English Česky
  

 

aktualizováno:

 

Přispějte na provoz.

 

 

Aktuální komentáře
Slightly Magic (2)
Fantasy World Dizz... (3)
Boulder Dash 1-4 (6)
Jumping Jack (7)
Kliatba noci (9)
Journey to Another... (1)
Jonny Quest (2)
Scooby Doo in the ... (1)
Johnny the Ghost (1)
další ...

 

 

důležité odkazy:
Všechny nedávno vydané hry na jednom místě.
Největší archív o ZX Spectru a vše kolem něj na světě.
Největší databáze pouků, rad a návodů.
RZX videa - kompletní herní průvodci.
Mapy tvořené přímo z herních obrazovek.
České a slovenské speccy hry.

 

Space Gun - návod

Kosmická loď zachytí tajemné signály vysílané z neznámé planety. Centrální mozek kosmické lodi je dešifroval jako volání o pomoc. Automaticky se spustí rozmrazovací systém. Posádka se vydá naproti zoufalému volání bezradných lidí. Nový horor začíná. Kosmonauti se vydají do útrob kosmické základny, kde na ně číhají mnohá nebezpečí. Pevně držíce zbraň krok za krokem pospíchají na pomoc bezbranným uvězněncům. Důležitou pomůckou je i radar reagující na teplo, který bezpečně zachytí všechny netvory ještě dřív, než se vrhnou na posádku. Opatrně otvírají pancéřové dveře, za kterými se skrývá neznámé nebezpečí.

 

Zabezpečovací systémy jim též brání v rychlejším postupu. Kosmonauti jsou ozbrojeni kulometem a čtyřmi speciálními zbraněmi. Tyto čtyři zbraně mají daleko větší účinnost než kulomet, ale značně omezené střelivo. První tři se dají zařadit do skupiny zbraní hromadného ničení a poslední zbraň slouží na zmrazení nepřátel. Po zmrazení protivník znehybní a je možné ho zneškodnit i jediným výstřelem z kulometu. Posádka postupuje dlouhými chodbami vpřed. Útokům čtyřrukých vetřelců, kteří hledí na posádku svými třemi velkými kukadly, se jen s velkou námahou brání. Přesila vetřelců nutí kosmonauty použít speciální zbraně. Obrovský čtyřruký nepřítel svojí dokonalostí vysoko převyšuje člověka.

 

Po odstřelení hlavy netvora se na vás vrhne svými mohutnými trojprstými chapadly a nelítostně do vás mlátí. Na zničení tohoto netvora je potřeba několik desítek střel z kulometu. Některým stačí odstřelit hlavu s ostrými kusadly, kterými útočí na posádku. Po nelítostném boji se konečně střetnou s civilizovanou duší, která poděkuje za záchranu a přidá se k posádce. Po podlaze se rozlezou krvelační pavouci nezvyklé velikosti. Pavouci chvíli nejistě pobíhají po zemi, ale za chvíli se bez váhání vrhnou na posádku a přisají se na skafandr. Postupně odsávají kosmonautovi krev. Obrovští vetřelci seskakují ze stropů a vylézají z děr v základně. Na stěnách naštěstí visí i náboje do speciálních zbraní, které posádka musí často použít.

 

Najdou se zde i různé léky, které jim doplní ztracenou energii. Během nekonečných bojů se posádka rozšíří o nových pět zachráněných členů. Útok vetřelců na posádku se však stupňuje. Zůstane někdo na živu? Pokračují další boje a desítky nových a nových netvorů se vrhá na posádku. V chodbách hlídkuje netvor s plochou hlavou a ještě většími tesáky. Posádka se však nesmí vzdát, protože na jej í záchranu je odkázáno několik zoufalých lidí v zajetí vetřelců. Další čtyři lidé jsou vyrvání z pařátů netvorů. Na podlaze a stropě jsou přisáté neznámé objekty kulovitého tvaru, které na posádku vypouštějí nebezpečné tvory. Ti poletují po místnosti a útočí na posádku svojí úzkou tlamou. Tvorů je tolik, že posádka z boje vyvázne s několika zraněními. Postup se zdá být až nemožný, ale po velkém úsilí se jim to přeci jen podaří a posádka se dostane k záchranné kosmické raketě.

 

Zde však číhá další nebezpečí. Ze země vyrůstá velké kožené vejce. Kosmonauti nejprve pozorují tento neobvyklý útvar. Po chvíli se však vejce otevře a vyleze z něho obrovská housenka, která na posádku útočí svými nebezpečnými tesáky. Zbytečně po ní kosmonauti pálí ze samopalů, obluda je proti jejich slabým střelám odolná. Velitel tedy zamíří těžkou speciální zbraní, netvor se ale stihne v poslední chvíli uhnout. Druhá střela ho už zasáhne. Housenka s velkým řevem znehybní, ale po chvíli začne opět útočit na posádku. Velitel ji však další střelou odrovná. Posádka nastoupí do záchranných modulů a v nich se přepraví z kosmické základny nehybně se vznášející nad planetou na zem.

 

Veškerá komunikace se základnou je přerušena. Záchranná četa tedy převzala velení kosmické rakety a vydala se pátrat po dalších uvězněných lidech. Malá raketa přistála v nehostinné krajině na povrchu planety, kde se na posádku hrnou další a další netvoři cenící svoje ostré tesáky. Opět se tu objeví nový druh netvora s dvěma mohutnými pazoury a velkou syslovitou hlavou. Posádka postupuje po vyhrazené cestě a po dlouhých bojích se dostane k budově, jejíž vchod střeží dvě kožené vejce. Po chvíli z nich vylezou velké housenky, které posádka rychle zničí, protože nyní míří na jejich tělo a nikoliv na hlavu. Housenky se tedy nestihnou vyhnout ani jedné střele a po několika sekundách už po okolí leží jen malé kousíčky jejich těl.

 

Kosmonauti vešli do velké základny, ze které netvoři řídí celou planetu. Jen se rychle dostat do řídící místnosti. Zachránění domorodci teď vedou ozbrojenou posádku k cíli. Cestu však opět zatarasí velcí netvoři útočící na posádku. K netvorům se v některých chodbách přidají i známí kulovití tvorové. Po úspěšném překonání třech těchto chodeb se dostanou ke dveřím řídící místnosti. Potom, co vstoupí, se na posádku vrhne obrovský netopýr. Netopýr se pohybuje velmi rychle, proto ho lze jen těžko zaměřit. Posádka musí střílet před něho. Po několika střelách ze zbraní hromadného ničení se však ukáže, že úspěšnost zásahu je minimální, a proto je posádka nucena použít zmrazovač. Počet nábojů je však velmi omezen, proto se této úlohy může zhostit pouze nejlepší střelec. Po zásahu a znehybnění protivníka začnou palbu ze speciálních zbraní i ostatní členové posádky. Po několika zásazích se netopýr rozletí na kusy.

 

Zde by se mohlo zdát, že už skončili nekonečné boje posádky s vetřelci, ale to vůbec není pravda. Kosmonauti totiž neprošli všechny chodby velké planetární základny a možná ještě někdo čeká na jejich záchranu. Je tedy ještě nějaký člověk v útrobách základny? Posádka se o tom jde ihned přesvědčit. A opravdu, po bojích s dalšími vetřelci se jí podaří zachránit dalších sedm lidí. Nebezpečí, které je doprovází, je však mnohem větší než doposud. Na obrazovce začnou létat obrovské vosy, které sahají kosmonautům až po pás. Vosy chvíli bázlivě krouží po chodbě. Posádka nejprve nabude dojmu, že tyto vosy jsou neškodné, ale po chvíli kroužení se zmutované vosy vrhnou na posádku svými jedovatými žihadly.

 

Posádka tento útok odrazí jen po dlouhých, nelítostných bojích a přijde o několik svých členů. V dalších chodbách si už dají větší pozor. Kosmonauti opět narazí na lidské bytosti. Zachránění lidé se s radostným pokřikem blíží k posádce. Je jich asi sedm. Najednou se ale stane něco nečekaného, několik z lidí se změní na netvory a začnou útočit na posádku. Kosmonauti rychle vytáhli zbraně a začali opatrně pálit po vetřelcích, aby nezasáhli ještě zdravé lidi. Úspěšně zdolají i tuto překážku a pokračují ve své další cestě. Po bloudění v chodbách základny kosmonauti narazí na velkou překážku, kterou je obrovský zmutovaný člověk, který ztratil veškeré lidské vlastnosti a útočí na své bývalé přátele. Posádka musí přemoci své zábrany a začít rychle střílet po tomto nebezpečném tvorovi, v opačném případě se stane toto místo jejich hrobem.

 

Po zneškodnění obrovského mutanta se na posádku vrhne monumentální trojoká vosa. Je to matka zničených vos, která přišla pomstít své poddané. Na posádku útočí stejným způsobem, ale je podstatně odolnější vůči jejich střelám. Boj s ní přinese posádce další těžká zranění. Teď už zůstává jen návrat zpět na kosmickou základnu. Kosmonauti se proto rychle přesunou k modulu, na kterém sem přiletěli. Zde je ale čeká překvapení. Vetřelci se dostali už i sem a spustili autodestrukční systém. Posádka musí nejprve zničit všechny mutanty, kteří to tu okupují. Musí však pospíchat, na co je upozorňuje i výstražné znamení na stěnách signalizující nebezpečí výbuchu. Je zde vyobrazen i časový odpočet, během kterého musí posádka zničit netvora. Po překonání této překážky se kosmonauti šťastně vrátí na kosmickou základnu a z ní na mateřskou planetu Zemi.

 

Tak máme za sebou příběh, který na nás čeká v podobě této hry. Space Gun lze zařadit mezi střílečky z pohledu vlastních očí. Děj hry se odehrává v budoucnosti, protože posádka je vybavena v současnosti neznámými zbraněmi. Používá kulomet s velkými rotujícími střelami, které jsou neomezené. Zbraň má však ukazatel síly, který po dlouhodobé palbě rychle klesá. Na speciální zbraně se můžete přepínat klávesou M. Opakovaným stlačením této klávesy se kurzor nastaví na další zbraň. Při nastavování zbraní hra běží, proto doporučuji nastavit zbraň dříve, než se obrazovka začne hemžit množstvím nepřátel. Střelivo je umístěné na stěnách chodeb základny a je označeno blikajícími kontrolkami. Je potřeba do nich střelit a objeví se nábojnice. Podle její barvy, můžete zjistit o jaký náboj se jedná. Střelivo jste však ještě nesebrali, je potřeba do nábojnice střelit ještě jednou.

 

Mnohokrát vám samotní vetřelci zabrání v získání této cenné věci. Za blikajícími kontrolkami se však neskrývají jen náboje, ale i energie. Můžete najít dva druhy energie, a to energii, která doplní váš ukazatel, popřípadě energii, která vám zajistí chvilkovou nesmrtelnost. Při nesmrtelnosti ukazatel energie bliká. Tento čas je třeba využít na rychlé zničení všech nepřátelských tvorů. Některé typy speciálních zbraní jsou na blízky boj, jiné zase na vzdálenější protivníky. Počet nábojů je zobrazen při každé zbrani zvlášť v levém dolním rohu obrazovky. Navolení speciální zbraně se projeví jako změna zaměřovacího kurzoru, kterým pohybujete po obrazovce. Navolená zbraň je zvýrazněná. Doporučuji speciální zbraně šetřit pro závěrečné netvory a používat je jen v tom nejnutnějším okamžiku.

 

V každém levelu je vaším úkolem zachránit uvězněné lidi. V první úrovni jich je pět, ve druhé čtyři, ve třetí dva, ve čtvrté šest a v páté sedm. Pozor, ve vyšších levelech můžete odstřelit tyto vězně, proto střílejte velmi opatrně. Po zdolání levelu se vám přidá jeden kredit, který obsahuje tři životy. Každý level je na čas, který je zde ale jen proto, aby hráč nahrál více bodů. Čas se tedy může vynulovat a nic se nestane, jen se vám na konci nepřidá časový bonus. Hra má vynikající grafiku. Jednotlivé objekty jsou velké a proto už při třech protivnících se boj dosti znepřehlední, což snižuje hratelnost. V této hře budou slavit úspěch jen profesionální hráči, kteří si lehce poradili s tituly jako Operation Wolf nebo Operation Thunderbolt.

 

Space Gun vytvořila opět firma Ocean Sofware, pohyb posádky po chodbách se realizuje automaticky a vy ovládáte jen kurzor zaměřovací zbraně, volíte typ zbraní a střílíte. Nápad této hry se rozhodli autoři čerpat zřejmě z hororu Vetřelec, což potvrzují i doplňkové texty. Zpracování je každopádně na vysoké úrovni, i když je určena výhradně pro Spectrum 128K. Autoři využívají i zvukové možnosti tohoto stroje a ve hře se střetnete se třemi skladbami. Hra byla uvedena na trh v roce 1992, zda uspokojí vaše očekávání již nechám na vás.

 

Podrobná mapa

   

Obrázky ze hry

   

Odkazy na další zdroje

Vyhledat další informace na serveru Spectrum Computing.  Popis a stažení hry, ke které se váže tento návod.  Vyhledat rady, návody, cheaty a pouky na serveru The Tipshop.

Publikováno: 22. 2. 2009 | Zdroj: BIT 7/93 | Vložit nový komentář...

Prozatím nebyl vložen žádný komentář.

 

 
 
Poslat e-mail autorovi stránek ... pavero(a)post.czNahoru ...
  Speccy.cz
Valid HTML 4.01 Transitional TOPlist