English Česky
  

 

aktualizováno:

 

Přispějte na provoz.

 

 

Aktuální komentáře
Kliatba noci (9)
Journey to Another... (1)
Jonny Quest (2)
Scooby Doo in the ... (1)
Johnny the Ghost (1)
Jungle Warrior (1)
Jumping Jack (5)
Jméno růže (5)
Janosik (1)
další ...

 

 

důležité odkazy:
Všechny nedávno vydané hry na jednom místě.
Největší archív o ZX Spectru a vše kolem něj na světě.
Největší databáze pouků, rad a návodů.
RZX videa - kompletní herní průvodci.
Mapy tvořené přímo z herních obrazovek.
České a slovenské speccy hry.

 

Emulování obrazů disket

V tomto článku bych se rád zabýval možnostmi emulace disketových image Didaktiku D40 a D80. Hned zkraje ale řeknu, že v současné době se příliš možností nenaskýtá - vpodstatě jediná přímočará alternativa je přes emulátor Real Spectrum, který podporuje MDOS1 ("ovladač" disketových mechanik vyrobených před rokem 1993). Použil jsem sousloví "přímočará alternativa" - zdá se totiž, že kromě Real Spectra svítá naděje také v podobě emulátoru Fuse, pro který je v současnosti připravována podpora nejen MDOSu1, ale také MDOSu2 (updatovaná a především bezchybná verze ovladače z roku 1993). Protože ale momentální oficiální vydání Fuse mechaniky Didaktiku nepodporuje, budu se zde zabývat pouze Real Spectrem a Fuse v průběhu času doplním.

 

Stáhněte a rozbalte tedy emulátor Real Spectrum. Doporučuji pod DosBoxem používat jeho MS-DOSový build pro Pentium 1. Přestože ve své podstatě budete provozovat emulátor uvnitř jiného emulátoru, výsledný výkon se dá díky různým nastavením DosBoxu udržet na rozumné uzdě (v mém nastavení 5% výkonu procesoru a méně ve srovnání s nativním Win32 buildem – ten záhadně zaměstná procesor na plných 99% výkonu). Jako další stáhněte ROM disketové mechaniky a umístěte ji do kořenového adresáře Real Spectra. Mezi dostupnými ROMkami zvolte MDOS1 verzi 1992, aneb verzi použitou v původním Didaktiku Kompakt. Jakkoliv vás v této souvislosti může lákat ROM s MDOSem2 (Didaktik Kompakt 1993), nepoužívejte ji, protože MDOS2 komunikuje s jiným řadičem (konkrétně Intel i8272A) než MDOS1 (konkrétně Western Digital WD2797). Real Spectrum bohužel emuluje pouze řadič MDOS1.

 

Real Spectrum je umulátor, který byl ve své době napsán v mírném "retro stylu". Po jeho spuštění to proto bude bolestivé co se uživatelské přívětivosti týče. Zbavte se uvítacího okna stisknutím jakékoliv klávesy a pokračujte klávesou F3 pro výběr hardwarové konfigurace (Hardware Configuration - viz obrázky pod tímto odstavcem). Měla by stačit volba ZX Spectrum 48k. Pokud však po jejím zvolení neuvidíte důvěrně známou červenou obrazovku, emulátor zavřete, přidejte do jeho adresáře ROM Didaktiku a po novém spuštění emulátoru zvolte Didaktik Kompakt. Dále stiskněte F6 pro zobrazení diskových možností (Disc Options). Potvrďte Enterem výchozí vybranou možnost "Drive 1: [Empty]" a v objeveném dialogu otevření souboru (Open D80/D40 Disc File) vyberte a potvrďte image s příponou D80. Pokud na image budete chtít zapisovat, nezapomeňte uvést ochranu před zápisem (Write Protection) do stavu Off. Teď proti všem zvyklostem stiskněte Escape pro potvrzení diskových možností. Nakonec stiskněte Alt+F2 k resetování emulátoru. Tento reset je nutno provést vždy po prvním nastavení emulátoru. Vyměníte-li disketu v průběhu emulace (opět přes dialog Disc Options), další resetování už není třeba. Nyní je image připraven k emulaci. Můžete si vypsat obsah diskety (příkazem Cat), načíst některý program (příkazem Load *"...") nebo spustit "autorun" diskety (příkazem Run na resetovaném počítači - tom emulovaném samozřejmě).

 



 

Zde je ještě několik poznámek, které nejsou až tak důležité pro provoz emulátoru, ale mohou se hodit:

  • Emulátor nerozlišuje mezi mechanikami D40 a D80 – k dispozici máte dvě mechaniky D80. Technicky vzato, přestože si každá disketa ve svém boot sektoru nese informaci o mechanice, která ji naformátovala, Real Spectrum tento údaj během červené obrazovky nezohledňuje k ovlivnění inicializace. (Pro úplnost dodám, že samotné rozpoznání je provedeno pokusem vystavit hlavu na stopu 54 – pokud to zvládne tak daleko, MDOS mechaniku považuje za 3.5”, jinak za 5.25”.)
  • Všechny image musí mít příponu D80, včetně image 5.25" disket (vyplývá z předchozího).
  • Každý image musí mít svou "minimální velikost", která je 40 celých stop, resp. 80 celých stop (tj. při devíti sektorech na stopu 368640, respektive 7377280 bajtů). Nepátral jsem po důvodech, ale Real Spectrum nedokáže ani správně zobrazit obsah kratší image, a to dokonce ani v modu pouhého čtení (Write Protection = On).
  • Image 40-ti stopých desket způsobují problémy (nejen pod Real Spectrem, ale i na realném hardwaru s MDOSem1). Jak problém vyřešit (resp. obejít) najdete zde.
  • Emulátor si na reálné floppy mechanice (Physical Device v okně Open Disk File) bezpečně poradí pouze se standardním formátem 80x9 a s nestandardními formáty může mít problémy.

 

Publikováno: 28. 6. 2015 | Autor: Tomáš Nestorovič | Vložit nový komentář...

Vložil: tomasczVloženo: 01. 07. 2015, 20:17:55
Ok, díky, nechám to opravit.
Vložil: solaris104Vloženo: 01. 07. 2015, 20:11:12
Intel 8255 není disketový řadič, správně má být Intel 8272A .

 

 
 
Poslat e-mail autorovi stránek ... pavero(a)post.czNahoru ...
  Speccy.cz
Valid HTML 4.01 Transitional TOPlist