English Česky
  

 

aktualizováno:

 

Přispějte na provoz.

 

 

Aktuální komentáře
MultiDude (1)
GLUF (5)
Dizzy - Extended E... (5)
Yazzie (3)
Captain Drexx (2)
Driller (6)
Dizzy 1-7 (44)
Impossabubble (2)
Hlášení chyb (49)
další ...

 

 

důležité odkazy:
Všechny nedávno vydané hry na jednom místě.
Největší archív o ZX Spectru a vše kolem něj na světě.
Největší databáze pouků, rad a návodů.
RZX videa - kompletní herní průvodci.
Mapy tvořené přímo z herních obrazovek.
České a slovenské speccy hry.

 

Novinky

Jestli chcete, aby vám neunikla žádná aktualizace tohoto webu, zaregistrujte si svoji e-mailovou adresu, na které budete pravidelně informováni o všech změnách, které se na těchto stránkách udály. Do dnešního dne již tak učinilo 244 osob.

 

Vaše e-mailová adresa:    

 

 

14. 09. 2003

Po měsíční přestávce jsem se opět vrhl do aktualizace tohoto webu. Jak sami jistě vidíte, seznam novinek je skutečně pestrý. V první řadě se jedná o 18 nových map, které jsou převážně převzaty ze serveru WoS, jedinou výjimku představuje mapa ke hře Alchemist, která je mým vlastnoručním počinem. Z různých zdrojů na internetu jsem dále doplnil databázi pouků o spoustu nových titulů, tento seznam však zdaleka není konečný, příští týden totiž ještě zveřejním pouky, které mi zaslal Roman Placek. Díky za ně!

Tou hlavní novinkou jsou však bezesporu RZX videa. Kdo o tomto formátu ještě neslyšel, nechť neprodleně zavítá do sekce Články, kde jsem na toto téma připravil krátké povídání. Kdybych měl tento nový standard stručně charakterizovat, pak vězte, že se jedná o nový formát pro pořízení záběrů z právě hrané hry. Díky tomuto formátu lze vytvořit kompletní herní průvodce, které když si přehrajete v emulátoru, pak už nikdy nemůžete v žádné hře vytuhnout. Jediný problém je v tom, že takto vytvořených průvodců je prozatím poměrně málo, situace se ale lepší každým dnem. Vytvoření archívu s RZX videi se zhostil Daren Pearcy. Na jeho webu se k dnešnímu dni nachází asi šedesátka těchto souborů a mohu vám říci (po přehrání několika desítek videí), že je to absolutní bomba! Kdybych to neviděl na vlastní oči, tak bych asi nikdy neuvěřil, že je možné dohrát hry, jako jsou třeba Army Moves či Green Beret, bez pouků. Jak je ale vidět, na této planetě žijí lidé, kteří jsou něčeho takového schopni .

Mapy:
007 James Bond - Licence to Kill, Alchemist, ATV Simulator, Bubble Dizzy, Double Dragon 1, Fantastic Voyage, Ghostbusters 2, Hudson Hawk, Chronos - A Tapestry of Time, Laser Squad, Lords of Chaos, Pac-Mania, Predator 1, Professional Ski Simulator, Specimen 1, Stormlord 1, Turrican 1

Pouky:
3D Grand Prix, Ace 2088, Ace of Aces, Afterburner, APB, Arkanoid 2 - Revenge of Doh, Astroclone, Athena, Automania, Basket Master, Battle Ships, Battle Valley, Bestial Warrior, Blood Brothers, Boulder Dash 5, Boulder Dash 6, Bronx, CJ Elephant 1 - CJ's Elephant Antics, Cobra, Coliseum, Con-Quest, Cosa Nostra, Cosmic Wartoad, Crazy Cars 2, Cybernoid 1 - The Fighting Machine, Doomdarks's Revenge, Egg-Head 3 - Egg-Head in Space, Explorer, Fighter Bomber, Firelord, Flash Beer - The First Challenge, Fourth Protocol, Frank Bruno's Boxing, Garfield - Winter's Tail, Gremlins 2 - The New Batch, Hyper Sports, Hyperaction, Chaos - The Battle of Wizards, Chuckie Egg 1, Chuckie Egg 2, It's Only Rock 'n' Roll, Jasper, Jumping Jack, Mayhem, Moon Cresta, Nigel Mansell's Grand Prix, Non Compos Mentis 2 - Pleasure Beyond Pain, Pi in 'ere Somewhere, Ping Pong, Psycho Pig U. X. B., Rainbow Islands, Riddler's Den, Roller Coaster, Salamander, Sam Stoat Safebreaker, Satcom, Sir Fred, Solar Empire, Splat, Splitting Images, Spy vs. Spy 2 - The Island Caper, Star Paws, Stunt Car Racer, Super Trolley, Techno-Cop, Thing 2 - Thing Bounces Back, Teenage Mutant Hero Turtles 2, Transformers, Trapdoor 2 - Trough the Trapdoor, Twin Kingdom Valley, Vampire!

Remaky:
Manic Miner 1-3

Odkazy:
Congraturations Archive, RZX Archive

Články:
Informace o formátu RZX

RZX videa:
007 James Bond - Licence to Kill, 180 Darts, Alchemist, Army Moves 1-2, Barbarian 1, Batman 3 - The Movie, Benny Hill's Madcap Chase, Bruce Lee, Dizzy 8 - Little Joke, Dizzy 9 - Last Will Dizzy, Enduro Racer, Everyone's a Wally, Firelord, Freddy Hardest 1-2, Glider Rider, Green Beret, Gryzor, Head over Heels, Heavy on the Magick, Manic Miner 1, Match Day 2, Monty Mole 1 - Wanted: Monty Mole, Myth - History in the Making, Navy Moves 1-2, Operation Wolf, Pyjamarama, Renegade 2 - Target Renegade, Robocop 1, R-Type, Saboteur 1, Starquake, Three Weeks in Paradise, Towdie, Útok bílé myšky

 

10. 08. 2003

Na nějakou dobu (zhruba měsíc) se teď odmlčím, přeci jenom je už na čase, abych si od tohoto webu na chvíli odpočinul a načerpal nové síly do další práce. Užívejte si prázdnin a dovolených a občas si zahrajte nějakou spectráckou hru. Vězte, že jich existuje dost, které s přehled strčí do kapsy i současné, po vizuální stránce nabušené, PC tituly .

Přidané popisy:
Alien, Amazing Adventures of Robin Hood, Great Gurianos, Inferno, Pit Fighter, Total Recall, Treasure Island

Návody:
Tomahawk

Mapy:
Amazing Adventures of Robin Hood, G.I. Hero

 

03. 08. 2003

Počítačových RPG titulů pro ZX Spectrum je opravdu poskrovnu, mezi to nejlepší, co se v této oblasti urodilo, můžeme bezesporu zařadit hru Hero Quest 1, isometricky laděný dungeon, ve kterém s partou čtyř dobrodruhů procházíte prohnilé kobky a plníte rozkazy císaře. A právě tenhle titul vévodí dnešním novinkám, z časopisu FIFO  jsem k němu naskenoval mapu s návodem a přidal stručný popisek. Hlavně bych doporučoval vlastnit verzi 128K, ostatně si ji můžete z tohoto webu stáhnout, která nabízí po vizuální stránce značná vylepšení. 

Přidané popisy:
Abu Simbel Profanation, Batty, Buggy Boy, Dynamite Dan 1-2, Gilligan's Gold, Glug Glug, Gryzor, Hero Quest 1

Návody:
Hero Quest 1

Mapy:
Hero Quest 1

 

27. 07. 2003

Zavedl jsem novou rubriku pojmenovanou Články, kam budu zařazovat různé články, které budou mít nějakou souvislost se ZX Spectrem. Teď tam naleznete dva příspěvky, historii tohoto osmibitu, která měla dříve na dolním panelu vlastní položku, a otevřený dopis šéfredaktora časopisu BIT, ve kterém vysvětluje, proč časopis přestal vycházet. Je to myslím zajímavé čtení, možná dodnes existují jedinci, kteří vůbec neznají důvody jeho zániku.

Vyhledávací engine doznal svého rozšíření, takže dnes lze s jeho pomocí vyhledávat i remaky. Tím bych rovněž chtěl upozornit na předělávku skvělé pirátské arkády Booty, už jsem ji měl možnost testovat a mohu zodpovědně prohlásit, že se skutečně povedla. Stahujte, je to fakt bomba!! A nakonec nesmí chybět ani tradiční nadílka nových popisů a návodů .

Přidané popisy:
Addams Family, Advanced Pinball Simulator, Alchemist, ATP Tour Simulator, Commando 1-2, Dark Side, Darkman, Head Over Heels

Návody:
Addams Family, Game Over 1, Tusker

Remaky:
Booty

Články:
Otevřený dopis šéfredaktora časopisu BIT

 

20. 07. 2003

Tento týden jsem se rozjel k nebývalému výkonu, že až samotného mě překvapilo, kolik jsem toho za tak krátkou dobu dokázal vytvořit . Jedno je však jisté. Tato situace se již v budoucnu pravděpodobně nebude opakovat, protože asi už nikdy nebudu mít tolik času, který bych mohl věnovat tvorbě těchto stránek . K jednotlivým titulům, myslím, není potřeba nic dodávat, snad jen, že se jedná převážně o akční adventury, ke kterým se budou hodit připravené návody.

Přidané popisy:
Everyone's a Wally, Fred, Sceptre of Bagdad, Terramex, Thunderbirds 1-4

Návody:
Everyone's a Wally, Sceptre of Bagdad, Terramex, Thunderbirds 1-4

Mapy:
Avenger, Dan Dare 2, Fred, Sceptre of Bagdad, Terramex, Thunderbirds 1 - Mine Rescue, Thunderbirds 2 - Sub Crash, Thunderbirds 3 - Bank Job, Thunderbirds 4 - Evil Hood

 

13. 07. 2003

Návod ke hře Elite, který se mi úspěšně podařilo převést do elektronické podoby, je tím nejrozsáhlejším, který se kdy v počítačovém časopisu věnovaném ZX Spectru objevil. Naskenovaný jsem už ho měl někdy v březnu, ale až nyní jsem se dokopal k tomu, abych ho zeditoval a převedl do HTML podoby. Další naskenový návod se týká akčně-hororové adventury Kliatba noci, kvalitnímu počinu slovenské firmy Ultrasoft. Ani v tvorbě dalším map tvořených herními screeny jsem nikterak nepolevil, takže se můžete pokochat hned čtyřmi kousky najednou.

Přidané popisy:
Trantor - The Last Stormtrooper

Návody:
Elite, Kliatba noci

Mapy:
CJ Elephant 1, CJ Elephant 2, Kliatba noci, Trantor - The Last Stormtrooper

 

06. 07. 2003

Hry s hlavním hrdinou Seymourem nepředstavují pouze akční adventury, ale patří sem i několik arkád, nebál bych se říct i čistě akční tituly, na které jsem se nyní zaměřil. Na webu se už nacházejí delší dobu, ale rozhodl jsem se, že je přidám na společnou stránku s adventurními počiny pod pořadovými čísly 4-6. Doplnil jsem stručné popisky a naskenoval dva související návody. Těm, kterým se líbí mapy sestavené přímo z herních obrazovek, si také přijdou na své.

Přidané popisy:
Seymour 4-6

Návody:
Seymour 4 - Super Seymour Saves the Planet, Seymour 6 - Sergeant Seymour Robotcop

Mapy:
North Star, Seymour 5 - Stunt Man Seymour, Stormlord 2 - Deliverance

 

29. 06. 2003

Zkoušky se blíží ke svému závěru (1. července dělám poslední), takže těch novinek je pro tento týden o něco víc. Z časopisu FIFO jsem naskenoval velice podrobný návod k simulátoru ponorky Silent Service a dále jsem sestavil mapu ke hře Robin of the Wood. Aby se mi to podařilo, celou hru jsem musel kompletně projít, proto jsem zároveň rozšířil návod k tomuto titulu o všechny postřehy, na které jsem v průběhu hraní narazil.

Přidané popisy:
Silent Service

Návody:
Robin of the Wood, Silent Service

Mapy:
Robin of the Wood

 

22. 06. 2003

Zkouškové období se trochu zkomplikovalo (byl jsem vyhozen z jedné zkoušky ), což mi poněkud narušilo tvorbu těchto stránek. Z tohoto důvodu je dnešní novinkou pouze vylepšený skript u seznamu anket, díky kterému snadno poznáte, zda jste v anketě hlasovali či nikoliv. U anket, u kterých jste doposavad nevyjádřili svůj názor, se totiž vždy objeví oranžová ikonka s nápisem NEW.

Všechny, kteří mi v průběhu týdne poslali nějaký mail a prozatím nedostali žádnou odpověď, bych chtěl požádat o chvilku strpení, až budu mít trochu času, tak se odpovědi určitě dočkají .

 

15. 06. 2003

O tom, že mezi mé oblíbené tvůrce her patří firma Code Masters, jsem se tady v novinkách už několikrát zmiňoval. Ten hlavní důvod je, že mým nejpreferovanějším herním žánrem na Spectru jsou akční adventury a právě firma CodeMaster tento typ her produkovala jak na běžícím pásu. Všeobecně se dá říci, že jsem měl vždycky rád takové tituly, které se daly dohrát do konce a hlavně bez pouků. Když se tak nad tím zamyslím, takových her na Spectru opravdu moc nebylo . Touto drobnou oklikou jsem se chtěl ale dostat k titulu, ke kterému jsem sestavil mapu. Nejedná se sice o akční adventuru, ani o hru, která by se dala dohrát bez pouků, to ale nemění nic na faktu, že jsem si ji přesto oblíbil. Už vás nebudu déle napínat, jedná se o hru Big Nose's American Adventure, což je po grafické i hratelností stránce pěkně provedená plošinovka.

 

08. 06. 2003

V tomto týdnu jsem si vzal na paškál hru Game Over, ke které jsem sepsal popis a vytvořil mapy ke všem jejím částem. Tedy až na jednu výjimku, kterou představuje první část druhého dílu, což je obyčejná vesmírná střílečka, která zmapování jaksi nepotřebuje .

Přidané popisy:
Game Over 1-4

Mapy:
Game Over 1, Game Over 2

 

01. 06. 2003

Tentokrát jsem pro vás připravil popis pravděpodobně toho nejmorbidnějšího titulu, který se v historii ZX Spectra objevil. Jedná se o hru Soft & Cuddly, a aby toho nebylo málo, sestavil jsem rovněž mapu k této brutální a krvavé hře. Docela by mě také zajímalo, kdyby se v současné době někdo rozhodl vydat hru s podobným námětem, jestli by mu to prošlo. Pravděpodobně asi ne, i když teďka nevím, jestli je to dobře nebo špatně .

Přidané popisy:
Cyclone, Soft & Cuddly

Mapy:
Soft & Cuddly

 

25. 05. 2003

Miroslav Cvach mi před nějakou dobou zaslal návod ke hře Sentinel, který tímto zveřejňuji.

Přidané popisy:
Sentinel

Návody:
Sentinel

 

18. 05. 2003

Jubilejní padesátá mapa (z těch, co jsem vytvořil) je na světe a jedná se o mapu ke skvělé, bohužel trochu opomíjené, akční adventuře Jonny Quest, kterou jsem chtěl sestavit kdysi dávno, jenomže hra, kterou jsem vlastnil, obsahovala závažnou chybu a nešla dokončit, musel jsem tedy počkat, až se na WoSu objeví funkční verze.

Online hry:
Inferno, Shadow of the Beast

 

11. 05. 2003

Opět jsem zdokonalil hlavní menu, které se od nynějška automaticky přizpůsobí rozlišení vašeho monitoru, konečně tak uvidíte všechny položky i při rozlišení 800 x 600 bodů! Jedinou drobnou nevýhodou je, že jednotlivé položky menu jsou na serveru uloženy v takových rozměrech, aby na šířku dohromady zabrali 1024 bodů, takže při nižších rozlišeních se musí nuceně zmenšovat, proto je písmo poněkud kostrbaté, ale i přes toto zmenšení je dobře čitelné.

A teď již ke slibovaným novým rubrikám. Jedná se o rubriku Kvíz, kde si vygenerujete 5 až 50 otázek, ve kterých je vaším úkolem uhádnout, z jaké hry pochází daný obrázek, přičemž na výběr máte vždy čtyři možnosti. Rubrika Remaky pak sdružuje předělávky ZX her do moderní podoby, u kterých najdete vždy odkaz na stránky autorského týmu a přímý odkaz na stažení remaku. Tato sekci zatím není kompletní a do budoucna se bude ještě rozrůstat.

Tímto krokem se mi podařilo vytvořit všechny sekce tohoto webu, které jsem dlouhodobě plánoval. Teď už se konečně ve větší míře mohu vrhnout na doplňování popisků a přepisování návodů. Bohužel se velmi nebezpečně přiblížilo zkouškové období, takže toho času bude do konce června pramálo.

 

Vyhledávaní v novinkách

Hledaný text:    

 

[ 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 ]

Počet záznamů: 256-270/344

 

 
 
Poslat e-mail autorovi stránek ... pavero(a)post.czNahoru ...
  Speccy.cz
Valid HTML 4.01 Transitional TOPlist