English Česky
  

 

aktualizováno:

 

Přispějte na provoz.

 

 

Aktuální komentáře
Boulder Dash 1-4 (6)
Jumping Jack (7)
Kliatba noci (9)
Journey to Another... (1)
Jonny Quest (2)
Scooby Doo in the ... (1)
Johnny the Ghost (1)
Jungle Warrior (1)
Jméno růže (5)
další ...

 

 

důležité odkazy:
Všechny nedávno vydané hry na jednom místě.
Největší archív o ZX Spectru a vše kolem něj na světě.
Největší databáze pouků, rad a návodů.
RZX videa - kompletní herní průvodci.
Mapy tvořené přímo z herních obrazovek.
České a slovenské speccy hry.

 

Sir Fred - návod

Tato hra ze Španělska vypráví o rytíři, který má osvobodit království ze spánku a získat tím i princeznu. Čeká vás cesta přes propasti, hluboké vody, temné kobky, strmé střechy. Cestu vám budou ztěžovat hadi, piraně, katapulty, netopýři a podobně. Dokonce zbraně a důležité předměty mohou být stále jinak uspořádané. Možných je více jak deset kombinací jejich uspořádání. Ale i místo, kde čeká princezna, se mění. Takže můžete hru hrát sedmkrát, osmkrát a můžete najít něco nového. To dělá hru zajímavější a záhadnější. Hra je spíše pro pokročilejší. Procvičte si hlavně rozhoupání na laně (zleva doprava, zprava doleva), střílení z luku (držíte střelbu tak dlouho, dokud není šíp v potřebné poloze a pak střelbu pustíte), také házení kamenem (čím déle střelbu držíte, tím dál doletí). Na závěr, až princeznu získáte, se ukáže na obrazovce krásný grafický efekt a sdělení: "Dobře, máte to. Pokuste se o další cestu".

 

ŘEŠENÍ 1

 

Vyzdvihněte z propasti lano a jděte doleva nahoru na kopec k strmému srázu. Stoupněte si opatrně na kraj a rozviňte lano a spusťte se dolů. Vezměte luk se šípy, rozhoupejte lano a skokem z lana se přehoupněte přes skálu. Vyklusejte nahoru po schodech, vyskočte na řetěz a vylezte na vrchol. Skrčte se, abyste dostatečně vysoko vyskočili, a vyskočte do horní obrazovky. Jak uvidíte píšťalku, postavte se na kamennou plošinu a vystřelte šíp na páčku. Plošina se zdvihne a vy si vezměte píšťalku. Projděte vlevo, zastřelte lukostřelce, a jak uvidíte ve výšce meč, pískáním rozvinete na zemi laso, po kterém si pro meč vyšplháte. Pokračujte vlevo, tu posuňte páčku, což vám umožní vyvézt se plošinou nahoru. Vyskočte z lana na střechu a jděte vpravo. Když nemáte meč, tak se jím opásáte. Rozběhněte se po baště vpravo a skočte do známého vodního příkopu. Plavte co nejrychleji ke štěrbině v pravé stěně zámku. Přeskočte chobotnici, až přijdete k místu, kde postává převozník - starý ožrala. Jak máte flašku, tak vás ochotně převeze. Ale existuje způsob, jak ho obejdete bez darování. Prostě vytáhněte meč a couvejte k chobotnici. Toto opakujte, dokud se neobjevíte za zády převozníka. Utečte hadovi a skočte před nos dalšího hradního strážce, u kterého taste meč a šermujte, dokud ho skrz na skrz nepropíchnete. Pokračujte vpravo do studny, po řetězu s vědrem vyšplhejte nahoru, zastřelte lučištníka a jděte po laně opět nahoru. Skočte vpravo a po píšťalách varhan se dostaňte nahoru. Přeskočte propast, až přijdete vlevo k trůnu se spícím králem. Pomocí luku můžete přelézt po vlajkách nad panovníkovou nejjasnější hlavou. Jednodušší je ale tasit meč a přecouvat přes strnulého krále. Dojděte až do knižnice. Lukem trefíte páčku na skříni a vylezte na pravou horní poličku. Kamenem přepněte druhou páčku na zemi a seberte klíček. Vraťte se tam, kde jste vylézali ze studny. Pokračujte směrem vpravo až do hladomorny. Z ní už není úniku. To vám vadit nemusí. Klíčkem si nejprve otevřte levou kobku a vezměte kohoutek. Nezapomeňte klíč, kterým otevřte pravou kobku. Kohoutek připojte k pumpě a napusťte místnost až po strop vodou. Nezapomeňte také na kříž. Vplavte do otvoru vpravo až k lanu, po kterém se spusťte dolů. Ocitnete se v pekle na horoucích kotlích. Starého chudáka Belzebuba vystrašte křížem. Potom jednoduše po lanech přelezte k princezně.

 

ŘEŠENÍ 2

 

Vezměte kus masa, hoďte ho dravé pirani a jakmile věnuje pozornost potápěcí se šunce, plavte o 106 do štěrbiny vpravo. Kamenem zabijte chobotnici a vezměte zápalky. Popojděte co nejvíce vpravo k převozníkovi, rozběhněte se vlevo, přichyťte se na laně a přeneste se přes chobotnici vlevo. Z vodního příkopu budete po laně šplhat na balkón. Rozběhněte se po celé délce balkónu, vyhoupněte se na lano a z lana se sneste na oblak. Posuňte páčku. Všimněte si otvoru ve stěně, do kterého z balkónu skočte. Objevíte se v královské stáji. Na dolním schodišti si obstarejte luk a šípy. Vyběhněte zpět nahoru po schodech, přeskočte schodiště, vpravo narazíte na bombu s knotem. Zapalte ji zápalkami, ale vyhněte se ničivému výbuchu. Vpravo zahlédnete lukostřelce, zlikvidujte ho. Pomocí provazu se spusťte dolů a seskočte na strom. V trávě je připravené kuře, které s chutí snězte. Tak si doplníte ztracené síly. Vlevo u studny zůstala také jedna bomba. Podpalte ji, a když vybuchne, vlezte do trosek studny. V čiré vodě studny si přivlastněte lano. S lanem nerušeně opusťte zámek únikem přes stáj. Z balkónu skočte na oblak a z něho spadněte vlevo dolů. Takto se pohodlně vyhnete krvelačné pirani. Přejděte vlevo k strmému srázu a tu opatrně rozviňte lano. Spusťte se po něm, rozhoupejte a přeskočte skálu. Jděte nahoru na řetěz, z kterého výskokem přeletíte nahoru. Běžte kousek vlevo, zde uvidíte siluetu princezny. Vyvezte se na výtahu k ní. Po laně vyšplheje nahoru, vyskočte na střechu a po druhém laně se dostaňte přímo do náručí krásné a spanilé princezny.

 

ŘEŠENÍ 3

 

V místnosti, kde začínáte, vezměte kus masa, přejděte do obrazovky vpravo a hoďte maso rybě. Když ryba směřuje za masem, skočte do vody a rychle plavte k liáně. Vyšplhejte nahoru na balkón, pomocí lana přeskočte na oblak, přepněte páku, čímž se otevřou tajné dveře, přes které se dostane do stájí. Vezměte flašku a vraťte se zpět. Skočte znovu do vody a seberte kámen. Vplavte do otvoru ve stěně, přejděte na pravou stranu za chobotnici, která stráží meč. Na chobotnici hoďte kámen a cesta k meči je tak volná. Seberte ho a vydejte se doprava, kde vyskočte na výstupek. Pomocí flašky přivolejte převozníka, který vás dostane na druhý břeh. Pokračujte vpravo, vytaste meč a přemožte rytíře. Jděte dále vpravo, hoďte kámen na rybu, vezměte pod vodou luk a po laně vyšplhejte nahoru. Vylezte ze studny a po liáně se vytáhněte na balkón, kde šípem zastřelte lukostřelce. Rozběhněte se doprava a vyskočte na lano. Vyšplhejte po něm a jděte doleva, v bazénu sejměte kamenem rybu a přeplavte ho. Vejděte do další místnosti. V obrazovce vlevo se můžete posilnit šunkou. Teď vyskočte na závěs, vylezte nahoru, zastřelte netopýra a s rozběhem vyskočte na lano, po kterém vyšplhejte do knihovny. Hupsněte na první polici vedle skříně, šípem přepněte páku a jděte vpravo. Tam opět přehoďte páku, tentokrát kamenem. Vezměte stoličku. Když to nejde, položte meč. Vraťte se doleva, rozběhněte se a skočte do skříně. Přejděte vlevo, seberte pochodeň a po liáně vylezte otvorem ve stropě. Vydrápejte se na balkón a vyrazte doprava - do místnosti, kde dědek metá blesky. Rychle projděte dále vpravo, je zde tma, proto se vám určitě bude hodit pochodeň. Po lanech slezte dolů a rozběhněte se doprava. Tam vyskočte na stůl a aby jste dosáhli na lano, vypodložte se stoličkou. Vylezte nahoru po pravé straně a jděte doprava. Šípem přepněte páku, čímž můžete vyšplhat po laně. Na střeše zamiřte vlevo. Přeběhněte kolem katapultu a potom skolte lukostřelce. Opatrně slezte do tmavé místnosti, přeskočte mezeru mezi postelemi a princezna je vaše.

 

Podrobná mapa

   

Obrázky ze hry

   

Odkazy na další zdroje

Vyhledat další informace na serveru Spectrum Computing.  Popis a stažení hry, ke které se váže tento návod.  Vyhledat rady, návody, cheaty a pouky na serveru The Tipshop.

Publikováno: 6. 3. 2002 | Doplněno: 14. 2. 2010 | Zdroj: BIT 4/94 | Vložit nový komentář...

Vložil: bildoVloženo: 15. 02. 2010, 16:06:38
Ja ted skousel zahrat remake, ale vubec mi nejde houpat lanem.Furt s nej padam. Co delam spatne? Hral ten remake nekdo z Vas?
Vložil: PaveroVloženo: 13. 02. 2010, 20:47:43
To je přesně on . Ještě ho rozšířím o druhé řešení.
Vložil: BildoVloženo: 13. 02. 2010, 16:51:13
Ja zase mel jenom navod z Bitu. Ale hra mi nejak unikla. Urcite v nejblizsich dnech vyskousim.
Vložil: BaryVloženo: 12. 02. 2010, 00:18:23
Tak tuto hru jsem neviděl víc jak 20 let !! Moc krát jsem ji pomocí kazeťáku panasonic natáhnul do ZX. Ale bohužel jsem v té době neměl návod a tak jsem ji nikdy nedohrál, ale na svou dobu byla značně obtížná a velice tajemná

 

 
 
Poslat e-mail autorovi stránek ... pavero(a)post.czNahoru ...
  Speccy.cz
Valid HTML 4.01 Transitional TOPlist