English Česky
  

 

aktualizováno:

 

Přispějte na provoz.

 

 

Aktuální komentáře
Nightshade (14)
Slightly Magic (2)
Fantasy World Dizz... (3)
Boulder Dash 1-4 (6)
Jumping Jack (7)
Kliatba noci (9)
Journey to Another... (1)
Jonny Quest (2)
Scooby Doo in the ... (1)
další ...

 

 

důležité odkazy:
Všechny nedávno vydané hry na jednom místě.
Největší archív o ZX Spectru a vše kolem něj na světě.
Největší databáze pouků, rad a návodů.
RZX videa - kompletní herní průvodci.
Mapy tvořené přímo z herních obrazovek.
České a slovenské speccy hry.

 

Dan Dare 3 - The Escape - návod

Po druhém dílu, kdy Dan unikl z Mekonské obří kosmické stanice, získal malý kosmický člun, s kterým by se mohl vrátit zpět na Zemi, ale ten je bohužel úplně bez paliva. Proto se musí Dan vrátit na Mekonskou stanici a najít 50 liber speciálního raketového paliva pro svůj člun, aby pak mohl zamířit na svoji rodnou planetu. A tak je Dan nucen bloudit po chodbách stanice skládající se z pěti úrovní, zběsile se bránit útokům různých divotvorných bytostí, které tu vznikly po genetických pokusech Mekonů a přitom shromažďovat kanystry s palivem.

 

Pohyb po stanici mu ulehčuje jakýsi létající ruksak umístěný na zádech. Ten ale stojí energii, a tak si Dan musí občas doplnit palivo na krásně vykreslené čerpací stanici, která se nachází hned na startu, stačí když k ní přistoupíte a stisknete klávesu pro směr dolů. Plasmová puška, kterou má Dan na obranu, má regulovanou sílu střelby, podobně jako ve hře R-Type. To znamená, že síla výstřelu závisí na délce držení tlačítka FIRE, přičemž velikost výboje můžete sledovat na stupnici síly výstřelu ve středu horní části obrazovky. Ty úplně nejsilnější střely upotřebíte hlavně na zničení velkých Mekonů, v každé úrovně se nachází jeden. Pro ty, kteří to nevědí, by se hodilo malé vysvětlení, že Mekon je zelená sedící postava s obrovskou hlavou. Hned v úvodní úrovni se Mekon nachází kousek vpravo, kde se u jeho nohou rozprostírá malý počítačový terminál (viz obrázek), který je velice důležitý pro dokončení samotné hry. Když k němu přijdete a stisknete klávesu pro směr dolů, vstoupíte tak do virtuálního obchodu se zbraněmi, kde si můžete rozšířit váš arzenál, doplnit munici i životy. Množství peněz, za které můžete nakupovat se odvíjí od počtu zničených nepřátel. Na začátku máte k dispozici 20000 jednotek. V obchodě si můžete vybírat z následujících možností:

 

1) SMART BOMB - jedná se o jakousi malou atomovou bombu, která zničí všechny protivníky, kteří se nacházejí na obrazovce, takže se jedná o ideální zbraň pro případ, kdy se na vás obludy sesypou ze všech stran.

 

2) EXTRA LIFE - zakoupení života navíc.

 

3) 10 BOUNCING BOMBS - speciální bomby, které se odrážejí od stěn místností až do doby, kdy narazí na cíl.

 

4) TOP UP AMMO - doplnění munice pro plasmovou pušku na 99 střel, což je maximální počet.

5) BLAST OFF - úplně ta nejdůležitější položka, pro tuto volbu se rozhodněte v případě, kdy budete mít při sobě všech 50 liber paliva pro Danův kosmický člun. Dan potom odletí k Zemi a hra se skončí.

 

6) EXIT - opuštění virtuálního obchodu a navrácení se do hry.

 

Po zničení Mekona získáte ikonu (malý obrázek) teleportu. Bez této ikony nemá Dan šanci dostat se do další úrovně hry. Teleport asi těžko přehlédnete, je to velká mísa a z ní vyrůstá nahoru do oblouku zatočený zářič, pod který se stačí postavit a jak už asi sami víte, musíte opět stlačit klávesu pro směr dolů. Po aktivaci teleportu se soustřeďte, protože Dan se ocitne v nebezpečném hyperprostoru, ve kterém musíte řídit jeho pohyb tak, aby nevybočil během letu z vymezeného koridoru, jakéhosi časoprostorového tunelu, který je označen zmenšujícími se čtverci. Každý pohyb mimo tento koridor poškozuje Danův skafandr až do té míry, že klidně můžete přijít o jeden život, což způsobí, že se ocitnete zpět na stanice pod teleportem a vše si musíte zopakovat. Ztrátu životní energii můžete sledovat na velkém ukazateli vpravo v podobě dlouhé zkumavky. Hladina tekutiny určuje množství energie a když tato hodnota klesne na nulu, ztrácíte jeden život. Každá úroveň hry je tvořena bludištěm chodeb a různě propojených prostranství. Kromě kanystrů s palivem hledejte i ukryté plasmové pušky pro doplnění munice a v jedné úrovní dokonce musíte přepnout velkou páku, abyste se vůbec dostali dál.

 

Veškeré údaje můžete během hry sledovat na ukazatelích v horní části obrazovky. Vlevo se nachází důležitý panel informující o tom, jakou zbraň držíte v ruce, dále se zde nacházejí ikony teleportů do dalších úrovní (POD TO LEVEL 1-4), pak je tu ikona teleportu, který vás přenese zpět do virtuálního obchodu (POD TO STORE) a po zabití poslední Mekona ve čtvrté úrovni získáte ikonu, která vás transportuje zpět do nulté úrovně (POD TO RETURN). Ikona baterie s číselným údajem vám říká, kolik ještě zbývá financí na nákup a konečně obrázek kanystru s palivem (FUEL) informuje o množství sesbíraného paliva. Kanystrů je celkem pět, v nulté úrovni není žádný, ve druhé jsou dva, což dohromady dělá již zmiňovaných 50 liber. Přepínání ikon se znovu provádí stiskem klávesy pro směr dolů. Toto palivo si však nepleťte s palivem pro Danův létající jetpac. Ukazatel jeho množství je číslo v střední části horního panelu na pravé straně, kde se zároveň nachází malý obrázek kanistru s písmenem F. Vlevo je znak střely a číselník s množstvím munice pro pušku. Pod těmito indikátory je sloupcový ukazatel síly střelby Danovy pušky. Na panelu také najdete celkové skóre a vpravo nahoře se pod nápisem GOES nachází aktuální počet životů v podobě skafandrů.

 

Podrobná mapa

   

Obrázky ze hry

   

Odkazy na další zdroje

Vyhledat další informace na serveru Spectrum Computing.  Popis a stažení hry, ke které se váže tento návod.  Vyhledat rady, návody, cheaty a pouky na serveru The Tipshop.

Publikováno: 13. 7. 2002 | Vložit nový komentář...

Prozatím nebyl vložen žádný komentář.

 

 
 
Poslat e-mail autorovi stránek ... pavero(a)post.czNahoru ...
  Speccy.cz
Valid HTML 4.01 Transitional TOPlist