a vše kolem něj na světě.
Největší databáze pouků, rad a návodů.
RZX videa - kompletní herní průvodci.
Mapy tvořené přímo z herních obrazovek.
České a slovenské speccy hry.

 

Zolyx

Peter Cook, který hru napsal pro ZX Spectrum, se jistě inspiroval videoherním automatem, kde se hra jmenovala Qix a vznikla v roce 1987. ZX verze pak vyšla přesně rok poté. Zolyx v podstatě nemá žádný příběh, stejně jako Tetris nebo Arkanoid je hrou na logiku, na zručnost a rychlost. Abych to tedy alespoň trošku vysvětlil i pro ty, co hru nikdy neviděli, tak jsem si jeden příběh vymyslel. Řekněme, že jste malý pavouček (tečka) na obvodu obdélníku, který má za úkol plést síť a vyplňovat prostor uvnitř tím, že děláte malé čtverce či obdélníky, které jsou navzájem propojené, alespoň z jedné strany. Na posun do dalšího levelu musíte tímto způsobem zaplnit alespoň 75% celého obdélníku. Když se vám povede zaplnit víc, máte za to bonusové body.

 

Při své cestě ale nesmíte být chyceni žádným z protivníků. Jeden protivník jezdí vždy po obvodu vašich dokončených sítí a nikdy nemění směr, jezdí vždy zleva doprava. Druhý, řekněme "muška", se odráží od stran obdélníku jako malý míček a snaží se zkřížit cestu vašemu vláknu právě rozjeté sítě. Pokud se vám povede dokončit síť a "muška" (tečka, míček) zůstane uvnitř sítě, protivník je zneškodněn a vy můžete pokračovat v levelu bez něj. Pokud vám ale zkříží cestu dřív, než síť ukončíte, váš "pavouček" má o život míň. V každém dalším levelu přibývá "mušek". Dalším protivníkem je elektrický výboj. Pletení sítě vám nesmí trvat moc dlouho, po cca pěti sekundách se po vaší rozdělané síti vydá elektrický výboj. V případě, že vás dožene dřív, než síť spojíte s dalšími, přijdete opět o život.

 

Přestože je hra samotná graficky velmi minimalistická, jde o docela zdařilý kousek a menu hry je na dobu svého vzniku značně propracované. Má celkem velké množství nastavení, kde si můžete navolit klávesy, přepnout hru na černobílou, nebo dokonce nastavit invertní barvy. Menu hry má navíc šipkový kurzor, což je taky poněkud neobvyklé a graficky líbivé. Závěrem bych řekl, že hra je dost těžká a hraje se hlavně na body. Nelze ji dohrát, protože má nekonečné množství levelů. To ovšem nemění nic na tom, že když přijdete hře na chuť, tak vás bude bavit i přes (nebo pravě pro) její obtížnost. Je to taková chvilková záležitost, ke které se budete rádi vracet a zkoušet a zkoušet. Tak schválně, kam až se dostanete?

 

 
Přehrát video.
Zastavit přehrávání.
YouTube video.
 
Vydavatel:  Firebird Software, 1988
Autor:  Pete Cooke
Žánr hry:  akční
Formát souboru:  TAP
Recenze:  Crash, Your Spectrum/Sinclair, vše
Původní manuál:  Zolyx.txt
Kazetová obálka:  Zolyx.jpg
Externí weby:  World of Spectrum, Spectrum Computing, Tipshop
Ostatní:  poke, online
RZX video:  Zolyx.rzx (47 KB)
Stažení hry:  Zolyx.zip (18 KB)

 

Publikováno: 17. 11. 2015 | Autor: Pavel Voltr | Vložit nový komentář...
Prozatím nebyl vložen žádný komentář.

 

 
 
Poslat e-mail autorovi stránek ... pavero(a)post.czNahoru ...
  Speccy.cz
Valid HTML 4.01 Transitional TOPlist