English Česky
  

 

aktualizováno:

 

Přispějte na provoz.

 

 

Aktuální komentáře
Slightly Magic (2)
Fantasy World Dizz... (3)
Boulder Dash 1-4 (6)
Jumping Jack (7)
Kliatba noci (9)
Journey to Another... (1)
Jonny Quest (2)
Scooby Doo in the ... (1)
Johnny the Ghost (1)
další ...

 

 

důležité odkazy:
Všechny nedávno vydané hry na jednom místě.
Největší archív o ZX Spectru a vše kolem něj na světě.
Největší databáze pouků, rad a návodů.
RZX videa - kompletní herní průvodci.
Mapy tvořené přímo z herních obrazovek.
České a slovenské speccy hry.

 

Indiana Jones 2-4

S počítačovými verzemi Indiana Jonese je to trochu komplikované a nepřehledné. Hned na úvod bych chtěl zdůraznit, že teď mám na mysli plně graficky zpracované tituly od firmy US Gold, nikoliv textovky od Františka Fuky, ve kterých je také poměrně zmatek, ale o tom snad někdy později. Zmiňovaná komplikace spočívá v tom, že nikdy nebyla vytvořena na ZX Spectru hra, která by se inspirovala prvním dílem filmové trilogie a naopak se objevil čtvrtý díl, který pro změnu nebyl nikdy filmově zpracován.

 

Je sice pravda, že o natočení čtvrtého dílu se spekuluje přinejmenším deset let, ale stále se nic neděje, takže tuto možnost můžeme pomalu vyloučit, neboť Harrison Ford má svá nejlepší léta již za sebou a na postavu neohrožené archeologa se dnes příliš nehodí. Neodpustím si ještě malou odbočku k PC, kde se v roce 1999 objevil pátý díl s názvem Infernal Machine a v současné době existuje i nepříliš povedené šestka (Emperor's Tomb). Ale hlavně bych zde chtěl zmínit čtvrtý díl s podtitulem Fate of Atlantis (se stejnojmennou hrou pro Spectrum nemá nic společného), který považuji za jednu z nejlepších adventure, jaké kdy spatřily světlo světa.

 

Indiana Jones 2 - The Temple of Doom

Druhý díl filmové trilogie osobně považuji za nejvydařenější, což se nedá říci o počítačovém zpracování. Tím nechci tvrdit, že by se mělo jednat o vyloženě špatnou hru, jenom v našich končinách se příliš neprosadila a nerozšířila. Hra se inspirovala stejnojmenným filmem, takže je myslím zhruba jasné, co od ní můžete čekat. V roli Indiana Jonese je vaším úkolem osvobodit z vězení vesnické děti, které musí pracovat v dolech pro tajný náboženský kult, který uctívá bohyni Kálí. Kromě záchrany dětí pak musíte navrátit posvátný kámen zpět vesničanům.

 

 
Přehrát video.
Zastavit přehrávání.
YouTube video.
 
Vydavatel:  US Gold, 1987
Autor:  Paragon Programming
Žánr hry:  arkáda
Formát souboru:  TAP
Recenze:  Crash, Your Spectrum/Sinclair, Sinclair User, vše
Původní manuál:  Indianajones2.txt
Kazetová obálka:  Indianajones2.jpg
Externí weby:  World of Spectrum, Spectrum Computing, Tipshop
Ostatní:  mapa, poke, online
RZX video:  Indianajones2.rzx (191 KB)
Stažení hry:  Indianajones2.zip (31 KB)

 

Indiana Jones 3 - The Last Crusade

Rozhodně nejlepší díl z celé trilogie, ba co víc, jedna z nejlepších her, které se na Spectru urodily. Zároveň ji považuji za nejlepší titul programátorské skupiny Tiertex, která pracovala pro společnost US Gold. Hra vám nabídne překrásně jemnou monochromatickou grafiku, zajímavé animace a pěkné rozsáhlé levely, které jsou pro každého hráče zážitkem. Poslední křížová výprava má dohromady čtyři úrovně, přičemž v každé se nachází jeden mocný artefakt. V první levelu je Cross of Coronado, ve druhém Shield of the Knight, ve třetím Grail Diary a v závěrečném pochopitelně Svatý Grál (Holy Grail). Po prvním levelu ještě následuje minihra, ve které musíte přeskakovat na jedoucím vlaku z jednoho vagónu na druhý a zároveň se vyhýbat různým překážkám.

 

 
Přehrát video.
Zastavit přehrávání.
YouTube video.
 
Vydavatel:  US Gold, 1988
Autor:  Tiertex
Žánr hry:  arkáda
Formát souboru:  TAP
Recenze:  Crash, Your Spectrum/Sinclair, Sinclair User, vše
Původní manuál:  Indianajones3.zip
Kazetová obálka:  Indianajones3.jpg
Externí weby:  World of Spectrum, Spectrum Computing, Tipshop
Ostatní:  mapa, poke, online
RZX video:  Indianajones3.rzx (230 KB)
Stažení hry:  Indianajones3.zip (66 KB)

 

Indiana Jones 4 - The Fate of Atlantis

První Indiana Jones, který nevychází z filmové předlohy, a zároveň poslední příběh tohoto neohroženého archeologa, který se na ZX Spectru objevil. Hra je založena na trojrozměrné grafice snímané šikmo shora, většinou v jednobarevném provedení, kde vlastní herní plocha zaujímá zhruba polovinu obrazovky. Pokud znáte hry jako Knight Lore či Head over Heels, dovedete si živě představit, jak hra asi vypadá. Co se týče děje, setkáte se zde opět s nacisty pátrajícími po zmizelé Atlantidě, kde se nachází vysoce energetický kov Orichalcum, který chtějí získat pro své cíle. Indidana, který se jim v tom snaží zabránit, má opět na pomoc dámskou společnici, parapsycholožku Sofii Hapgood. V průběhu jednotlivých levelů hry se ocitnete například v kasinu Monte Carla, na námořní základně, na ponorce a v závěrečné fázi v samotné Atlantidě. Ještě jednou bych chtěl zdůraznit, že tento titul nemá nic společného se skvělou adventurou na PC, konec konců zde převládají převážně akční pasáže.

 

 
Přehrát video.
Zastavit přehrávání.
YouTube video.
 
Vydavatel:  US Gold, 1992
Autor:  Spidersoft
Žánr hry:  arkáda
Formát souboru:  TAP
Recenze:  Your Spectrum/Sinclair, Sinclair User, vše
Původní manuál:  Indianajones4.txt
Kazetová obálka:  Indianajones4.jpg
Externí weby:  World of Spectrum, Spectrum Computing, Tipshop
Ostatní:  návod, mapa, poke, online
RZX video:  Indianajones4.rzx (862 KB)
Stažení hry:  Indianajones4.zip (162 KB)

 

Stažení celé série: Indianajones2-4.zip (257 KB)
Publikováno: 13. 2. 2002 | Doplněno: 23. 5. 2002 | Vložit nový komentář...
Vložil: donPadreMariossoVloženo: 02. 03. 2024, 16:36:25
Dvojka a trojka sú akčná plošinovka, štvorka potom akčná adventúra. Suverénne najlepšia je však trojka. Či už graficky, hudobne, alebo ovládaním, či rozsiahlosťou hry a zaujímavým príbehom. A tá ma aj bavila najviac.
Vložil: PeetoVloženo: 26. 01. 2020, 18:05:45
Indiana Jones 3 mi prisla ako z inej planety v tej dobe. Chystam sa na nu, ked dorazi Next :)... na didaktiku mi to tusim nahralo po dlhej dobe prvy level a sanka mi padala. Ale nikdy som sa nejak daleko nedostal. Grafika sice monochromaticka, ale pekne animovane velke postavy, scrolling pomerne rychly... posobilo to na mna rozhodne ako kvalitna AAA gamesa.
Vložil: maikiVloženo: 25. 01. 2020, 21:07:50
Já jsem hrával pouze The Last Crusade a dalo se to naučit. Trochu mi vadila až příliš digitalizovaná monochromatická grafika, ale na gumáka to šlo, zvážíme-li že hra plně skrolovala...
Vložil: KusákVloženo: 22. 01. 2020, 17:41:33
Hru Indiana Jones 3 - The Last Crusade jsem kdysi měl a moc jsem ji nehrál. Byla poměrně velká a trvalo věčnost, než se nahrála. Ovládala se tak blbě, že jsem se nikdy nikam nedostal, tím pádem nevadilo, že jsem neměl level 2-4. Teprve teď po shlédnutí RZX videa oceňuji jemnou grafiku, posun obrazu a krásnou animaci postavy.
Vložil: Solaris104Vloženo: 03. 01. 2015, 08:49:41
Hra Indiana Jones and the Temple of Doom se mi po grafické stránce vůbec nelíbí. Hratelnost je taky hrozná. Navíc 4. level nelze dohrát. Škoda, že hra nevypadá jako třeba Where Time Stood Still.
Vložil: Solaris104Vloženo: 02. 01. 2015, 13:21:30
Zahrál jsem si Indiana Jones and the Last Crusade a i když je tam digitalizovaná grafika, tak mě to moc nebavilo. Ale protipirátskou ochranu tam dali stylovou .

 

 
 
Poslat e-mail autorovi stránek ... pavero(a)post.czNahoru ...
  Speccy.cz
Valid HTML 4.01 Transitional TOPlist