English Česky
  

 

aktualizováno:

 

Přispějte na provoz.

 

 

Aktuální komentáře
Boulder Dash 1-4 (5)
Jumping Jack (7)
Kliatba noci (9)
Journey to Another... (1)
Jonny Quest (2)
Scooby Doo in the ... (1)
Johnny the Ghost (1)
Jungle Warrior (1)
Jméno růže (5)
další ...

 

 

důležité odkazy:
Všechny nedávno vydané hry na jednom místě.
Největší archív o ZX Spectru a vše kolem něj na světě.
Největší databáze pouků, rad a návodů.
RZX videa - kompletní herní průvodci.
Mapy tvořené přímo z herních obrazovek.
České a slovenské speccy hry.

 

X-Out - návod

Po nahrání několika úvodních bloků se objevíte v obchodě, kde vám postava ve skafandru nabízí ke koupi jak malou bojovou ponorku, tak i rozmanitou výzbroj pro ni. Pod levou rukou obchodníka jsou umístěny kresby čtyř plavidel, které máte na výběr, nahoře to nejjednodušší, dole to nejlepší, ale taky nejdražší. Všechno totiž něco stojí a vy máte na začátku 12000 jednotek peněz. Budete-li úspěšní ve hře prvního levelu, opět se do obchodu vrátíte a za získané peníze si můžete pořídit lepší plavidlo a lepší výzbroj! Pokud ale využijete některý ze známých triků do této hry, nemusíte se ohlížet na cenu výzbroje, ani ponorek.

 

Ponorky máte k výběru čtyři - horní (nejlevnější) spíše připomíná nějakého vodního brouka, dolní perfektní model budoucnosti. Pohyblivým kulatým kurzorem najeďte na zvolenou ponorku a umístěte ji do mřížky vpravo. Pak si vyberte jeden ze tří laserů, umístěných pod pravou paží obchodníka. Laser střílí buď jednoduchý paprsek, dvojitý, nebo i trojitý, stačí zvolit některý z nich a umístit opět na mřížku do libovolného místa. Tím bychom měli vytvořenou základní sestavu pro jeden život. Pokud totiž nyní spustíte hru, budete mít jen jednu ponorku a jeden život, musíte si navolit ještě další dvě ponorky, stejným způsobem jako tu první. Umístěte na mřížku další (třeba jinou) ponorku a předchozí typ se z mřížky ihned přesune doleva mezi dvě šipky a vy můžete novou ponorku vybavit. Chcete-li provést změnu nebo přidat další výzbroj, stačí nastavit kurzor na jednu z šipek a stlačit FIRE, loď uprostřed mezi šipkami se přesune zpět na mřížku!

 

ZRUŠENÍ VOLBY A START
Pokud se vám stane, že jste kurzorem vybrali ponorku nebo zbraň, kterou jste nechtěli, nedávejte ji do mřížky, ale umístěte ji do pravého rohu dolů, na obrázek příšery s očima na stopkách. Po stisku FIRE nepotřebná věc zmizí a můžete opakovat volbu. Máte-li naopak volbu kompletně hotovou, nahrání prvního levelu odstartujete nastavením kurzoru na písmeno X v nápise X-Out nad příšerou a stiskem FIRE.

 

PŘÍDAVNÁ VÝZBROJ PONORKY
Máme-li vybrané tři ponorky a základní lasery, můžeme začít vybírat dodatečnou výzbroj. Kurzorem najedeme na zbraň a umístíme ji do libovolného místa na mřížku okolo umístěné ponorky, zbraň se pak umístí sama.

 

1 - Samonaváděcí střely, které si samy najdou nějaký cíl a někdy zcela klikatou cestou ho pronásleduji nahoru i dolů pod ponorku.

 

2 - Laserová ohnivá stěna. Hrozivá zbraň, stačí podržet pár sekund FIRE a pak uvolnit. Od ponorky se odpoutá ohnivá stěná a jak letí vpřed, ještě se rozšiřuje a ničí vše, na co po trase narazí.

 

3 - Nenašel jsem význam ani aktivaci této zbraně.

 

4 - Bomba (ježek), kterou vystřelíte z ponorky stiskem M (znak bomby máte v okénku pod akční obrazovkou). Bomba vyletí před ponorku a po chvíli se začne otáčet a střílet dokola kolem sebe na vaše nepřátele.

 

5 - Veliký a dlouhý laserový plamen, aktivuje se dlouhým stiskem FIRE, nezdá se ale moc účinný (snad jen na něco).

 

6 - Navolte si nějaký satelit (viz dále) a pak tuto volbu. Satelit bude místo klasických střel pálit dlouhé ohnivé střely.

 

7 - Něco jako bomba, která se oddělí od ponorky po stisku M a pohybuje se stále současně s vámi, občas vystřelí, těžko říci, k čemu by to mohlo být dobré, když to nebouchá. Lze jich nést několik kusů.

 

8 - Ohromný dvojitý blesk, který vypustíte po delším stisku FIRE. Je dosti účinný a ničí živou i neživou sílu, velmi efektní na pohled.

 

9 - Ochranný štít, který po aktivaci tlačítkem M způsobí na určitý čas blíkání ponorky a po tuto dobu její nezranitelnost. Vhodné na průjezd nebezpečných oblastí.

 

PŘÍDAVNÉ BOJOVÉ SATELITY
Tyto satelity v boji sledují vaši ponorku a hlavně, pokud stlačíte FIRE, střílejí jako vaše plavidlo. Satelity se liší druhem svého pohybu, který vykonávají, pokud vy pohybujete se svým plavidlem. Podle toho, kde umístíte znak satelitu na mřížku v obchodě (do její dolní části), může být pak ve hře satelit umístěn u ponorky více vpředu, uprostřed, nebo vzadu!

 

1 - Základní satelit, sleduje plavidlo dole pod trupem. Při pohybu ponorky má vždy určitou setrvačnost (jako by byl uvázaný na gumě) a pohybuje se pak chvilku před lodí, za ní i nad ní (podle pohybu vaší ponorky).

 

2 - Inteligentní satelit, normálně sleduje ponorku dole, ale jakmile ucítí vpředu nepřítele, kterého vy ještě ani nevidíte, posune se sám na úroveň nepřítele, pod ponorku nebo nad ni. Vám pak stačí jen rychle mačkat FIRE!

 

3 - Satelit automat, který pluje u ponorky a stále se sám pohybuje nahoru a dolů. Mačkáte-li FIRE, svým neustálým pohybem tento satelit ochrání široký pruh vody okolo ponorky!

 

4 - Další satelit, umístěný pod lodí, jehož typická vlastnost je ta, že pokud posunete ponorku dopředu, satelit se posune za ponorku dozadu a naopak. Je-li ponorka uprostřed obrazovky, je u ní rovněž. Jste-li zcela u hladiny, satelit se posune trochu dolů.

 

5 - Další satelit automat, který se sám neustále pohybuje v půlkruhu okolo ponorky, seshora přejde před příď a pak dolů pod trup. Ochrání široký pruh vody okolo ponorky!

 

6 - Kroužící satelit. Je umístěn pod přídí a pohybuje se pod ní po kruhové trase, neustále vykonává malé kruhy.

 

7 - Kroužící satelit, neustále vykonává veliké kruhy okolo celé ponorky a ochraňuje ji.

 

8 - Kroužící satelit, neustále obíhá po trase velké elipsy nahoru a dolů u ponorky.

 

DVA PERFEKTNÍ TRIKY DO HRY
U této hry máte možnost tvz. CHEAT MODE, ošizení programu, které je už naprogramováno autory. Ten, kdo objeví, jak ho zapojit, se nebude muset trápit s vkládáním pouků, stačí provést pár činností na obrazovce a je to! X-Out je toho zářným příkladem, protože zde autoři nezabudovali jeden cheat, ale dokonce několik! Vše se odehraje v obchodě, kde si volíte ponorku a její přídavnou výzbroj. Tak tedy dávejte pozor! 

 

CHEAT ČÍSLO 1 - místo, abyste kurzorem najížděli na nějakou ponorku, nastavte kurzor na trojúhelník vedle obchodníka, který směřuje dolů a stlačte FIRE! Na mřížce vpravo se objeví jedna z ponorek, navíc již plně vyzbrojená! Nemačkejte už nic jiného a hned ukončete nákup najetím kurzoru na písmeno X vpravo dole. Když se rozjede hra, máte vyzbrojenou ponorku lepší verze po dobu jednoho života a po její ztrátě běžný model a nekonečné životy!

 

CHEAT ČÍSLO 2 - ten je ještě zajímavější a málokdo ho zná. Zvolte si nejlevnější model ponorky (ten horní) a umístěte na mřížku. Pak si zvolte jednopaprskový laser (ten horní) a umístěte ho obchodníkovi do obličeje a stlačte FIRE! Co se stane? Pohleďte na číslo udávající množství vašich peněz pod nápisem X-Out, máte nyní 500 000, tzn. 41x více než je běžné na začátku hry. Za tyto peníze si můžete zvolit 3 ponorky a vyzkoušet ty nejrozmanitější varianty výzbroje, nemáte však nekonečné životy.

 

PRŮBĚH VLASTNÍ HRY
X-Out je klasická vodorovně se posouvající střílečka. V určitých oblastech je ale originální. Hra ve verzi 48K je bohužel bez zvuku a obě verze jsou v podstatě jen dvoubarevné. Nutno však přiznat, že propracovanost a detailnost této grafiky je vynikající, stejně tak jako obrovská rozmanitost a pestrost živočichů, bytostí a strojů, s nimiž se zde setkáte. Jsou zde rozsáhlá podmořská města několika druhů - opevněná, pálící ze všech hlavní svých děl, města krystalická, města podmořských laboratoří, města lávy a podmořských sopek. A všude na vás pálí stovky hlavní, střílejí vrhače samonaváděcích a chytrých raket, které vás pronásledují do všech míst, proti vám vyplouvají různá bojová plavidla i ve tvaru obrněných ryb, všelijací bojoví roboti, mnohočlánkoví draci, medúzy, u hladiny se ježí nastražené miny, objevují se labyrinty zdí a neprostupné stěny a desítky a desítky dalších divotvorností. Konec každého levelu hlídají pořádné potvory, které jsou opravdu vždy krásně vykreslené a mají často jen jediný slabý bod, který musíte objevit pro jejich zničení a postup do dalšího levelu.

 

X-Out má však i značně širší pole boje. Obrazovka se neposouvá jen zprava doleva, ale podle pohybu vaší ponorky se posouvá nahoru i dolů, kde se pak objevují rozsáhlé části podmořských měst, nebo nahoře hladina, či skalnatý povrch podmořských jeskyní. Takto rozšířené pole akce je opravdu přínosem a spolu s velmi rozmanitou výzbrojí a různými bojovými satelity to vcelku činí z X-Outu velmi dobrou střílečku i přes nedostatek zvuku a barvy. Je zde opravdu na čem se vyřádit a když to celé zvládnete, odměnou vám bude hezký a barevný obrázek s poděkováním za statečný boj! To je vše, co vám o té hře řeknu, pokud vás to nalákalo a chcete se pustit do těžkého boje, sežeňte si ji, což všem fandům nažhavených joysticků opravdu vřele doporučuji!

 

Podrobná mapa

   

Obrázky ze hry

   

Odkazy na další zdroje

Vyhledat další informace na serveru Spectrum Computing.  Popis a stažení hry, ke které se váže tento návod.  Vyhledat rady, návody, cheaty a pouky na serveru The Tipshop.

Publikováno: 24. 1. 2005 | Zdroj: FIFO 21 | Vložit nový komentář...

Prozatím nebyl vložen žádný komentář.

 

 
 
Poslat e-mail autorovi stránek ... pavero(a)post.czNahoru ...
  Speccy.cz
Valid HTML 4.01 Transitional TOPlist