English Česky
  

 

aktualizováno:

 

Přispějte na provoz.

 

 

Aktuální komentáře
Jumping Jack (7)
Kliatba noci (9)
Journey to Another... (1)
Jonny Quest (2)
Scooby Doo in the ... (1)
Johnny the Ghost (1)
Jungle Warrior (1)
Jméno růže (5)
Janosik (1)
další ...

 

 

důležité odkazy:
Všechny nedávno vydané hry na jednom místě.
Největší archív o ZX Spectru a vše kolem něj na světě.
Největší databáze pouků, rad a návodů.
RZX videa - kompletní herní průvodci.
Mapy tvořené přímo z herních obrazovek.
České a slovenské speccy hry.

 

Rick Dangerous 1 - návod

Na začátku hry si navolte ovládání a pusťte se do hraní. Rick toho umí poměrně dost, a tak kromě čtyř základních směrů můžete používat ještě následující kombinace:

 

FIRE + vodorovný směr - bodnutí nožem
FIRE + dolů - položení dynamitu
FIRE + nahoru - střelba ve směru natočení
vodorovný směr + dolů - plazení

 

Hra obsahuje celkem čtyři levely. Každá úroveň je zasazena do jiného prostředí (džungle, Egypt, vězení, raketová základna). V každém levelu vás čeká spousta pastí, logických i nelogických hádanek a chytáků. Protivníky můžete nejsnadněji likvidovat střelbou na dálku, nožem na blízko (trochu riskantní), popřípadě položením dynamitu, u kterého chvíli trvá, než vybuchne, takže to musíte vhodně načasovat. Pokud vám stojí v cestě nějaká nepohyblivá překážka (např. různé ostny), tak postup na její odstranění je asi následující. Nejprve vyzkoušejte zda ji lze přeskočit, to obvykle selže jako první, v tom případě k překážce umístěte dynamit, který ji vyhodí do povětří a uvolní tak cestu. Tento postup funguje na většinu překážek. Najdou se ale záludnější, které po vybuchnutí dynamitu zůstanou na svém místě. Když na něco takové narazíte, zkuste ve stejné úrovni s překážkou použít u zdi nožík (zabodněte ho do stěny). Taky jsem ve hře narazil na kvádr, který se uvolnil až poté, co jsem vystřelil do protější zdi. Překážka někdy sama zmizí, když se postavíte na určité místo v dané obrazovce. Možných kombinací je skutečně hodně, takže když se někde zaseknete, tak to nevzdávejte a zkoušejte různé varianty. 

 

1. LEVEL - JIŽNÍ AMERIKA
Nouzově jste přistáli se svým letadlem v amazonské džungli a pátráte po ztraceném indiánském kmenu Goolu. Bohužel se ukáže, že tento kmen vyznává kanibalismus, takže se vše obrátí na zběsilý útěk před těmito lidojedy. Hned v úvodu musíte prchat před obří koulí, která se na vás valí. Pokud se na chvíli zastavíte, je po vás. Při prvním pádu se držte vlevo, při druhém vpravo. Pokračujte doprava. Jděte na druhou stranu, skočte na první schod. Vyskočte. Dolů. Dolů. Po prvním žebříku zprava zase dolů. Při pádu držte klávesu pro směr vlevo. Seberte masku. Dolů. Skočte na hlavu. Dolů. Dvakrát doprava. Seberte bednu. Při pádu se držte vlevo. Seberte vše, co vidíte a zamiřte vpravo. Dolů po žebříku. Vyhoďte do povětří dynamitem zátaras.Vlevo. Dolů. Zničte hromadu střepů. Dolů. Zničte oba hlídače. Vezměte masku. Vpravo. Všimněte si děr ve zdi, dvakrát skočte a lezte po těchto děrách. Vezměte masku. Vraťte se na plošinu. Po žebříku dolů. Zůstaňte skrčení. Doprava, spadněte. Vlevo, počkejte, až mříž vyjede. Vezměte bednu. Zničte domorodce. Dolů. Napravo a je tu finální místnost. Dolů. Projděte přes tyč a rychle zpět, kámen se pohne, počkejte až se pohne znovu a použijte ho jako schod, vyskočte na plošinku vlevo. Projděte přes tyč. Přeskočte doprava. Spadněte na kámen a zamiřte vpravo.

 

2. LEVEL - EGYPT
Vzácný egyptský drahokam byl ukraden z muzea v Londýně fanatickou sektou, která požaduje nemalé výkupné, jinak drahokam zničí. Únosci se ukrývají uvnitř jedné z egyptských pyramid. Seskočte dolů. Po kolenou vpravo, když jste u hada dostatečně blízko, přestává plivat oheň. Vylezte a rychle uskočte doleva před padajícím kamenem. Přes kámen vyskočte nahoru, v žádném případě nechoďte po žebříku. Vezměte hlavu sfingy a nahoru. Vyčíhejte si vhodný okamžik a vyskočte. Doprava a nahoru. Zabijte mumii. Dvakrát nahoru. Zabijte fanatika a doprava. Nahoru. Počkejte na prvním schodě a až bude mumie na třetím shora, položte bombu a uskočte stranou. Po schodech vyskákejte až na pravý okraj předposledního schodu, až se mumie rozhýbe, tak položte bombu a skočte doleva nahoru. Nahoru a doleva. Čekejte, až jedna mumie spadne. Odpalte ji a nahoru. Nelezte až úplně nahoru, ale odbočte a obejděte to zprava. Doprava. Dolů. Počkejte, až kámen spadne. Přejděte po něm. Sejměte mumii. Po žebříku nahoru. Po obkladu nahoru. Vezměte sfingu. Skočte asi tak doprostřed a zamiřte nahoru. Doprava a nahoru. Skočte z plošiny a při dopadu se skrčte. Nahoru. Skočte. Chyťte se obkladu na zdi, je to stejné, jako když lezete po žebříku. Dostaňte se na druhou stranu. Nahoru. Položte bombu a po žebříku slezte kus dolů. Vraťte se nahoru a doprava. Seberte sfingu. Přeskákejte na začátek. Dolů. Vezměte bednu. Dolů na plošinu. Skrčte se. Doprava a dolů. Střelte před sebe a stoupněte si na uvolněný kámen. Počkejte, až spadnete a pokračujte doleva. Zůstaňte na kolenou. Vyčíhejte si vhodný okamžik a skočte na druhou plošinu. Musíte skočit dvakrát za sebou, což je poměrně obtížný úkon. Střelte před sebe. Dolů, ale ne až na dno. Běžte na plošinu a vezměte bednu. Doprava. Spadněte na kámen. Střelte před sebe a běžte zároveň se šutrem. Upozorňuji, že kámen se na chvíli zastaví, v ten moment se přesuňte na jeho pravý okraj. Bodněte nožem do sarkofágu, vyběhne trpaslík. Dolů. Přeskočte na druhou stranu. Spadněte. Zničte mumii. Dolů. Na kámen položte bombu a schovejte se. Spadněte, při pádu se držte vpravo a rychle zabijte mumii. Bombu na kámen. Zničte poslední tři mumie a úroveň bude u konce. Teď již zhruba víte co a jak, takže další úrovně vezmeme stručně. 

 

3. LEVEL - EVROPA (VĚZENÍ)
Obdrželi jste zprávu od britské výzvědné služby, že musíte zachránit jednotku Commandos, která byla zajata při akci a je držena na proslulém zámku Schwarzedumpf. Tenhle level se vyznačuje tím, že na některých místech se cesta větví. Problém je ale v tom, že pouze jeden směr je ten pravý. Když si zvolíte špatnou cestu, budete vráceni o kus zpět. Pokud ale budete postupovat podle přiložené mapy, máte vyhráno a nemůžete zabloudit. V jedné obrazovce se nacházejí na zemi ostny a na první pohled se zdá, že je nelze žádným možným způsobem překonat. Na tomto místě právě uplatníte trik s nožíkem, který jsem popisoval v úvodu tohoto návodu.

 

4. LEVEL - EVROPA (RAKETOVÁ ZÁKLADNA)
Od vězněných vojáků jste se dozvěděli, že nepřítel chystá raketový útok na Londýn, proto se musíte infiltrovat do jeho základny a překazit tak jeho plány. Místnosti jsou kladeny za sebou, nejsou tu žádné slepé uličky a zacyklení. Nástrahy jsou ovšem stále důmyslnější a nebezpečnější. Největší problém asi budou způsobovat rozmístněné rakety. V drtivé většině případů je musíte přeskakovat. Někdy se také stane, že raketa po chvíli sama odletí a uvolní vám cestu. Až se dostanete do poslední obrazovky, postřílejte všechny protivníky a pak umístěte dynamit před modrý panel na zdi (viz dolní obrázek). Po chvíli zazní velký výbuch, při kterém musíte stát v levém dolním rohu obrazovky, jinak je po vás.

 

Podrobná mapa

   

Obrázky ze hry

   

Odkazy na další zdroje

Vyhledat další informace na serveru Spectrum Computing.  Popis a stažení hry, ke které se váže tento návod.  Vyhledat rady, návody, cheaty a pouky na serveru The Tipshop.

Publikováno: 11. 7. 2002 | Zdroj: ZX-magazín 1/94 | Vložit nový komentář...

Vložil: tomasVloženo: 22. 12. 2009, 17:01:22
naprosto skvela zabavna hra

 

 
 
Poslat e-mail autorovi stránek ... pavero(a)post.czNahoru ...
  Speccy.cz
Valid HTML 4.01 Transitional TOPlist