English Česky
  

 

aktualizováno:

 

Přispějte na provoz.

 

 

Aktuální komentáře
Nightshade (14)
Slightly Magic (2)
Fantasy World Dizz... (3)
Boulder Dash 1-4 (6)
Jumping Jack (7)
Kliatba noci (9)
Journey to Another... (1)
Jonny Quest (2)
Scooby Doo in the ... (1)
další ...

 

 

důležité odkazy:
Všechny nedávno vydané hry na jednom místě.
Největší archív o ZX Spectru a vše kolem něj na světě.
Největší databáze pouků, rad a návodů.
RZX videa - kompletní herní průvodci.
Mapy tvořené přímo z herních obrazovek.
České a slovenské speccy hry.

 

Captain Dynamo - návod

Hlavní postavičkou téhle hry je válečník, kapitán Dynamo, který mi ve svém dlouhém plášti přes záda a přilbě se špičkou připomíná plukovníka z dávných císařských armád. Captain Dynamo je další z řady akčních her firmy Code Masters, která je však, narozdíl od mnohých nezdařených pokusů s akčními Dizzyovkami, přeci jen zcela něco jiného. Captain Dynamo je velmi zdařilá tzv. platform game, neboli plošinová skákací hra. Svým zpracováním po technické stránce dosti připomíná hry Bubble Dizzy nebo Tarzan Goes Ape. Jedná se tedy o vertikálně se posouvající plošinovou hru, rozdělenou do šesti úrovní, které se samozřejmě liší grafikou pozadí, druhy a rozložením plošin a různých nástrah a hlavně obtížností, která v pátém levelu překročí všechny meze.

 

Technické zpracování této hry, jak se dá u této firmy očekávat, je opět na velmi dobré úrovni, posuv hrací plochy směrem nahoru je jemný a přitom dostatečně rychlý. Hra Captain Dynamo je opět mnohobarevná, hlavní postavička je sice menší, avšak velmi dobře animovaná a dobře ovladatelná. Ale pohleďme nyní trochu blíže na vlastní hru. Po startu se Dynamo zhmotní v teleportu, na dně jakési hluboké jeskyně. Kolem něj na různých plošinách a méně přístupných místech leží veliké, třpytivé diamanty, které musí během svého postupu vzhůru sbírat. Bude muset využít své obratnosti a schopnosti různých skoků, aby se k nim dostal.

 

Základní malý skok provede po stisku FIRE. Jeho výška však mnohdy nestačí, aby se dostal na jiná vyvýšená místa, proto musí použít vysoký skok, pro nějž je třeba nejdříve stlačit směr nahoru a teprve pak FIRE. Bude-li třeba, můžete postavičku Dynama řídit i během výskoku do vzduchu, což každý hráč jistě ocení. A s jakými objekty a nástrahami se Dynamo během své cesty setká? Například s lezoucími housenkami, jímž musí skočit na záda, aby je zničil, nechybí tradiční pohyblivé výtahové plošiny jezdící nahoru a dolů i plošiny jezdící vodorovně.  Pokud Dynamo proskáče do určité výše, objeví se nebezpečné generátory sršící elektrické výboje. Musíte si pečlivě načasovat skoky na plošiny a vystihnout okamžik, kdy jsou generátory na chvíli vypnuty.

 

O kus dále se boční stěny jeskyně nebezpečně ježí smrtícími bodlinami, takže si musíte dávat pozor při skocích, nebo pohybu po pásovém dopravníku, který Dynama právě stahuje k nebezpečné stěně. Ještě výš může Dynamo využít i jakousi lanovku, která ho převeze nad nebezpečným územím, pokud se rukama zachytí za její držadlo. Na začátku a konci prvního levelu může Dynamo využít i mohutných skákacích trampolín, pružin, které ho po správném naskočení vymrští do velké výšky. Ale i to se může někdy vymstít a neprovedete-li skok z pružiny správně, vymrští Dynama právě do míst, kde přijde o život! Ale nejen nebezpečí skrývá hluboká šachta. Pokud to místo objevíte, můžete se obohatit o hromadu diamantů, které najdete v boční jeskyni s tajným vchodem!

 

Pak už jen stačí perfektně proskákat po pružinách nad nebezpečnými bodlinami a hromada diamantů je vaše! Zvládnete-li první level a dostanete se až k vrcholu jeskyně, vstoupíte do druhého teleportu a přenesete se do další úrovně. Ještě před tím však dostanete bodovou prémii za každý sebraný diamant. V druhém levelu se Dynamo ocitá před dalšími nástrahami, po nosnících u stropu jezdí rotující kola s ostrými noži, objevují se jedovatí pavouci na dlouhých nohách a hlavně zvláštní kulové objekty, které Dynama silně odmršťují do boku a nutí vás k preciznímu zvládnutí průchodu přes tuto oblast. Opět se setkáte s několika lanovkami, pružinami, prémiovou jeskyní s tajným vchodem, pásovými dopravníky, elektrickými generátory a podobně.

 

Ve třetím levelu vstupuje Dynamo do jeskyně, která má i boční chodby a musí postupovat chvíli nahoru a pak zase sestupovat odbočkou dolů, tajné jeskyně mají opět přidané obtížnější prvky, objevují se i další nebezpečnější objekty ve vlastní jeskyni, několik vodorovných a svislých bucharů, které se náhle vymršťují z bočních stěn, nebo stojí na mohutných sloupech a drtí nepozorného Dynama.

 

Pokud si nyní myslíte, že se dále už bude všechno opakovat, tak se moc pletete. Čtvrtý a pátý level přináší další novinky, jak v nápaditém tvaru jeskyní a rozložení plošin, tak v nástrahách a mnohdy vám dá moc práce, abyste přišli na to, jak dále. Můj postup vpřed zastavil jednak nedostatek času a pak pátý level, kde jsem s Dynamem uvízl v místě, kde bylo nutno proskákat oblastí mnoha kulovitých odmršťovacích objektů, které po každém doteku odhazují Dynama do boků a neuvěřitelně ztěžují postup nahoru (tahle pasáž je hratelná pouze v emulátoru při drastickém zpomalení hry a i tak je to obtížně!)

 

Poslední (šestý) level je kupodivu jednodušší než ten předchozí, ale i tak se pořádně zapotíte. Každopádně je Captain Dynamo opět po čase další perfektní hra, s níž si asi každý užije mnoho zábavy. Nenašel jsem v podstatě žádný nedostatek, snad pouze to, že hra nemá ve verzi 48K zvuky pro AY-3-8912, ovšem to se v podstatě dalo očekávat, při tak rozsáhlé a graficky bohaté hře. Každému, kdo má tento druh zábavy rád, tuto hru firmy Code Masters vřele doporučuji!

 

Podrobná mapa

   

Obrázky ze hry

   

Odkazy na další zdroje

Vyhledat další informace na serveru Spectrum Computing.  Popis a stažení hry, ke které se váže tento návod.  Vyhledat rady, návody, cheaty a pouky na serveru The Tipshop.

Publikováno: 27. 1. 2005 | Zdroj: FIFO 22 | Vložit nový komentář...

Prozatím nebyl vložen žádný komentář.

 

 
 
Poslat e-mail autorovi stránek ... pavero(a)post.czNahoru ...
  Speccy.cz
Valid HTML 4.01 Transitional TOPlist