English Česky
  

 

aktualizováno:

 

Přispějte na provoz.

 

 

Aktuální komentáře
Slightly Magic (2)
Fantasy World Dizz... (3)
Boulder Dash 1-4 (6)
Jumping Jack (7)
Kliatba noci (9)
Journey to Another... (1)
Jonny Quest (2)
Scooby Doo in the ... (1)
Johnny the Ghost (1)
další ...

 

 

důležité odkazy:
Všechny nedávno vydané hry na jednom místě.
Největší archív o ZX Spectru a vše kolem něj na světě.
Největší databáze pouků, rad a návodů.
RZX videa - kompletní herní průvodci.
Mapy tvořené přímo z herních obrazovek.
České a slovenské speccy hry.

 

Aliens 1 - návod

Vaším úkolem je získat jakýmkoliv způsobem kontrolu nad základnou při zachování všech členů posádky naživu. Velíte šesti členům posádky při průzkumu základny. Ripleyová se domnívá, že komnata Královny se nachází v místnosti č. 248. Posádka uvedla do chodu Mobile Tactical Operations Bay (MTOB) v obrněném osobním vozidle, hned vedle základny. Zůstanete zde a budete řídit ostatní členy skupiny uvnitř základny pomocí MTOB a sledovat jejich postup.

 

Technické podrobnosti o MTOB

 

Video obrazovka (horní část obrazovky) – přijímá signál z přenosné videokamery připevněné k helmě určeného člena posádky. Displejem lze pohybovat do stran pohyby zaměřovače pušky. Umožňuje vám vidět v reálném čase, co určený člen posádky právě prožívá.

 

Zaměřovač – lze jím pohybovat doleva, doprava, nahoru a dolů. Každý člen posádky má jednu velkorážní pušku, jejíž zaměřování je podporováno počítačem. Ideální pro ničení jakékoliv živé hmoty, zámků, dveří nebo jiných objektů, se kterými se můžete setkat při průzkumu základny. Pušku používejte s rozvahou, jelikož každý člen posádky nese s sebou pouze omezenou zásobu munice.

 

Portrét vybraného člena posádky – jméno vybraného člena posádky je napsáno nad jeho portrétem.

 

Zobrazení životních funkcí (nalevo od portrétu) – zařízení, které monitoruje stav zdraví vybraného člena posádky, včetně tepu, dýchání a podobně.

 

Množství munice (napravo od portrétu) – munice nesena vybraným členem posádky. Automaticky je doplněna vstupem do zbrojnice (obrazovka č. 28).

 

Osobní ID (po obou stranách obrazovky) – jména členů posádky.

 

Číslo místnosti (pod jménem) – místnost uvnitř základny, kde se právě tento člen posádky nachází. Pokud číslo chybí, je mrtev a stal se vetřelcem.

 

Bio-monitor (pod číslem místnosti) – napojen na zobrazovač životních funkcí. Zelený pruh značí zdravého člena posádky, žlutý pruh znamená, že tento člen posádky byl zajat vetřelci a je právě impregnován. Nachový pruh značí, že příslušný člen posádky byl impregnován vetřelci a už mu není pomoci. Pokud pruh není, znamená to, že tento člen posádky je mrtev a stal se vetřelcem. Každý pohyb člena posádky unavuje a podle toho se jeho pruh zmenšuje. Odpočinek obnovuje síly. Pokud pruh začne blikat, tento člen posádky je téměř vyčerpán. Vyberte jiného, aby si první mohl odpočinout. Vyčerpaný člen posádky nemůže reagovat na vaše příkazy.

 

Zahájení mise

 

Nejprve budete potřebovat aktivovat MTOB, to se provede stiskem klávesy 0. Poté uvidíte, že si posádka už prorazila cestu do základny, do místnosti č. 1. Pokud budete od této chvíle posílat posádku ven, nebude moci dýchat, takže to není dobrý nápad. Nyní si stiskem klávesy C můžete vybrat ovládání.

 

Ovládání členů posádky

 

Členové posádky jsou ovládáni jednotlivě. Ten, který je právě připraven přijímat rozkazy, má svůj portrét zobrazen na MTOB.

 

Volba člena posádky

 

Následuje stručná charakteristika posádky, společně s klávesou, kterou je potřeba stisknout k nastavení příslušného člena posádky:

 

RIPLEY (R) – nyní nadporučík. Jediná, která přešila z mise Nostromo. Už se s vetřelci dříve setkala, přesto však jde (i když zděšena) bojovat.

 

GORMAN (G) – poručík. Velitel vesmírných mariňáků, avšak nikdy dříve nebyl na podobné misi a je pravděpodobně ubíjen přílišnou náročností.

 

HICKS (H) – desátník. Koloniální mariňák s talentem pro přežití a s rychlými reakcemi v krizových situacích.

 

BISHOP (I) – výkonný rotmistr. Android, rychlejší než kterýkoliv člověk a spolehlivý.

 

VASQUEZ (V) – vojín. Je houževnatá, spolehlivá, v náročných situacích reaguje dobře.

 

BURKE (B) – zástupce Společnosti. Zdá se, že ho zajímají víc peníze, než životy jeho druhů.

 

Řízení

 

Vybranému členu posádky můžeme zadat přesun až o devět místností najednou v jednom směru. Abyste toho dosáhli, stiskněte jakékoliv číslo od 1 do 9 a hned poté směr (N – sever, S – jih, E – východ, W - západ). Instrukci provede po zvolení libovolného jiného člena posádky. Nutno dodat, že člen posádky se zastaví, narazí-li na konec chodby, zamčené dveře, kaluž kyselé krve nebo se příliš vyčerpá. Zastaví se také, potká-li živého vetřelce. Podaří-li se vám vetřelce zabít, tento člen posádky bude pokračovat ve svém pohybu, jakmile opět zvolíte někoho jiného.

 

Přerušení hry

 

Klávesa P způsobí v kterémkoliv okamžiku zapauzování hry. Video obrazovku MTOB překryje ochranný kryt. Zobrazí se info o celkovém počtu zabitých vetřelců. Stane-li se nápor vetřelců neúnosný, zbývá vám ještě jedna možnost, stisk klávesy M (nová hra).

 

Dodatek

 

Proximetr – každý člen posádky má proximetr, který vydává varovný zvukový signál pokaždé, zjistí-li v dané místnosti výskyt jiné formy života, než je lidská. Čí proximetr je aktivován poznáte podle jména, které se rozsvítí na MTOB. Ihned zvolte tohoto člena posádky, abyste mohli zjistit, co se děje.

 

Biomechanické rostliny – objeví se v místnostech, kterými prošli vetřelci. Nebudou-li zničeny, začnou se rozrůstat, rozšíří se vzduchovými kanály do ostatních místností a přisávači na tvář (tzv. face huggers) je začnou plnit vajíčky vetřelců. Udržujte zbrojnici bez těchto rostlin. Pokud jimi zaroste řídící (č. 78) nebo regenerační místnost (č. 174), selžou světla a vaše mise se stane ještě nebezpečnější.

 

Útočné vlny - čím dále proniknete do základny, s tím aktivnějšími vetřelci se budete střetávat. Nejdivočejší vetřelci útočí v tzv. vlnách (attack waves). Video obrazovka se zakryje, aby vás varovala před novou útočnou vlnou, pro pokračování použijte klávesu pro střelbu.

 

Mrtví vetřelci a kyselá krev – těla mrtvých vetřelců se velmi rychle vypařují. Dávejte pozor na silnou organickou kyselinu, která při zásahu puškou může z vetřelce vytéct. Tato krev zničí prakticky vše, co se ji dotkne, včetně členů posádky. Vidíte-li kaluž kyselé krve před dveřmi, nezkoušejte jimi projít. Malé množství kyselé krve se vypaří poměrně rychle.

 

Dveře – dveře uvnitř základny mohou být zablokovány rozstřelením otevíracího mechanismu. Chcete-li projít skrz zablokované dveře, je nutné je prostřelit puškou, avšak znovu zablokovat již nepůjdou. Uvědomte si, že vetřelci mohou zablokované dveře prolomit. Některé dveře jsou východy ze základny. Pokud se pokusíte vyjít ven, otrávíte se v jedovaté atmosféře. Zato vetřelci se pohybují i kolem základny. Často obcházejí některé úseky a jinde opět vstoupí dovnitř.

 

Královnina komnata – jedná se o místnost č. 248. Vetřelec Královna zde klade vajíčka. Pokuste se sem dostat co nejvíce členu posádky, jak je to jen možné, a buďte připraveni na cokoliv.

 

Zajetí (impregnace) – vetřelci mohou zajmout členy posádky. Potom začne impregnační proces indikovaný žlutým pruhem biomonitoru. Jeden vetřelec hlídá, dokud impregnace neskončí. V této chvíli nelze zajatého člena posádky ovládat, ale můžete poslat do této místnosti jiného. Pokud se druhému podaří vetřelce zabít, je zajatec osvobozen. Jestliže je impregnace skončena, veškeré spojení mezi tímto členem posádky MTOB je přerušeno a portrét se změní na vetřelce.

 

Newt – malé děvče, jediný žijící obyvatel základny. Velmi dobře zná základnu a má mnoho skrýší, často větrací šachty. Kdykoliv ji uvidíte, získáte na své konto prémii. Bude pravděpodobně vyděšená a nebude se hýbat. Podíváte-li se však jinam, uteče a schová se.

 

Postřehy a rady

 

Dveřmi projdete i zavřenými, jestliže ale zničíte vypínač, musíte je prostřelit.

 

Pokud prostřílíte impregnované zkameněliny, vetřelci dají na chvíli pokoj.

 

Munici doplníte pouze výstřelem ve zbrojnici, v celém komplexu je pouze jedna (č. 28).

 

Jestliže je v místnosti tma, lze použít záblesky výstřelů.

 

Vetřelci vás napadají po jednom a chvíli jim trvá, než si vás najdou, pak už ale nemáte šanci.

 

Vetřelce zbavíte jeho bídného života nejlépe výstřelem do hlavy.

 

Královna je mnohem rychlejší, pokud unikne ze své původní místnosti, klade vajíčka, která bezpečností také neoplývají.

 

Podrobná mapa

   

Obrázky ze hry

   

Odkazy na další zdroje

Vyhledat další informace na serveru Spectrum Computing.  Popis a stažení hry, ke které se váže tento návod.  Vyhledat rady, návody, cheaty a pouky na serveru The Tipshop.

Publikováno: 26. 8. 2008 | Zdroj: Manuály 5 | Vložit nový komentář...

Prozatím nebyl vložen žádný komentář.

 

 
 
Poslat e-mail autorovi stránek ... pavero(a)post.czNahoru ...
  Speccy.cz
Valid HTML 4.01 Transitional TOPlist